banner6

“Cypruvex, aldığı ürünü hasat edecek işçi bulamıyor”

banner37

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Alioğlu, Güzelyurt’ta hasat döneminin başladığını, ancak Cypruvex’in yeterli sayıda kesim ekibi olmadığı için sıkıntı yaşadığını söyledi

“Cypruvex, aldığı ürünü hasat edecek işçi bulamıyor”
banner99

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Güzelyurt’ta hasat döneminin başladığını, ancak Cypruvex’in, yeterli sayıda kesim ekibi olmadığı için hasat etme sıkıntısı yaşandığını söyledi.


Alioğlu, Cypruvex’te işçi krizinin olduğunu belirterek, “Üretim durma noktasına geldi” dedi.


Cypruvex’in yaşadığı bu krizin üreticiden aldığı ürünün kesilememesi ve hasat yapılamaması anlamına geldiğini belirten Alioğlu, bunun da bölgeye ve genelde ülke ekonomisine zarar verdiğini vurguladı.


Bazı medya kuruluşları ile sosyal medyada çıkan ve kesim işçisi bulunmaması nedeniyle tüm ürünün hasat edilemeyeceği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Alioğlu, esas sıkıntının kesim işçisi bulma konusunda yaşandığını kaydetti.


Alioğlu, “Şu anda tüccarların 850-900’e yakın kesim işçisi, ürünleri hasat etmek için çalışmaya devam ediyor, ancak Cypruvex, üreticiden aldığı greyfurt, yafa, washington ve limon ürününü hasat etmekte zorlanıyor” dedi.


Yeterli sayıda kesim ekibi olmadığı için hasat etme sıkıntısı yaşandığını belirten Alioğlu, bu ürünlerin iç piyasa dışında bir kısmının, yurt dışına ve konsantre olarak değerlendirileceğini kaydetti.


Alioğlu, şöyle devam etti:


“İşçi bulma konusunda sıkıntı yaşayan devletin bir kurumu olan Cypruvex, işçi konusunda oluşan olumsuz koşullardan dolayı kendi ekiplerini oluşturmakta sıkıntı yaşadı.


Türkiye’de işçiye verilen ücretler yükseldiği için artık işçiler, KKTC’yi tercih etmemeye başlamıştır.


Bu durum, ileride sektöre de büyük bir sıkıntı getirip darbe vuracaktır. Bu durumdan dolayı ilerde bir kaos olmaması için önlem alınıp yerli işgücü artırılmalıdır.”

“Cypruvex’in kesimleri durma noktasına geldi”


Alioğlu, asrın projesi olan can suyunun bölgeye gelmesiyle üretimin ve rekoltenin de artacağının göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, işçi konusunda ileriki yıllarda sıkıntı olacağını gördüklerini söyledi.


Alioğlu, 1500-2000’e yakın işçinin de üretime yetersiz kalacağını aktardı.


“Cypruvex, şubat ayına girdiğimiz bu günlerde king mandalin hasadına hızlı bir şekilde girişmesi gerekirken, halen greyfurt, limon ve yafa ürünleri kesilmedi” ifadesini kullanan Alioğlu, “Bu süre uzarsa hasat süresi uzayacak. Haziran ayına kadar hasadın sürmesi büyük olumsuzlukları da berberinde getirecektir” dedi.


Cypruvex’in işçi sorununu çözemediği için sivil toplum ve vatandaşlardan alınan katkılarla bu sorunu çözmeye çalışmaya devam ettiğini belirten Alioğlu, bölgede bu olaydan rahatsız olanların Cypruvex’i müfettişlere şikayet ettiğini öğrendiklerini vurguladı.


Alioğlu, “Yapılan bu şikayet ne tüccara, ne de ülkeye işçi getiren kesim ekiplerine yaramayacak. Sadece Cypruvex’in ürün aldığı üreticilerinin ürününün dalında kalmasını sağlayacaktır. Bazı çıkar gruplarının yaptığı bu şikayet neticesinde Cypruvex’in kesimleri durma noktasına gelmiştir” dedi.


Böylesi bir durumun hiç bir paydaşın eline güç vermeyeceği gibi üretime de sekte vurmakta olduğunu ifade eden Alioğlu, bazı hesapların sorulmasının gününde ve zamanında yapılması gerektiğine dikkat çekti.

“Herkes elini taşın altına koymalı”


Şimdi herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Alioğlu, milli değer olan narenciyeye sahip çıkma zamanı olduğunu söyledi.


Alioğlu, üreticinin ürününün hasat edilmesi için birbirilerine destek olmak zorunda olduklarını belirterek, üreticinin zarar görmemesi için Cypruvex’in aldığı ürünün hasat edilmesi gerektiğini dile getirdi.


Cypruvex’in düşmüş olduğu bu durumun üreticiye kesilmemesi gerektiğini ifade eden Alioğlu, “Ülke ekonomisine büyük getiri sağlayan ve döviz getirisi olan narenciye ürününün tümünün de hasat edilmesi için el ele vermemiz gerekirken, birbirimizin ayağına kurşun sıkmamalıyız” dedi.


“Üretici birlikleri olarak her ne pahasına olursa olsun bu ürünün kesilmesine engel olanların karşısında olacağımızı bildiririz” ifadelerine yer veren Alioğlu, KKTC’de girdisi yüksek bu ürünü üretmenin ne kadar zor olduğunun farkında olduklarını söyledi.


Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği olarak herkesi aklıselim düşünmeye davet ettiklerini kaydeden Alioğlu, 2021-2022 yılı ürününün tümünün kesilip dalında kalmaması için her şeyi seferber edeceklerini belirtti.

“Gerekirse yollara döküleceğiz”


Narenciye sektörünün, birkaç kişinin çıkarı için yok olup gitmesine müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Alioğlu, şöyle devam etti:


“Gerekirse yollara döküleceğiz.


Bizi yollara dökmeye mecbur etmesinler. Kesim ekipleri ve ihracatçı birliklerini de üreticinin ürününün hasat etmesi için daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz.


Unutulmamalıdır ki şimdi Cypruvex’in aldığı ürünü yarın onlar da alabilir. Ancak bu ürün kesilmezse, gelecek yıl bu üründen kendileri faydalanamayacaktır.


Hesaplaşma günü bugün değildir. Günü geldiğinde hesabı sorulur şimdi birlik olma ve ürünün dalında bırakmama zamanıdır. Aksi taktirde en şiddetli ve ağır bir cevap ilgili yerlere verilecektir.


Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu da bu konu hakkında kendisini göreve davet ediyoruz.


Gerekli merciler de bu konuya müdahale etmelidir. Hükümet kurulmamış olabilir ama kurulana kadar görevdedir. Konuyu çözmesini bekliyoruz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104