Cypfruvex yönetimi ‘vurgun’ iddiasında sessiz kaldı

banner37

Cypfruvex’in yeni Yönetim Kurulu, Maliye Bakanlığı’na bağlı Teftiş ve İnceleme Kurulu, Cypfruvex’in hesaplarında saptadığı “vurgun” iddialarına neden olabilecek çelişkilerle ilgili “konu bilgimizde” demekle yetindi

Cypfruvex yönetimi ‘vurgun’  iddiasında sessiz kaldı
banner90
banner8

RAPOR BİLGİLERİNDE… Cypfruvex’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Altan, Cypfruvex’le ilgili Maliye Teftiş Kurulu’nun hazırladığı ve kapsamında “vurgun” iddiaları olan raporun bilgilerinde olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili daha fazla bilgi vermek istemeyen Altan, esas soruların şirket sahiplerine sorulması gerektiğini belirtti. Rapor, İran, Irak, Ukrayna, Rusya ve Türkiye’ye yapılan binlerce dolar, sterlin ve TL değerindeki narenciye ihracatlarıyla ilgili faturalarla oynandığı yönündeki bulguları gösteriyor.

Güren TİLKİ

   Güzelyurt’a bağlı Kalkanlı’da faaliyet gösteren ve 1974’ten beri faaliyet gösteren bir Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olan Cypfruvex’in geçmiş hesaplarında yapılan incelemede, “vurgun” iddialarına neden olabilecek ciddi çelişkilere, Cypfruvex yönetimi sessiz kalmayı tercih etti.

   KIBRIS’ta yayımlanan “Cypfruvex raporu merak konusu” başlıklı haberin ardından “vurgun” iddiasıyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Altan, konu hakkında detaylı açıklama yapmadı.

   Altan, göreve yeni geldiklerini belirterek raporun bilgilerinde olduğunu ancak bu konuda kendileriyle değil, şirket sahipleriyle konuşulması gerektiğini belirtti.

banner134
   15 Ağustos tarihinde göreve başlayan Cypfruvex yeni Yönetim Kurulu’nda Başkanlığı Mehmet Altan üstlenirken, kurulda Hilat Sıva, Suna Tip, Ali Özler, Ramadan Kaya ile İbrahim Aktekin görev alıyor.

Narenciye ihracatlarıyla ilgili faturalarda oynandığı iddia ediliyor

   Cypfruvex’le ilgili Maliye Teftiş Kurulu’nun raporu, İran, Irak, Ukrayna, Rusya ve Türkiye’ye yapılan binlerce dolar, sterlin ve TL değerindeki narenciye ihracatlarıyla ilgili faturalarla oynandığı yönündeki bulguları gösteriyor.

   Faturalarla oynandığı yetmiyormuş gibi, bir de üzerinde oynanan faturalar karşılığında devletten teşvik alındığı belirtiliyor. Bu durumda birilerinin Cypfruvex üzerinden büyük vurgunlar yaptığı ve devleti de dolandırdığı iddiaları gündeme geldi.

   Nitekim Maliye Teftiş Kurulu, bulgularını rapora dökerek, konunun araştırılıp soruşturulması için Hukuk Dairesi aracılığıyla Polis Genel Müdürlüğü’nün devreye girmesini istedi. Ancak konuyla ilgili hukuki sürecin başlatılıp başlatılmadığı bilinmiyor.

   Maliye Bakanlığı’na bağlı Teftiş ve İnceleme Kurulu’nun yaptığı incelemede, 2011-2012 ve 2012-2013 dönemlerini kapsayan sürede, Cypfruvex’ten yurt dışına ihraç edilen ürün bedellerinin kurum tarafından alınıp alınmadığı yönünde birçok çelişkili faturaya rastladı.

   Bazı faturalar kurumun bu bedelleri aldığını gösteriyor ancak muhasebe kayıtları farklı söylüyor. Cypfruvex’in yurt dışına gönderdiği ve muhasebe kayıtlarında ürün bedelini almamış göründüğü ancak Ticaret Dairesi’nde alınmış göründüğü ihracatlar için teşvik alındığı da raporda yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75