“Cumhurbaşkanlığına aday değilim”

banner37

Başbakan Ersin Tatar, BRT’de Özel Yayına katılarak Levent Kutay’ın soruları yanıtladı.

banner87
“Cumhurbaşkanlığına aday değilim”
banner90
banner8

Başbakan Ersin Tatar, KKTC’yi yok sayan bir anlaşmanın kabul görmesinin mümkün olmadığını söyledi. Kıbrıs sorunun krtik bir süreçten geçtiğini ve ekonomik olarak da halkın beklentilerine cevap vermek için UBP-HP koalisyon hükümeti olarak icraata yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydeden Tatar, parlamentoda milletvekillerinin de yeni yasalara destek vermesi ile bu başarının sağlanabileceğini, bakan veya milletvekili herkesin kendi gözünde aynı olduğunu vurguladı.

Kabinede bir değişiklik olup olmayacağının sorulması üzerine de Başbakan Ersin Tatar, “ Kabinede bir değişiklik olacak demedim ama, ilerde bakanlıklar da değişebilir. Bu bir nöbet değişimidir. Benim için her milletvekilim bakan kadar değerlidir” dedi. 2020 yılında gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağının sorulması üzerine de UBP Genel Başkanı Başbakan Ersin Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını açıkladı.

Aday olmasının hükümet çalışmalarını aksatabileceğini, parti içerisinde çok değerli arkadaşlarının aday çıkabileceğini, gerekirse üyeye de gidileceğini söyleyen Ersin Tatar, bu konuda işi bulandırmaya çalışanlar olduğunu ancak bu kararı UBP’ nin vereceğini “Tüm sorumluluk Genel Başkanın’dır”demenin doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı.

UBP-HP koalisyon hükümetinin 100 gününün dolmak üzere olduğunun anımsatılması üzerine Başbakan Ersin Tatar, hükümet olarak bugüne kadar neler yapıldığını anımsattı. Başbakan Tatar, bugüne kadar UBP-HP koalisyon hükümeti olarak üst kademe yöneticilerinin atamalarının gerçekleştirildiğini, Türkiye ile KKTC arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın imzalanılarak ekonomiye yön verilmeye başlandığını söyledi.

Tatar, petrol ve gaz fiyatlarındaki düşüş ve dövizdeki düşüşün ekonomiye olumlu yansıyacağını vurguladı. Başbakan Tatar, “Temennimiz, KKTC’nin daha güçlü bir ekonomiye sahip olması rekabet edebilen, üretebilen, lokomatif sektörler turizm ve eğitime daha fazla potansiyel sağlamaktır. Son aylarda Güney’den de çok fazla ülkemizden alış veriş sözkonusudur.

Rumlar da ekonomiye bir artı sağlıyor. Artan GSMH ile milli geliri daha yukarıya taşımak hükümetimizin hedeeri arasındadır.” dedi. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun açılmasıyla Kamu Reformu Yasası’na özellikle hız verileceğini ve bu konuda çalışıldığını açıklayan Başbakan Tatar, günün sonunda ekonomik yapının düzenlenmesi için bazı tedbirlerin alınacağını da dile getirdi. Tatar, yap- işlet- devret modelleri konusunun da gündemde olduğunu açıkladı. Yap İşlet devret konusunda eleştirilerin sözkonusu olduğunun anımsatılması üzerine de Başbakan Tatar, tüm bunların halka anlatılarak tarafarla uzlaşarak hareket edilerek gerçekleştirileceğine vurgu yaptı.

Başbakan Ersin Tatar, Mağusa – İskele – Yeniboğaziçi İmar Planı konusundaki soru üzerine de, bu konuda çalışmaların devam ettiğini, herkes memnun olmasada, “maksimum fayda” ile çevrenin de korunacağı bir dengede buluşulmasının temennisi olduğunu söyledi. Programda, parti içi çalışmalar konusuna da değinen Tatar, UBP’nin büyük bir parti olduğunu ve her zaman çalkantılar olabileceğini ancak, kurultaylarla başa gelenlerin çalışmalarına destek verip halka hizmet vermek için eleştiren arkadaşlarından da destek beklediğini her ortamda ifade ettiğini vurguladı.

(BRT)

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75