Cumhuriyet Meclisi toplantısı tamamlandı

banner37

Cumhuriyet Meclisi toplantısı tamamlandı
banner8

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu güncel konuşmalarla bugünkü toplantısını tamamladı

TÖRE: “MUHALEFETİN  SÖYLEMLERİ DİKKATE ALINMALI… UBP ANAYASAL ZORUNLULUK NEDENİYLE KURULTAY YAPMAK ZORUNDA”

Milletvekillerinin güncel konuşma istemlerine yer verilen toplantıda kürsüye çıkan Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre’ “Doğu Akdeniz ve Kıbrıs” ile ilgili konuştu.

Töre, demokrasinin iki bacaktan oluştuğunu, muhalefetin söylemlerinin dikkate alınması gerektiğini kaydederek, UBP’nin anayasal zorunlulukla kurultay yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Töre, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ın, enerji kaynakları da göz önünde bulundurulduğunda öneminin arttığını ifade ederek, Rumların silahlanmasına işaret etti ve Türkiye’nin bölgedeki gücü ve önemine vurgu yaptı.

Kıbrıs Türk halkının hakları yanında kendi haklarını da koruyan Türkiye’nin, Kıbrıs’ın garantörü olduğunu belirten Töre, Türkiye’nin bu bölgede, deniz hava ve kara unsurlarını en güçlü şekilde bulundurmasının en doğal hakkı olduğunu kaydetti.

Rum tarafının sürekli silahlandığını, diğer ülkelerle her türlü askeri iş birlikleri yaptığını işaret eden Töre, tüm bunlardan rahatsız olmayanların Türkiye ve KKTC’den de rahatsız olmamasını istedi.  

ANGOLEMLİ: “SORUNLARIN ÇOĞU HÜKÜMET KAYNAKLI”

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, “Hükümetin icraatları” ile ilgili konuştu. Angolemli, ülkede bir çok sorun olduğunu ve çoğunun hükümet kaynaklı olduğunu ifade etti.

 Angolemli, sendikalaşmanın hem özelde hem de devlette önemli olduğunu ifade ederek, sendikalaşmanın hem kaçak işçi çalıştırılmasının önlenmesi, hem de gerçek maaş üzerinden devlete vergi ve diğer yatırımların yapılması açısından önemli olduğunu söyledi.

Angolemli, iş kazalarının önlenmesi açısından yasaların uygulanması ve denetlenmesinin de önemine işaret ederek, sendika olsa oradaki tüm denetimlerin anında yapılacağını ve gerekli önlemlerin alınacağına dikkat çekti, devletin gücünün her yerde artacağına vurgu yaptı.

Hükümetin işçi haklarına el attığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’ın istifa ettiğini ancak partisi DP’nin kendisini yalnız bıraktığını ve emeğin yanında olmadığını işaret eden Angolemli, Çağman’ı tebrik etti.

Anayasa Mahkemesi’nin bugün “hayat pahalılığına dokunamazsınız” dediğini ifade eden Angolemli, hükümete yasayı geri çekmesi çağrısında bulundu.

Angolemli, hükümetin asgari ücreti de görüşüp uygar ülkeler gibi karara bağlaması gerektiğini kaydetti.

Eski milletvekillerinden Ergün Vehbi’nin sağlık problemlerini de dile getiren Angolemli, Türkiye’nin ambulans uçak göndermeye hazır olduğu bilgisini aldığını ifade ederek, bürokratik engellerin çözülerek Vehbi’nin Türkiye’ye naklinin sağlanmasını istedi.

ÇAĞATAY: “HALKIN EKONOMİK KONULARDA HÜKÜMETE GÜVENİ KALMADI”

HP Milletvekili Erek Çağatay da, “Ülke ekonomisi” ile ilgili güncel konuşma yaptı. Çağatay, Kıbrıs Türk halkının kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi istediğini ifade ederek, ülke ekonomisinin bugün pandemiden dolayı da sıkıntılı olduğunu, bu yüzden hükümetin, ülkenin bu krizden çıkış konusunda ileriye yönelik ekonomik planlar yapmasının elzem olduğunu söyledi.

Çağatay, hükümetin günü kurtarmak adına çalışmalar yaptığını ifade ederek, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar yanında esnafın yaşadığı sıkıntılar ile işsizliğin artması ve borçların ödenmesinde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.

