banner6

Cumhuriyet Meclisi heyeti AKPA Olağanüstü Genel Kurulu’na katıldı

banner37

Cumhuriyet Meclisi heyeti AKPA Olağanüstü Genel Kurulu’na katıldı
banner150 banner151 banner143

UBP Milletvekili Özdemir Berova ve CTP Milletvekili Armağan Candan’dan oluşan Cumhuriyet Meclisi heyeti Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi (AKPA) Olağanüstü Genel Kurulu’na katıldı. 

14-15 Mart 2022 tarihlerinde, Strazburg’ta gerçekleştirilen ve Rusya ile Ukrayna arasında süregelen durumun ele alındığı AKPA Olağanüstü toplantısında Ukrayna Başbakanı Denys Shmyha da Genel Kurul’a hitap etti. Genel Kurul sonucunda AKPA, Rusya’nın üyelikten çıkarılmasını içeren raporu oybirliği ile kabul etti ve savaşın derhal durdurulup barışın tesis edilmesi için Rusya’ya çağrı yaptı.

Berova ve Candan ayrıca, 16 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen AKPA Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi toplantısına katıldı. Komitenin gündeminde bulunan Kapalı Maraş hakkında hazırlanacak olan rapor kapsamında Kıbrıs Sorunu’nun da tartışıldığı oturumda Milletvekillerimiz söz alarak görüşlerini kapsamlı bir şekilde komiteyle paylaştılar. Milletvekilleri söz konusu raporun hazırlanması sürecinde İtalyan Raportör Piero Fassino ve AKPA Sekreteryası nezdinde istişarelerine önümüzdeki günlerde devam edecek. Bu bağlamda İtalyan Raportör önümüzdeki haftalarda Kıbrıs’ı ziyaret ederek Kıbrıs Türk yetkili makamlarıyla da görüşmeler yapacak. 

CTP Milletvekili Armağan Candan ayrıca AKPA Sosyalist, Demokrat ve Yeşiller Grup toplantısına da katıldı. 

Heyete temasları sırasında KKTC Strazburg Temsilcisi Ayda Soylu, İkinci Sekreter Deniz Kalyoncu ve Cumhuriyet Meclisi Basın ve Dışilişkiler Memuru Görkem Reis eşlik etti. 

Cumhuriyet Meclisi heyeti bu akşam (17 Mart 2022) yurda dönecek.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110