"Cumhurbaşkanı, muhtarlara bile bilgi verdi, bize vermedi"

banner37

banner87
"Cumhurbaşkanı, muhtarlara bile bilgi verdi, bize vermedi"
banner90
banner8

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesiyle ilgili yapılan toplantılara işaret etti, Cumhurbaşkanı’nın görevine devam edip etmemesi konusunda parti içinde birtakım tartışmaları olduğunu ve bunun konuşulmasını istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirdikleri toplantıya işaret eden Arıklı, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya göreve devam etmesinde kendileri açısından bir sakınca olmadığını ilettiklerini de belirtti.

2 konunun kendileri için hassas olduğunu belirten Arıklı, bunlardan birinin örtülü ödenek konusunu olduğunu,  bunu Anayasa mahkemesine de götürdüklerini söyledi.

Erhan Arıklı, Akıncı’nın görev süresinin Anayasa zorlanarak uzatıldığını belirterek, örtülü ödenek konusunda hassasiyet gösterilmesini istediklerini belirtti.

banner134
Arıklı, bu uzatılan süre içerisinde Akıncı’nın Kıbrıs konusunda herhangi bir açılım yapmamasını rica ettiklerini dile getirdi.

Ellerine dün akşam geçen metinde bu konuda herhangi bir cümle olmadığını gördüklerini, hukukçularla yaptıkları görüşmeden sonra ‘Sayın Akıncı, Kıbrıs konusunda herhangi bir çalışma yapacaksa Meclis’in onayından sonra bunu yapmalı” ifadesinin metne eklenmesini talep ettiklerini söyledi.

Arıklı, “Arkadaşlar buna şiddetle karşı çıkıyor. Neden olmaz? Bu, bizim için olmazsa olmaz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuda sicilinde bir takım sıkıntılar var. Sayın Akıncı, ne Berlin’e giderken de dönüşte Meclis’e bilgi vermedi. Yarın ne olacağını bilmiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, muhtarlara bile bilgi verdi, bize vermedi” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs konusunda müzakere etme yetisi olup olmadığını soran Arıklı, “Böyle bir yetki yok. Teamülen kullanılan bir yetki. Bu yetkiyi Meclis versin dedik, bunun kime ne zararı var?…” diye sordu.

Seçimlerin ertelenmesine ve Cumhurbaşkanlığı görevine devam etmesine karşı olmadıklarını belirten Arıklı, “Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs konusunda Meclis tarafından yetkilendirilmesi metinde yer almadığı için karara onay vermemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75