Çağatay, halkın hükümete ekonomik konularda güveni kalmadığını ifade ederek, artık ekonomide yeni bir politika ve yeni bir vizyona ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Ülke ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulunan Çağatay, ülkenin teknolojik altyapısının tamamlanması ve e-devlet projesinin de hayata geçmesinin önemine vurgu yaptı.

ÇELER:”EKONOMİYİ DÜZELTMEK İÇİN ADIMLAR ATILMALI”

TDP Milletvekili Zeki Çeler de, “Çalışma Bakanlığı ve oynanan oyunlar” başlıklı konuşmasında, Çalışma Bakanı Koral Çağman ve partisi DP yanında hükümetin  yasa önerisi geri çekilmedikçe sendikalaşmayı engelleyen, bitiren taraf olmaktan kaçamayacağını ifade etti.

Çeler, hükümete eleştirilerde bulunarak, ekonomiyi düzeltmek için adımlar atılması gerektiğini, yasalara uyulmasının şart olduğunu ifade etti. Hükümete Türkiye ve halka “dürüst” olma çağrısında bulunan Çeler, ülke gerçeklerini daha detaylı anlatmasını istedi.

Çeler, Türkiye Cumhuriyeti’nin de bu ülkede nasıl yer alacağını iyi düşünmesi gerektiğini ifade ederek, toplumun artık tahammülü kalmadığını söyledi.

Çağman’a, toplu iş sözleşmesi ve sendikalaşmayı engelleyen yasayı geri çekme çağrısında bulunan Çeler, halka da sandığa giderken “dört göz açma” çağrısında bulundu.

ARIKLI: “BÜROKRATİK ENGELLERİN AŞILMASINDA SORUNLAR YAŞANIYOR”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da, ekonomi konusunda yapılan konuşmalara işaret ederek, pandemi döneminde tüm dünyada ekonomik kriz yaşandığını, ancak KKTC’nin durumunun farklı olduğunu, kendi para politikasını yönetemediğini kuramadığını ifade etti.

Yüksek öğretim ve turizmin durmasıyla ekonominin de durduğunu ifade eden Arıklı, KKTC diğer ülkelerle karşılaştırılırken, tüm bunların göz önünde bulundurulması gerektiğini anlattı.

Arıklı, ekonomiye yönelik atılan adımlar ile sanayi ve üretimi artıracak çalışmaları anlatarak, altyapının güçlendirilmesi ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi gibi konulara değindi. Yasaların çıkarıldığını ancak bürokratik engellerin aşılmasında sorunlar yaşandığını ifade eden Arıklı, verilen destekleri de dile getirdi.

ULUÇAY:” MECLİS KÜRSÜSÜNDEN YAPTIĞIMIZ KONUŞMALAR DİKKATE ALINMADI”

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da, “Pandemi ve ekonomi” ile ilgili konuşmasında, bugün gündem dışı konuşmaların son günü olduğunu ifade ederek, Meclis kürsüsünden birçok konuda konuşma yaptıklarını ancak dikkate alınmadığını gördüklerini kaydetti.

Hayat pahalılığı konusunda yaşanan tartışmalar ve gelişmeleri örnek gösteren Uluçay, toplu iş sözleşmesi konusunda yaşananların da bakanın istifasına varan olayları beraberinde getirdiğini belirtti.

Bu durumun ülkeye zaman kaybettirdiğini, pandeminin getirdiği olumsuz koşulların aşılmasında gösterilen mücadelenin zarar görmesine sebep olduğunu ifade eden Uluçay, bu zor süreçler içinde ekonomik gelişmelerin sağlanması ve ülke ekonomisinin geleceğine yönelik adımları hep birlikte atmaları gerektiğini kaydetti.

Uluçay, ülkede her kesimin hükümetten ekonomiye odaklanmasını beklediğini ifade ederek, bakan istifası, hayat pahalılığı, Meclise getirilen bazı yasalar, belediyelerdeki elektrik kesintileri gibi konuların ülkede moralleri bozduğunu, bu sıkıntının aşılması gerektiğini, bu görüntünün iyi bir görüntü olmadığını söyledi.

