banner6

Cumhurbaşkanı Tatar KIBRIS’a BM Güvenlik Konseyi kararını değerlendirdi: Biz çıktığımız yolda ilerleyeceğiz

banner37

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Güvenlik Konseyi’nin son açıklamasını KIBRIS’a değerlendirdi ve “bizler barışçı çizgimizi koruyarak asla Halkımızın egemen eşitliğinden taviz vermeyecek, çıktığımız yolda ilerlemeye devam edeceğiz” dedi

Cumhurbaşkanı Tatar KIBRIS’a BM Güvenlik Konseyi kararını değerlendirdi: Biz çıktığımız yolda ilerleyeceğiz
banner150

banner150 banner150

Ersin Tatar, insani bir konu olan yol yapımı konusunda bile Kıbrıs Türk Halkı’nın bütünün talebini dikkate almak yerine Rum tarafının yaygarasını dikkate alan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bir kez daha Kıbrıs konusunun çözümlenmemesinin asıl odağı olduğunu ispat ettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, “ Güvenlik Konseyi açıklamasının yanlış ve kabul edilemez olduğunu” belirtti ve “ Birleşmiş Milletler tarafsız olması gerekirken Rum yanlısı tutum içine girerek yıllardır yapmakta olduğu hatayı devam ettirmeyi tercih etmiştir. Bizler barışçı çizgimizi koruyarak asla Halkımızın egemen eşitliğinden taviz vermeyecek, çıktığımız yolda ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“ Pile’de yaşanan Kıbrıs Türkleri’nin yol sorunu vardır. Bu sorunu uzun süredir dile getiriyorlar KKTC Devleti’nden çözüm bekliyorlardı. Partiler ve Halkımız bu çözümü, yani Pile’ye yol yapılmasını destekliyor. Dolayısı ile bizler de bir taraftan yol yapımı yönünde çalışmalar başlattık diğer taraftan da BM yetkilileri ile konuyu ele aldık. Ne var ki tüm iyi niyetli yaklaşımlarımıza rağmen BM ile görüşmelerimizde bir noktaya varamadık, oyalanmaya başladık.

Bunun sonucu olarak, BM’den yapıcı bir yaklaşım göremeyeceğimizi anlayarak 18 Ağustos günü kendi kararımızla kendi topraklarımızda Yiğitler- Pile yol yapım çalışmalarını başlatırken karşımızda bizi engellemeye çalışan Barış Gücü askerlerini bulduk.

Tüm ikazlarımıza rağmen bölgeden ayrılmayı reddeden Barış Gücü askerleri daha da ileri giderek görevini yapmaya çalışan polislerimizle diğer ilgililere fiziki güç kullanmaya başladı. Bunun sonucu 8 polisimiz hafif şekilde yaralandı.

Hal böyleyken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin gerçekleri tamamen göz ardı eden bir karar alması bu örgütün neye hizmet ettiğini sorgulanmasını gerektirecek kadar ilginçtir.

İnsanı bir konu olan yol yapımı konusunda bile Kıbrıs Türk Halkı’nın bütünün talebini dikkate almak yerine Rum tarafının yaygarasını dikkate alan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bir kez daha Kıbrıs konusunun çözümlenmemesinin asıl odağı olduğunu ispat etmiştir.

Bu yanlış ve yanlı BM zihniyeti dolayıyladır ki 4 Mart 1964’ten bu yana Rumlar Kıbrıs’ta bir anlaşmayı değil, Enosis yolundan ayrılmamayı tercih etmektedir.

Net bir şekilde vurguluyorum ki Güvenlik Konseyi açıklaması bizler için yanlış ve kabul edilemezdir.

 Birleşmiş Milletler tarafsız olması gerekirken Rum yanlısı tutum içine girerek yıllardır yapmakta olduğu hatayı devam ettirmeyi tercih etmiştir. 

Bizler barışçı çizgimizi koruyarak asla Halkımızın egemen eşitliğinden taviz vermeyecek, çıktığımız yolda ilerlemeye devam edeceğiz.

Bizim için esas olan Halkımızın, milletimizin hak ve çıkarlarıdır.

Haklıyız ve hakkımızı almasını dün olduğu gibi bugün de biliyoruz; eninde sonunda haklarımızı alacak, Halkımızın taleplerini yerine getireceğiz.

Her zaman ve her koşulda bizi destekleyen Anavatan Türkiye’nin bu konuda bize verdiği destek çok değerli ve önemlidir. Başta Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzer Pile yolu konusunda bizler için destek açıklamaları yapan tüm Devlet ve Hükümet yetkililerine, Siyasal Parti Başkan ve yöneticilerine Halkımız adına teşekkür ederim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104