banner6

Cumhurbaşkanı Tatar 26'ncı Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde konuştu

banner37

“Kıbrıs Türk halkının refah bir hayat yaşaması, dünyayla entegre olması ve hak ettiği çağdaş, evrensel standartlara kavuşması için çalışıyoruz”

Cumhurbaşkanı Tatar 26'ncı Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde konuştu
banner90
banner99

Cumhurbaşkanı Tatar, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırma Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen 26'ncı Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne katılarak bir konuşma yaptı. 

“Güvensizliği bitir, iş birliğine başla” sloganıyla yapılan 26'ncı Avrasya Ekonomi Zirvesi’ndeki konuşmasında Cumhurbaşkanı Tatar, kendisinin diğer konuşmacılardan bir farkı olduğuna dikkat çekerek tanınmamış bir devletin Cumhurbaşkanı olarak çoğu yerde ambargoya maruz kaldığını, konuşma ve görüşme yapamadığını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Tatar, 26 yıldır bu zirveyi organize eden Marmara Vakfı üyelerini kutlayarak bu toplantının sesini duyuramayanlara bir fırsat tanıdığına işaret etti ve yıllardan beri acımasız izolasyonlara maruz bırakılan bir halkın, "şehitler diyarı" KKTC’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı olarak böyle uluslararası bir ortamda söz almaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti.

6 Şubat deprem felaketi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’deki on binlerce insanla birlikte KKTC’nin de kendi evlatlarını, sporcularını, vatandaşlarını deprem bölgesinde kaybettiğini anımsatarak; “Öyle bir acı yaşıyoruz ki bu acıyı unutmamız mümkün değildir” dedi.
Şu anda Kıbrıs’ta da olası bir depreme karşı gerekli önlemlerin alınıyor olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, yeni seçilen Rum lider Nikos Hristodulidis’le yaptığı ilk görüşmede, Kıbrıs’ın küçük bir ada olduğunu, böyle küçük bir adada çeşitli iş birliklerini devam ettirirken, depreme yönelik de ortak komiteler aracılığıyla neler yapılabileceği konusunda görüşlerini paylaştığını ifade etti.

“Diyalogdan yana bir siyaset ortaya koymaya devam ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta her ne kadar bir uzlaşma olmasa da her zaman iki tarafın, iki devletin iş birliğiyle bölgede barış ve istikrarın devam edebilmesi için diyalogdan yana bir siyaset ortaya koyduklarını dile getirerek her zaman iş birliğinin savunucusu olduklarını vurguladı.

Kıbrıs’ta anlaşmazlığa rağmen sürekli iletişim ve diyalog halinde olunmasının, hem siyasete hem ekonomiye hem de bölgedeki istikrara katkı koyacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye’nin desteği ve Kıbrıs’ta iki farklı taraf ve halkın olduğu anlayışıyla istikrarı devam ettirirken, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının çalıştırılmasında, araştırılmasında, pazarlara ulaştırılmasında birlikte hareket etmenin çok olumlu sonuçları olabileceğini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Tatar; “Çatışma kültürü ile ‘Tek taraflı ben yaparım anlayışıyla’ bu işin sürdürülemeyeceğinin bilinmesi gerekir” diye konuştu.

Kıbrıs Türk halkının 1960 Antlaşması’ndan doğan müktesep egemenlik hakkı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, bu hakla devleti yaşatabilmek için mücadelelerini sonuna kadar devam ettireceklerini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, uygulanan izolasyonların zulüm niteliğinde ve çağ dışı olduğuna yönelik çağrısına da işaret ederek KKTC’nin tanınması ile iki devlet arasında yapılacak eşitlik temelinde bir antlaşmanın istikrara ve bölgedeki dengeye katkı koyacağını söyledi.

“Biz Türkiyesiz bir yere gitmeyiz”

1960 yılları itibarıyla Rumların Enosis olarak ifade ettiği, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama çabalarına ve 2004 yılında Annan Planı, ardından Kıbrıslı Rumların tek taraflı Avrupa Birliği’ne alınmasına değinen Cumhurbaşkanı Tatar; “Bu, Türkiye’ye de bize de yapılan bir haksızlıktır” dedi ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmamasından dolayı, Kıbrıs üzerinde hak ve hukukunu görmezden gelerek Doğu Akdeniz’den dışlamanın ve dengeleri altüst etmenin uluslararası topluma yakışmadığını ifade etti.

Kendilerine, KKTC’den vazgeçip Kıbrıs Cumhuriyeti’ne entegre olmalarının istendiğini aktaran Cumhurbaşkanı Tatar; “Biz Türkiyesiz bir yere gitmeyiz. Bizim Anavatan’ımız Türkiye Cumhuriyeti’dir. Türkiye’nin garantörlüğü ve Türk askerinin varlığının güvencesiyle Kıbrıs’ta barışın sürdürülmesi mümkündür. Eğer Kıbrıs’ta barışın devam etmesini isterlerse, iki ayrı devletin olduğu gerçeğini görmeleri gerekir” dedi.
KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olması gibi gelişmeleri de aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, tüm bu gelişmelerin Kıbrıslı Türklere yeni kapılar açması temennisinde bulunarak Kıbrıs Türk halkının refah bir hayat yaşaması, dünyayla entegre olması ve hak ettiği çağdaş, evrensel standartlara kavuşması için çalıştıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar; “Benim halkım bunu hak etmektedir. Benim halkım, bağımsızlık ve özgürlük içerisinde yaşamayı hak ediyor. Dolayısıyla uluslararası toplumun çağdaş ve saygın bireyleri olarak bizim mücadelemize, sizin vereceğiniz destek çok önemlidir. Kıbrıs Türkü adına hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
Kurucu Cumhurbaşkanı Raif Rauf Denktaş’ın sözlerine yer veren Cumhurbaşkanı Tatar; “Biz asla egemenliğimizden, bağımsızlığımızdan ve devletimizden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104