HASPOĞLU:”TAŞEL ARAŞTIRILMALI”

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu da, “Red-Black Label ve Yeni Rakının Sahibi Diageo Şirketi, Taşel Şirketini ve Çalışanlarını Batırmaya mı Çalışıyor?” ile ilgili güncel konuşma yaptı. Hasipoğlu, şirketin çok büyük bir ingiliz şirketi olduğunu ifade ederek, dünyada çok büyük bir cirosu olan şirketin KKTC’de zarar etmeye başladığını söylediğini ve işçileri işten durdurmaya başladığını anlattı.

Devletin de bu şirkette ortak olduğunu ifade eden Hasipoğlu, orada grev yapıldığını, 7 kişinin işten durdurulduğunu, 15 çalışanın da greve devam ettiğini, zarar ettiği iddia edilen şirketin üst düzey yöneticilerine yüksek ücretler ödediğini, büyük ve zengin bir şirket olduğunu kaydetti.

Bu şirketin zarar ettiğine kimsenin inanmadığını ve bu işte bir iş olduğunu ifade eden Hasipoğlu, bu işin araştırılması gerektiğini, devletin burada ortak olduğunu ve bu konunun esasının araştırılmasını istedi.

“Şirket acaba batırılmaya mı çalışılıyor” diye soran Hasipoğlu, Ekonomi Bakanı Arıklı’nın da burada araştırma yapması gerektiğini, burada çalışanların olduğunu ve emekçilerin yüzde 20 maaş kesintisi talebine rağmen işten çıkarılmaya devam edildiğini, bunun da saygısızlık olduğunu vurguladı.

Hasipoğlu, UBP Genel Sekreteri olarak parti ve seçime yönelik söylemleri de eleştirdi.

Meclis Genel Kurulu  bir sonraki birleşimi 28 Haziran Pazartesi günü saat 10.00’da gerçekleştirecek.

MANAVOĞLU

Halkın Partisi Lefkoşa Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu da “Toplum Gailesi Yerine Koltuk Gailesi İçin Elini Taşın Altına Koyanlar” başlıklı konuşma yaptı.

   

Manavoğlu, hükümetin hedefe giden her yol mubahtır mantığıyla ilerlediğini söyleyerek, Kıbrıs Türk halkının özgüvenine zarar veren hükümetin varlığını herkesin hissettiğini belirtti.

Hükümetin hayat pahalılığıyla ilgili attığı adımın yasal olmadığının bugün kanıtlandığını söyleyen Manavoğlu, kendilerinin ilk günden bunu söyleyerek önerilerde bulunduklarını Maliye Bakanlığının bu parayı nasıl vereceğini merak ettiğini dile getirdi.

Manavoğlu, Başbakan’ın sadece yeniden parti başkanı olmak için çalıştığını ve sürekli gündemi değişip dikkat dağıtmak için çalıştığını belirterek,  hükümetin icraatlarına bakıldığında gailesinin toplum değil koltuk olduğunun görüldüğünü ileri sürdü.

Hükümetin böyle bir kriz döneminde vatandaş için hiçbir şey yapmadığını sadece aralıksız zam yaptığını ifade eden Manavoğlu, Bakanlar Kurulu’nun sadece atama kararı almak için toplandığını söyledi.

banner134
“Taşı taş üstüne koymadınız ama elinizi taşın altına koydunuz. Aha taş” diyen Manavoğlu, yanında getirdiği taşı kürsünün üstüne koydu.

ROGERS

Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale R. Rogers, “Sağlık Alanında Son Gelişmeler” konulu güncel konuşma yaptı.

Rogers, Girne hastanesi için karkas bina alındığını, ihaleye de çıkıldığını ancak ihalenin bir şekilde iptal edildiğini hatırlatarak, Girne nüfusu göz önünde bulundurularak Akçiçek’in poliklinik hizmeti görmesi ve yeni hastanenin halkın kullanımını sunulması gerektiğini söyledi.

Yeni Lefkoşa hastanesi projesiyle ilgili arazinin TC Elçiliği’ne devredildiğiyle ilgili söylentilere değinen Rogers, yeni bir hastaneye ihtiyaç olduğunun herkes tarafından bilindiğini ancak bunun ülkenin ihtiyaçları belirlenerek planlanmasının önemine değindi.

Yeni hastanenin yatak kapasitesinin neye göre belirlendiğini ve yerinin hangi kriterlerle seçildiğini soran Rogers, eğer arazi devredildiyse sebebini bilmek istediğini kaydetti.

