banner6

Cypfruvex’ten Mersin kapısı sitemi

banner37

Cypfruvex’ten Mersin kapısı sitemi
banner151

Pandemi sürecinin etkilediği tüm sektörler gibi ülkemizde tarım ve narenciyede de durum, stratejik hamlelerle yönetilmeye çalışıldı.Cypfruvex işletmecilik LTD. Genel Müdürü Cemal Redif’e göre kurum belini doğrulttu…Pandemi dönemi soğuk depolarda korunan narenciye Türkiye, Irak ve iç pazara satılıyor.Rusya pazarı ise dolaylı pazarlar arasında…Öte yandan Cemal Redif, narenciye kalemlerinden bazı ülkelerin bazı talepleri olduğunu ancak bunun Türkiye'de Mersin kapısına takıldığını da anlattı.

Cemal Redif şöyle dedi; “Mayıs ayında değerlendirilemeyen ürünleri, dalında (rekoltenin tamamı 115 bin ton) bırakmadan aldık. Pandemi ile kapanma ile pazara gitse bile zarar uğratacağı için soğuk depolarda beklettik. Şimdi Türkiye, Irak ve iç pazara gönderiyoruz. Rusya hitap ettiğimiz enbüyük Pazar… İngiltere’ye satmak şimdilik zarar bir konu… Mesela Mısır ile gümrükler sıfırlandı. Çünkü Brexit sonrası yaptıkları anlaşmalarla maliyetlerle baş etmek mümkün değil şimdilik...”

Refik sözlerinin devamında;“İsmini vermeyeyim: bir ülke limon talebinde bulundu bizden… Ama Türkiye ile Mersin kapısını kullanamıyoruz mevzuatlardan kaynaklı. Çünkü sorunlar var. Yeşil Hat Tüzüğü var, o zaman da ihracat teşvik pirimleri alınamıyor. Pazarlamadaki sıkıntılar böylesi diplomatik ilişkilere de takılıyor. Mesela Hong Kong da bizden mal istiyor ama fonlama zararı nedeniyle astarı yüzünden pahalı oluyor. Japonya beyaz greyfurt istiyor yine mesela… Hadi satalım. Burada yükleyip mersine götürüp lojistik takip etmek… Mısır ile nasıl rekabet edilecek? Üreticilerimiz elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor.."diye sözlerini tamamladı..

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 17:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110