banner6

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene katıldı

banner37

“Kıbrıs Türkü’nün küllenen milliyetçilik ateşi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından hemen sonra alevlenmeye başlamıştır”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene katıldı
banner99

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene katıldı. Törende, protokol sırasına göre anıta çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi, anıt özel defterinin imzalanmasıyla tören sona erdi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, anıt özel defterine şunları yazdı:

“Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Biz bugün aziz Türk milletinin, Doğu Akdeniz’deki kopmaz bir parçası olarak büyük bir heyecan ve coşkuyla KKTC’de Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 99.yıl dönümünü kutlamanın gururu içerisindeyiz. Kahraman Türk ulusu tarafından işgal kuvvetlerine karşı verilen destansı bağımsızlık savaşı, büyük bir fedakârlık, vatanseverlik ve hürriyet aşkıyla bezenmiş ulusal bilinç neticesinde zafere ulaşmıştır. Anavatan Türkiye’de verilen Kurtuluş Savaşı, Kıbrıs’taki Türk ulusuna da ilham olmuş; milli bilincin pekişmesine ve özgürlük ülküsünün yeniden canlanmasına vesile olmuştur. Kıbrıs Türkü’nün küllenen milliyetçilik ateşi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından hemen sonra alevlenmeye başlamıştır. Kıbrıs Türkü, Atatürk ilke ve devrimlerini hiçbir baskı ve zorlanmaya maruz kalmadan, tüm benliğiyle özümseyerek uygulamış, bugün özgür ve egemen bir halk olarak kendi devletinde yaşamasının mihenk taşlarından biri de sizin yüce fikirlerinizi benimsememiz olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, minnet ve şükranla anıyorum. Anavatan’ımız Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104