ÜSTEL

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, 3 büyük ilçede yeni hastaneler planladıklarını, Lefkoşa hastanesi için 2016’da yer tespit edildiğini ve 500 yataklı proje hazırlandığını belirterek, kullanım hakkının da Bakanlar Kurulu kararıyla devredildiğini doğruladı.

15 Kasım’da temel atmak için çalışma yaptıklarını, 500 yatağın fazla görülebileceğini  ancak bunun ileriye dönük yapıldığını ifade ederek, İlaç Eczacılık Dairesi’ni ve Devlet Laboratuvarı’nı da bu planlamanın içine dahil ettiklerini söyledi.

Girne’de alınan binayla ilgili  teknik sıkıntıdan dolayı ihalenin iptal edildiğini tüzük değişikliğinin 10 gün önce yapıldığını işleyişi hızlandırdıklarını kaydeden Üstel, en kısa sürede ihaleye çıkılacağını belirtti.

Üstel, Güzelyurt’ta inşaatı 2016 yılından beri devam eden hastane için de belli kısımlar için ihaleye çıkıldığını Planlama İnşaat Dairesi’nin de 3. etap için çalışma yaptığını anlattı.

Üstel, tüm bu hastanelerin tamamlanmasına yetecek bütçeleri olmadığını ancak en azından koruma altına alacak aşamaya getirmeyi planladıklarını söyledi.

ŞAHALİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali de “Yasama Tatili Öncesi Azınlık Hükümetine Tavsiyeler” ile ilgili güncel konuşma yaptı.

Meclisin son denetim günü olduğunu hatırlatan Şahali, hükümet yetkililerinin erken tatile girdiğini vatandaşın serzenişlerine cevap verecek adımlar atılmadığını kaydederek bugünkü gazete başlıklarından örnekler verdi.

“Mecliste olmayacağız ama nefesimiz enselerinde olacak” diyen Şahali, bugün mahkemeden çıkan kararın hükümeti kendine getirmesini temenni etti.

Şahali, içinde bulunulan durumda hükümetteki bir partinin diğer hükümet partisinin başkanlığına kimin aday olup olmaması gerektiğiyle ilgili söylemlerde bulunmasını eleştirerek, yurttaşın esenliği devletin kurumlaşmasına yönelik herhangi bir kaygı olmadığını ifade etti.

Hükümetteki partilerin, parti içi çekişme ve kavga içinde olduğunu savunan Şahali, bu ülkede 1 yıl önce hayvan gıdası olsun diye satılan et, ekmek, tavuk gibi ürünlerin şu an insan gıdası olarak satışta olduğunu dile getirdi.

Şahali, Bakanlar Kurulunun aldığı kararların hep siyasi olduğunu, halkın çıkarı için herhangi bir karar alınmadığını ifade ederek, hükümetin 18 gündür Taşel’in patronuyla görüşmeyi bile beceremediğini söyledi.

Devletin tek kuruşu olmayan kooperatiflerin partilerin çıkarı için meze haline getirildiğini kaydeden Şahali, ülkenin kaynaklarını bu şekilde tüketme hakkı görenlerin toz zerresi kadar hakkı olamayacağını belirtti.

Şahali,  ülkede bir an önce erken seçim yapılması gerektiğini vurgulayarak, Kıbrıs Türklerinin varlığının geçmişte de tehlike altına olduğunu yaratılan tüm tahribata rağmen kendilerinin her zaman oldukları yerde mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Şahali, “Gelecek yıl bugün bir kısmımız burada olamayacak” diyerek  yeni hükümetle yılı tamamlayacaklarını ifade etti.

ÖZDENEFE

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, Genel Kurulda hükümetten kimsenin bulunmamasını eleştirerek bunun usule aykırı olduğunu gelmeyeceklerse Genel Kurul toplantısına temsilci bir bakan gelene kadar ara verilmesini istedi.

Özdenefe hükümetin bu saygısızlığının kabul edilebilir olmadığını belirterek bir kez daha tekrarlanmamasını istedi.

İNCİRLİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Sıla Usar İncirli’nin, “Devlet Kurumlarının İçinde Bulunduğu Tehlike” ile ilgili güncel konuşma yaptı.

