Dağ yoluna tünel gündemde

banner37

Girne-Değirmenlik anayolunun yapımı için çıkılan ihaleyi kazanan firma çalışmalara başladı ancak henüz Beşparmak Dağları’na tünel açılıp açılmayacağına karar verilemedi

Dağ yoluna tünel gündemde
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Yılların verdiği yıpranmışlık, ağır vasıtaların yarattığı tahribat gibi nedenle artık yol olma özelliğini kaybeden ve bugüne kadar birçok canın yitirildiği, yaralandığı veya sakat kaldığı sayısız trafik kazasının meydana geldiği Girne-Değirmenlik anayolu çift şeride çıkarılarak kesin çözüme kavuşturuluyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan KIBRIS TV’de Ali Baturay’ın sunduğu ‘Markaj’ programına katılarak konuyla ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Atakan, halk arasında dağ yolu olarak bilinen Değirmenlik – Girne anayolunun çift şeride çıkarılması için geçtiğimiz sene ihalesinin tamamlandığını ve ihaleyi kazanan firmanın çalışmalarına başladığını ifade etti.

Atakan, Değirmenlik – Girne çift şeritli anayol projesi ihalesinin Ankara’da yapıldığını ve şirkete teslim edildiğini belirterek, projenin tünelli ve tünelsiz olarak iki alternatif üzerine olduğunu kaydetti.

Ayrıca, Ankara’da yapılan ihalede Değirmenlik – Girne çift şerit yapım ihalesini kazanan firmanın KKTC’ye gelerek çalışmalarına başladığı KIBRIS muhabiri tarafından da görüntülendi.

“Tünelli ve tünelsiz olarak iki alternatif var”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, halk arasında dağ yolu olarak bilinen Değirmenlik – Girne anayolunun çift şeride çıkarılması için açılan ihalenin geçtiğimiz yıl tamamlandığını ve ihaleyi kazanan firmanın çalışmalarına başladığını açıkladı.

“Yolun zirveden güneye doğru olan bölümü şu an kullandığımız hat üzerinden olmayacak” diyen Bakan Atakan, yol güzergahının Yonca Kavşağı’ndan zirveye doğru giden bir hat olacağını dile getirdi.

Hattın geçeceği noktalarla ilgili çalışmaların olduğunu söyleyen Atakan, geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü ekiplerinin ülkemize gelerek söz konusu alanda tespitler yaptığını ve tünelli veya tünelsiz olarak öngörülen proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

banner134
Atakan, tünelli olan alternatifte maliyetin mutlaka yüksek olacağını ancak bu maliyetin nasıl karşılanacağı, nasıl bir şekilde olacağı ve tünelin çevresel etkisinin ne olacağının değerlendirilip kararın verileceğini söyleyerek “Proje önümüzdeki hafta netlik kazanacak. Böylece projeyi kamuoyunun bilgisine sunacağız” dedi.

“KKTC’de bürokrasi çok yavaş ilerliyor”

KIBRIS, Değirmenlik-Girne anayolunun ihalesini kazanan ve yol yapım çalışmalarına başlayan firmanın işçileriyle şantiye alanında konuştu.

İşçiler, “Türkiye’den Kıbrıs’a çalışmak için ön izinle geldik. Ön izin süresi de 90 gün olduğu için turist sıfatıyla gözüküyoruz” diyerek, “Kıbrıs’ta bürokrasi çok yavaş ilerlediğinden çalışmak için gelecek olan arkadaşlarımız sıkıntı yaşıyorlar. Bu yüzden üç yıl olarak belirlenen ihale süresi, bürokrasinin yavaşlığından dolayı gecikebilir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ise, Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu konuda katı bir tutumu olduğunu belirterek, projenin teslim tarihi ile net bir bilgi vermemekle birlikte gecikmesi gibi bir durumun olmadığını ifade etti.

Atakan, yeni yapılacak olan Değirmenlik – Girne çift şeritli anayolunda güvenlik önlemlerinin üst düzeyde olacağını ifade ederek “Yolda sağlı sollu bariyerler olacak” dedi.

“Proje çok yönlü olarak yapılıyor”

Ankara’da yapılan ihalede Değirmenlik – Girne çift şerit yapım ihalesini kazanan firmanın KKTC’ye gelerek çalışmalarına başladıkları KIBRIS muhabiri tarafından görüntülendi.

İhaleyi kazanan firmada çalışan işçiler, projenin çok yönlü olduğunu ve proje maliyetinin tünelle birlikte 200 milyon TL olduğunu ve projenin üç yıl içinde bitmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

İşçiler, yapılması planlanan tünelin dört kilometre uzunluğunda olduğunu belirterek, tünelin KKTC trafiğini büyük ölçüde rahatlatacağını kaydetti.

Ayrıca projeyle birlikte Arapköy’e altgeçit yapılacağını söyleyen işçiler, böylece köye gidecek olan yolcuların güvenliğinin sağlama alınacağını dile getirdi.

İşçiler, projenin çift şeritten oluştuğunu, bu yüzden de mevcut olan yolun belli bir bölümüne yeni bir yolun ekleneceğini söyleyerek bu sebeple yolun yanında bulunan dağın yaklaşık 30 metre aşağı doğru kazılarak eşitleme çalışması yaptıklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 09:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75