Cumhurbaşkanı Tatar: Federal temelde bir anlaşma olamaz

banner37

Cumhurbaşkanı Tatar: Federal temelde bir anlaşma olamaz
banner90
banner8

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi…

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Egemenliğimiz, bağımsızlığımız ve Türkiye'nin garantörlüğü bizim için vazgeçilmezdir. Cenevre'ye bu düşüncelerle gidiyoruz”dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye ile KKTC müzakere heyetlerinin bu sabah kapsamlı bir toplantı yaptığını belirterek, Cenevre öncesinde son rötuşların yapıldığını belirtti. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluş anlaşmalarına aykırı hareket edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupa Birliği'ne üyeliğin de yasa dışı olduğunu söyledi.

"Masadan kalkıldığında o yoluna Cumhuriyet olarak devam ediyor, biz izolasyon altında" diyen Tatar, "Artık federal temelde bir anlaşma olamayacağı, yeni fikirlerle masaya gidileceği ortaya çıkmıştır" dedi.

banner134
"Yeni iradenin ortaya çıkması ve Türkiye ile fikir birliği içerisinde yeni bir siyaset geliştirdiklerini" de söyleyen Tatar, 1571'den bugüne Kıbrıs tarihine göndermeler yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar, "Kıbrıs Türk halkının kendi devletine sahip çıkması ve egemen eşitlikle yoluna devam etmesinin meşru hakkı olduğunu" ifade etti.

Tatar "Eski anlayışla bizim en temel farkımız, eskiden tek egemenlik unsuru vardı. Kurucu devletler için egemence ifadeler kullanıldı ancak bana göre safsataydı. Bundan sonra devletten devlete ilişki olabilir. Bölgesel istikrarın sağlanması da çok önemlidir. Kıbrıs Türk halkı her zaman Türkiye'yi önemsemiştir. Garantörlük bizim için fevkalade önemlidir. Egemenliğimiz, bağımsızlığımız ve Türkiye'nin garantörlüğü bizim için vazgeçilmezdir. Cenevre'ye bu düşüncelerle gidiyoruz” dedi.

ÇAVUŞOĞLU

Çavuşoğlu ortak basın toplantısında “Ziyaretimizin amacı 5'li Zirve öncesinde hazırlıklarımızı gözden geçirmekti, yararlı toplantılar yaptık" dedi.

Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine bir kez daha başlarken, Cenevre'den Crans Montana'ya kadar tüm görüşmelerde, masa devrildikten sonra tüm muhataplarımıza federasyon görüşmeyeceğimizi söyledik. Federal çözüm için zaman kaybetmeyeceğimizi söyledik. Adil, kalıcı, sürdürülebilir çözüm için bir vizyonla toplantılara katılacağız. İki tarafın eşit uluslararası statüye sahip olmaları ve birbirlerini tanımaları esastır. İki devlet işbirliği yapabilirler. Yeni bir müzakere süreci başlatılmasını istiyoruz. Cenevre'deki toplantı gayrı resmi bir toplantıdır. Yeni bir müzakere başlamıyor. Kaldığımız yerden devam etmek söz konusu olamaz.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 19:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75