   

Ölü gözünden yaş beklenmeyeceğini, o yüzden hükümetten de bir şey beklemediklerini kaydeden İncirli,  yapacağı konuşmayı dünyanın hiçbir yerinde birinin yapmasını dilemediğini söyledi.

Ülkenin tüm kurumlarıyla bir çöküş içerisinde olduğunu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından kurultaylara yapılan müdahaleler sonucunda, var olan sorunların içinden çıkılmaz bir hal aldığını savundu.

Ülkenin güvenlikle ilgili ciddi sorunları olduğunu, faili meçhul cinayetleri araştıramadığını,  kara para ve uyuşturucuyla ilgili konularda çalışma yapılmadığını tüm bunlar hakkında yabancılardan bilgi aldıklarını kaydetti.

İncirli, ülkeye gelenlerin ne yaptığını araştıran olmadığını, suç haberlerinin gazetelerin tamamını kapladığını belirterek, ülkede anayasa, tüzük çiğnenirken hiçbir yetkilinin gözlerine bakamadığını söyledi.

Erken seçim tarihinin de akıl almaz bir inatla ülkenin hukukun üstünlüğünün çiğnendiğini kaydeden İncirli, bugün mahkemenin aldığı kararın bile hükümetin ne kadar yasa tanımaz olduğunu kanıtladığını belirtti.

İncirli, “hükümetin yasaları çiğneyerek attığı adımlara örnekler” vererek, hükümetin ne kadar borçlandığını ve ne kadar dış kaynak kullandığını bile bilmediğini söyledi.

Hükümetin halkı taammüden yoksullaştırdığını, örgütlü yapıyı bozarak ekonomik olarak ses çıkaramaz hale getirmeye çalıştığını savunan İncirli, devletin halkın temel ihtiyaçlarını, sağlık, eğitim gibi kurumlara yatırım yapmak zorunda olduğunu hatırlattı.

İncirli, “Onların tek derdi var olan iktidarlarını 1 gün daha uzatmak” diyerek, muhalefeti bile içine sindiremeyen dinlemeyen bir hükümetle karşı karşıya olduklarını söyledi.

İncirli, hükümetin kurultay hesaplarıyla seçim tarihi belirleyemediğini de vurguladı.

ATAKAN

Halkın Partisi Lefkoşa Milletvekili Tolga Atakan da “Vaka-i Vakvakiye ve Mevcut Azınlık Ahvali” ile ilgili güncel konuşma yaptı.

Atakan, tarihten dersler çıkarmanın çok değerli olduğunu söyleyerek, geçmişte Vaka-i Vakvakiye döneminde yaşananları özetledi.

Gelirlerin sürekli düştüğünü, bütçenin yüzde 25’ini kapsayan TC’den gelmesi öngörülen rakamlarla ilgili kimsenin kesin bir bilgi veremediğini hatırlatan Atakan, ülkede yaşamayı mümkün kılacak tek bir adım atılmadığını söyledi.

Atakan, hükümetin istihdam icraatlarıyla ilgili detaylı bilgi vererek, “Kurultay yaklaşırken partinin zeminin sağlamlaştırılması en önemlisi” dedi.

Ülkenin umut verici adımlara en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda sadece zam yaptığını dile getiren Atakan, hiçbir sektör için planlama yapılmadığını ifade ederek, eğitim, sağlık ve turizm konusunda hiç sorun yokmuş gibi davranılmasını eleştirdi.

Atakan, ülke yönetimin siyasi kontrolden çıktığını, neredeyse idarenin devredildiğini söyleyerek, 6 ayda ülkeye yıkım harici bir şey sağlanmadığını belirtti.

Hükümetin, yaptığı göstermelik işlerle çok çalışırmış yanılsaması yaratarak halkla dalga geçtiğini ileri süren Atakan, Meclisin tatile girmesiyle Başbakan’ın hangi milletvekili benden ne isteyecek, nisap sağlanacak mı gibi dertlerinden kurtulacağı için sevinçli olduğunu dile getirdi.

Atakan, “Gözleri var görmezler kulakları var duymazlar gafletleri de bundandır” diyerek konuşmasını bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 18:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Neslihan aydin
Neslihan aydin - 1 ay Önce

Acaba muhaceret affı yürürlüğe ne zaman girecek bilgi verirmisiniz

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75