banner6

Cumhurbaşkanı Tatar’a hakaret etmekle suçlanıyor

banner37

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın geçtiğimiz yıl 2 Haziran’da kendisiyle ilgili sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta “müfsit” (yıkıcı) yayın yaptığı gerekçesiyle polise şikayette bulunduğu İ.B isimli Kıbrıslı Türk, ülkeye giriş yaparken tespit edildi ve dün sabah teminat duruşmasına çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Tatar’a  hakaret etmekle suçlanıyor
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Emine UYSAL ÇALUDA

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın geçtiğimiz yıl 2 Haziran’da kendisiyle ilgili sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta “müfsit” (yıkıcı) yayın yaptığı gerekçesiyle polise şikayette bulunduğu İ.B isimli Kıbrıslı Türk, ülkeye giriş yaparken tespit edildi ve dün sabah teminat duruşmasına çıkarıldı.

   “Müsfit Yayın Yapmak” suçuyla tutuklanan zanlı İ.B, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

    Yargıç Nil Elodie Çeliker’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak polis memuru Aykut Özkan’ı dinletti. 

   Mahkemede yeminli şahadet veren Özkan, zanlı İ.B’nin 02.06.2022 tarihinde Facebook isimli sosyal paylaşım sitesi hesabında, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın fotoğrafının üzerine “Bu adam delidir. Deli gömleği giydirilip, insanlardan uzak tutulmalı” yazarak, hakaret ederek müfsit niyetli yayın yapmakla methaldar olduğunu belirtti.

    Özkan, mesele ile ilgili olarak zanlının 26.02.2023 tarihinde Ercan Havalimanı’ndan giriş yapıp tutuklandığını kaydetti.

   Özkan, zanlının polise gönüllü ifade vererek, Facebook hesabının kendisine ait olduğunu bahse konu paylaşımı da kendisinin yaptığını itiraf ettiğini belirtti.

   Özkan, mesele ile ilgili olarak zanlının Facebook paylaşımındaki sözlerin dil ve edebiyat uzmanları tarafından incelenebilmesi için iki ayrı üniversiteyle gerekli yazışmalar yapıldığını kaydetti.  
   Zanlının aleyhinde başlatılan soruşturmanın tamamlandığını ve zanlının KKTC vatandaşı olduğunu belirten söyleyen Özkan,  mahkemenin uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.
   Avukatı Mine Atlı, müvekkilinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca ifade özgürlüğünü kullandığını beyan etti.  
   Yargıç Nil Elodie Çeliker, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 5 bin TL tutarında kefalet senedi imzalaması, KKTC vatandaşı bir kefilin 100 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve

haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispatı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2023, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104