Cypfruvex’in borcu ödenecek, işsiz kalanlar haklarını alacak

banner37

Cypfruvex Fabrikası’nda çalışan 28 kişiden 23’ü “ölü sezon” nedeniyle işten durduruldu. Şu an işsiz kalan işçiler “adalet istiyoruz” diyerek çadır eylemi başlattı; Cypfruvex Yönetim Kurulu Başkanı Şanlıdağ ise, bunun geçici bir süreç olduğunu söyledi

Cypfruvex’in borcu ödenecek, işsiz kalanlar haklarını alacak
banner90
banner99

Güren TİLKİ

Güzelyurt ile Kalkanlı köyü arasında bulunan Cypfruvex Fabrikası’nda çalışan 28 kişiden 23’ü işten durduruldu.


Döner sermayeyle yönetilen fabrikanın geçmişten kalan borçlarının ödenebilmesi ayrıca “ölü sezon” olması nedeniyle 23 işçinin 1 Kasım’a kadar işten çıkartıldığı belirtildi. İşçilerin kasım ayına kadar olan maddi haklarını alacağı ve 1 Kasım itibariyle yeniden iş başı yapacakları kaydedildi.

banner134

Bayram üstü işsiz kalan ve söz konusu uygulamayı “adaletsiz” bulunan işçiler ise, fabrikanın karşında çadır eylemi başlattı.


Maaşlarının ödenmesinin ardından sözlü olarak kendilerine işten durdurulduklarının bildirildiğini ifade eden işçiler, “Hakkımızı hukuki yoldan da arayacağız. Bu iş yerinde adalet istiyoruz, bayramda işsiz kaldık” dedi.


Süreçle ilgili KIBRIS’a bilgi veren Cypfruvex Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Şanlıdağ ise, bu yıl fabrikanın güzel işler yaptığını ve kâr ettiğini ancak eskiden kalma büyük bir borcun bulunduğunu belirtti.


Şanlıdağ, şöyle dedi:


“Borç var… Bu nedenle ölü sezonda 28 kişiyi çalıştırmak mümkün değil. Şu an 23 kişiyi işten durdurduk, geriye kalan ve makinelerle ilgili bilgisi olan 5 kişiyle ise sözleşme imzalayacağız. İşten çıkarılan 23 kişi, 1 Kasım itibariyle yeniden iş başı yapacak. Bu 3 aylık sürede, işçiler tüm maddi haklarını alacak, arada oluşan farkı ise biz telafi edeceğiz. İşçilerimiz parasal açıdan zarara uğramayacak, 1 Kasım’dan itibaren de bu 23 kişi tekrardan fabrikada işe başlayacak”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75