banner6

Dağ bayır çöplük oldu

banner37

Dağ bayır çöplük oldu
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ülkemizde her geçen gün yeni bir çevre felaketiyle karşı karşıya kalınıyor. Avrupa Birliği projesi kapsamında 2012’de hizmete giren ancak “ayrıştırma” ve “geri dönüşüm” uygulamaları hayata geçirilemeyen Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’ne yeşil atıkların kabul edilmemesi, belediyeleri başka çözüm yolları arayışına sürükledi, bunun sonucunda da ortaya yeni çevre felaketleri çıkmaya başladı.

   Yeşil atıkların diğer atıklarla bir arada bulunması ve metan gazı üretmesi sonucu yangına yol açması nedeniyle Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’ne yeşil atık kabul edilmiyor.

   Bazı belediyeler ise hem yeşil atıkları hem de inşaat atıklarını Güngör’de taş ocaklarının yakınındaki yol kenarlarına dökme yoluna gidiyor ancak bu da hem çevre kirliliğine yol açıyor, hem de yangınlara davetiye çıkarıyor.

   KIBRIS, söz konusu bölgeye giderek, sorunu fotoğrafladı. Atıkların arasında araba lastiklerinden dallara, betondan ahşap kapı-pencere kalıntılarına kadar birçok materyal bulunuyor.

   Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, yeşil atıkların metan gazı üretmesi nedeniyle diğer atıklarla bir arada bulunması durumunda yangına yol açabileceğini belirterek, bunların çöp olarak atılması yerine geri dönüşümle tekrar kullanılması gerektiğini kaydetti.

   Güngör Katı Atık Depolama Tesisi Proje Müdürü Erhan Akar, yeşil atıkların yangına yol açması nedeniyle belediyelerden gelen yeşil atıkların kabul edilmediğini dile getirdi.

   Çevre Koruma Dairesi Müdürü Emir Akyıllar ise belediyelerin atıklarını Güngör’de taş ocaklarının yakınındaki bölüme dökmeleri yönünde herhangi bir izinlerinin bulunmadığını ifade ederek, bugün gereken incelemelerin yapılacağını söyledi.

Akar: Tesise yeşil atık alınmıyor

   Güngör Katı Atık Depolama Tesisi Proje Müdürü Erhan Akar, Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’ne çöplerin ve diğer atıkların alınmasına devam edildiğini, ancak yeşil atıkların kabul edilmediğini kaydetti.

   Tesiste ayrıştırma sisteminin bulunmaması, yeşil atıkların yanında diğer atıkların da yer alması ve yeşil atıkların metan gazı üretmesi nedeniyle yangına yol açabildiğini dile getiren Akar, bu nedenle belediyelerden gelen yeşil atıkların Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’ne alınmadığını ifade etti.

Akyıllar: İznimiz yok

   Çevre Koruma Dairesi Müdürü Emir Akyıllar, Güngör’deki alana belediyeler tarafından çöp dökülmesi konusunda herhangi bir izinlerinin söz konusu olmadığını belirterek, konuyla ilgili bilginin taraflarına yeni ulaştığını kaydetti.

   Akyıllar, Çevre Koruma Dairesi’ne bağlı çalışanların söz konusu bölgeye giderek gereken incelemelerde bulunacağını dile getirerek, bölgede atık döken kamyon tespit edilmesi durumunda gereken cezaları yazacaklarını, herhangi birisinin tespit edilmemesi durumunda ise ilgili belediyeye bu çöpleri temizlemeleri yönünde yazı yazacağını ifade etti.

Sahir: Organik atıklar geri dönüşümle kazanılmalı

   Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, ülkedeki atıkların yarısının organik atıklar olduğunu belirterek, bu atıkların çürüyünce metan gazı oluşturduğunu kaydetti.

   Yeşil atıkların bu özelliği nedeniyle yangına yol açabileceğini ancak kendi başına yanamayacağını dile getiren Sahir, organik atıkların yanında cam şişelerin, diğer çöplerin bulunduğunu ifade etti.

   Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nde ayrıştırma olmadığı için yeşil atıkların yangına yol açabileceğine işaret eden Sahir, organik atıkların çöp olarak atılması yerine geri dönüşüm olarak kullanılabileceğine vurgu yaptı.

   Sahir, bu atıkların gübre olarak kullanılabileceğini, uygun tesisler olması halinde bu atıklardan gaz da elde edilebileceğini söyleyerek, belediyelerin yeşil atıkları o kadar yol giderek çöp olarak dökmek yerine değerlendirebileceğini anlattı.

   Bu atıkların peyzaj çalışmalarında işe yarayabileceğine dikkat çeken Sahir, birçok ülkenin bunu sistemli bir hale getirdiğini söyledi.

   Bazı ülkelerde yerel yönetimlerin kural koyarak yeşil atıkları almadığını, kompost sisteminin herkese öğretildiğini belirten Sahir, kullanılamayanların ise satın alındığını kaydetti.

   Sahir, insanların kendi çöplerini satarak kalkınırken, ülkemizde yeşil atıkların çöp olarak atılmasıyla sorunlara yol açtığını vurguladı.

   Ülkedeki en büyük sıkıntının atık yönetim sisteminin devreye konulmaması olduğunu dile getiren Sahir, geri dönüşüm adına herhangi bir adım atılmadığını ifade etti.

   Sahir, Dikmen Çöplüğü’nde yapılanın aynısının Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’nde yapılmakta olduğuna işaret ederek, geri dönüşüm uygulanması ve elde kalan atıkların bu tesise dökülmesi planlanmasına rağmen tüm atıkların bu tesise döküldüğünü, tesisin kısa sürede dolduğunu anlattı.

   Güngör Katı Atık Depolama Tesisi’ndeki yanmanın başka bir boyutunun olduğuna dikkat çeken Sahir, tesisteki geçirimsiz tabakanın çıkan yangınlarla zarar görmekte olduğunu, bunun da çöplükteki sızıntıların suya ve toprağa karışmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

Fotoğraflar/ Özmen YILANCILAR

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104