banner6

D vitamini için güneşten doğru zamanda faydalanın

banner37

D vitamini için güneşten doğru  zamanda faydalanın
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Güneş ışınlarını en çok alan ülkelerden biri olmamıza rağmen çok sayıda insanın D vitamini değerlerinin yetersiz olduğu belirtiliyor.

   Uzmanlar, güneşten doğru zamanda faydalanmak gerektiğini ifade ederek, D vitamini eksikliğinin uzun süren tedaviler gerektirdiğine işaret etti.

   Sağlık uzmanları, güneşin dik geldiği saatlerin 11.00-13.00 saatleri arasında olduğuna dikkat çekerek, D vitamini sentezi için bu saatlerdeki güneş ışınlarından faydalanmanın önemine işaret etti.

   KIBRIS’ a konuşan İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ersan Berksel, D vitamini ölçümlerinin yapılması gerektiğini belirterek, eksikliği olanların vitamin değerlerinin normal düzeye getirilmesi için tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.

   İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Arabacıoğlu da ada ülkesi olmamıza rağmen D vitamini eksikliğiyle sıkça karşılaştıklarını anımsatarak, güneşlenme konusunda yetersiz kalındığını söyledi.

   İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Erdoğmuş ise doktor kontrolü olmadan eczanelerden vitamin alıp kullanılmaması gerektiğinin altını çizerek, yüksek miktarda vitamin kullanımının zehirlenme bulgularını ortaya çıkardığını ifade etti.

Berksel: Vitamin değerlerinin normal

düzeye getirilmesi için çalışılmalı

   İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ersan Berksel, bol güneşli olmasına rağmen ülkemizde D vitamini eksikliğinin yaygın olduğunu ifada etti.

   D vitamini ölçümlerinin düzenli olarak yapılması gerektiğini belirten Berksel, D vitamini eksikliği olanların vitamin değerlerinin normal düzeye getirilmesi için tedaviye başlanması gerektiğinin önemini vurguladı.

   Berksel, D vitamini normal düzeye getirildikten sonra bu kişilerin hayatlarını idame ettirecek dozda D vitamini alarak bu vitamin eksikliğinin önüne geçebileceğini anımsattı.

Arabacıoğlu: Göğüs, karın ve

sırt bölgesinden güneşlenmek önemli

   İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Arabacıoğlu, kış aylarında güneş ışınlarından faydalanmanın pek mümkün olmadığını belirterek, bu aylarda D vitamini eksikliğiyle karşılaşma riskinin de arttığını söyledi.

   Arabacıoğlu, ada ülkesi olmamıza rağmen D vitamini eksikliğiyle sıkça karşılaştıklarını anımsatarak, güneşlenme konusunda yetersiz kalındığına işaret etti.

   Mustafa Arabacıoğlu, “Kollardan D vitamini almanın mümkün olduğunu düşünen insanlarımız var. Oysa D vitamini daha çok gövdeden alınır” dedi.

   Göğüs, karın ve sırt bölgesinden güneşlenmenin önemini vurgulayan Arabacıoğlu, vücudun D vitaminini en çok bu bölgelerden depoladığının altını çizdi.

   Arabacıoğlu, D vitamini tedavisinde alınması gereken dozun kişi, yaş ve kemik yapısına göre yalnızca hekimlerce ayarlanabileceğini ifade etti.

   Tedavi süresinin de hekime, hastaya ve ilaç dozuna göre değişiklik gösterebileceğini belirten Arabacıoğlu, bu konuda insanların bilinçli olması gerektiğini vurguladı.

Erdoğmuş: Zehirlenme bulguları ortaya çıkarıyor

   İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Erdoğmuş, güneş alan bir ülkede olmamıza rağmen D vitamini eksikliğiyle karşı karşıya kalan çok insan olduğunu belirtti.

   Erdoğmuş, vücudumuzun ultraviyole ışınlarıyla D vitaminini aldığını söyleyerek, “Hiç birimiz güneş altında direkt güneş ışınlarını alacak şekilde vakit geçirmiyoruz” şeklinde konuştu.

   Güneşin dik geldiği saatlerin 11.00-13.00 saatleri arasında olduğunu belirten Erdoğmuş, D vitamini sentezi için bu saatlerdeki güneş ışınlarından faydalanmanın önemine işaret etti.

   Erdoğmuş, D vitamini eksikliğiyle karşı karşıya kalan insanların uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyduklarını anlattı.

   Bu kişilerin doktor kontrolü olmadan eczanelerden vitamin alıp kullanmaması gerektiğinin altını çizen Erdoğmuş, yüksek miktarda vitamin kullanımının zehirlenme bulgularını ortaya çıkardığını ifade etti.

   Erdoğmuş, doğru tedavi için doktor kontrolünde kalsiyum düzeyine bakılarak bir tedavi verildiğini anımsattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110