banner6

Dağ yolu ile ilgili öneri sunuldu

banner37

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yaptığı yazılı açıklama ile Girne Dağ Yolunda yaşanan sıkıntıların çözümüne yönelik öneriler ortaya koydu. Gürcafer’in açıklaması şöyle:

Dağ yolu ile ilgili öneri sunuldu
banner151 banner143

“Geçmişte ölümlü kazaların yaşandığı ve dün yine ciddi bir kazanın meydana geldiği Girne dağ yolu ile ilgili ivedi olarak önlemler alınmasını ve alınacak önlemlerin popülizmden uzak sonuç odaklı önlemler olmasını bekliyoruz.

Geçmişte olduğu gibi bilimsel araştırmadan uzak, iş araçlarına zaman kısıtlaması uygulayarak ve geriye kalan zaman dilimi içerisinde trafiğin daha yoğun ve daha tehlikeli seyir ettiği gerçeğini göz ardı etmemek gerekmektedir.

Bu nedenle, yapılacak olan düzenlemeler öncesinde bilimsel araştırma yapılmalı ve sorunun çözümü de bu bilimsel temelde üretilmelidir.

Yeni yapılacak olan yolun projesinin mevcut sosyal ve ekonomik yapı incelenmeden üretilmiş bir proje olması halinde, yol tamamlandıktan sonra da benzer sorunlar yaşanmaya devam edecektir.

Sözkonusu yolda yaşanan sorunların köklü çözümü için KTİMB olarak aşağıdaki önlemlerin ivedi olarak uygulanmaya konmasını öneririz:

1)Yeni yol tamamlanana kadar yol güzergahındaki hız sınırı maximum 65 km olarak sınırlandırılmalıdır.

2)İvedi olarak tonaj kontrolü yapılabilecek kantar veya benzeri düzenek kurulmalıdır.

3)Yol boyunca oluşmuş olan ve esas tehdit unsuru olan dikey ondülasyonlar, kemirici araç konarak kemirilmeli ve geçici yamalama yapmak sureti ile seyir güvenli hale getirilmelidir.

4)Yeni yol tamamlanana kadar, en az iki ekip olmak üzere, yedi yirmi dört trafik polisi ekiplerince güzergah denetlenmelidir.

5)Girne ve kuzey sahil bölgesinde bulunan ekonomik hareketlilik ve yatırımlarla ilgili taşımacılık ihtiyacı düzenlenirken trafik yoğunluğu yaratmayacak bir düzenlemeye gidilmelidir.

6)Yeni yol yapılırken iş araçları ve sivil araçların mümkün olduğunca aynı güzergahı kullanmadan seyir edebileceği bir düzenleme yapılmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 16:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104