“Cypfruvex vurgunu” esrarını koruyor

banner37

Cypfruvex’in geçmiş hesaplarında yapılan incelemede, “vurgun” iddialarına neden olabilecek ciddi çelişkilere rastlanırken, Cypfruvex yönetimi, bu konuda Tarım Bakanlığı’nı hedef gösterdi. Bakanlık ise önlerinde bu yönde bir şikâyet bulunmadığını açıkladı

“Cypfruvex vurgunu” esrarını koruyor
banner90
banner8

TOPU BİRBİRLERİNE ATTILAR… Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu tarafından Cypfruvex’in geçmiş hesaplarında yapılan incelemede, “vurgun” iddialarına neden olabilecek ciddi çelişkilere rastlanırken, Cypfruvex yönetimi konuyla ilgili sessiz kalıp, topu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na atmayı seçti. Bakanlık ise konunun eski olduğunu söyleyip, şu an için önlerinde bu yönde bir şikâyet bulunmadığını açıkladı

CİDDİ BULGULAR VAR… Cypfruvex’le ilgili Maliye Teftiş Kurulu’nun raporu, İran, Irak, Ukrayna, Rusya ve Türkiye’ye yapılan binlerce dolar, sterlin ve TL değerindeki narenciye ihracatlarıyla ilgili faturalarla oynandığı yönündeki bulguları içeriyor. Faturalarla oynandığı yetmiyormuş gibi, bir de üzerinde oynanan faturalar karşılığında devletten teşvik alındığı belirtiliyor

Ceren ÖZBİL

Güzelyurt’a bağlı Kalkanlı’da faaliyet gösteren ve 1974’ten beri faaliyette bulunan bir Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olan Cypfruvex’in geçmiş hesaplarında yapılan incelemede, “vurgun” iddialarına neden olabilecek ciddi çelişkilere ile ilgili Cypfruvex yönetimi sessiz kalmayı seçip, topu, Tarım Bakanlığı’na atarken, bakanlık da “bizim bilgimizde böyle bir konu yok” dedi.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, konunun çok eski olduğunu ve şu an için bilgilerine böyle bir şey gelmediğini açıkladı.

Deveci, konuyla ilgili bakanlığa herhangi bir şikayet ulaşması durumunda gerekli işlemleri yapacaklarını ifade etti.

banner134

Narenciye ihracatlarıyla ilgili

faturalarda oynandığı iddia ediliyor

Cypfruvex’le ilgili Maliye Teftiş Kurulu’nun raporu, İran, Irak, Ukrayna, Rusya ve Türkiye’ye yapılan binlerce dolar, sterlin ve TL değerindeki narenciye ihracatlarıyla ilgili faturalarla oynandığı yönündeki bulguları gösteriyor.

Faturalarla oynandığı yetmiyormuş gibi, bir de üzerinde oynanan faturalar karşılığında devletten teşvik alındığı belirtiliyor.

Bu durumda birilerinin Cypfruvex üzerinden büyük vurgunlar yaptığı ve devleti de dolandırdığı iddiaları gündeme geldi.

Nitekim Maliye Teftiş Kurulu, bulgularını rapora dökerek, konunun araştırılıp soruşturulması için Hukuk Dairesi aracılığıyla Polis Genel Müdürlüğü’nün devreye girmesini istedi. Ancak konuyla ilgili hukuki sürecin başlatılıp başlatılmadığı bilinmiyor.

Maliye Bakanlığı’na bağlı Teftiş ve İnceleme Kurulu’nun yaptığı incelemede, 2011-2012 ve 2012-2013 dönemlerini kapsayan sürede, Cypfruvex’ten yurt dışına ihraç edilen ürün bedellerinin kurum tarafından alınıp alınmadığı yönünde birçok çelişkili faturaya rastladı.

Bazı faturalar kurumun bu bedelleri aldığını gösteriyor ancak muhasebe kayıtları farklı söylüyor. Cypfruvex’in yurt dışına gönderdiği ve muhasebe kayıtlarında ürün bedelini almamış göründüğü ancak Ticaret Dairesi’nde alınmış göründüğü ihracatlar için teşvik alındığı da raporda yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75