banner6

Dağlı: Derinya ne eş zamanlı ne başka bir zaman açılamayacak

banner37

Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Okan Dağlı, Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün dün Derinya ve Aplıç geçiş noktalarıyla ilgili yaptığı açıklama cevap vererek Derinya kapısının KKTC yönetiminin iradesizliği nedeniyle açılamayacağını söyledi.

Dağlı: Derinya ne eş zamanlı ne başka bir zaman açılamayacak
banner150

banner150

banner99

Dağlı'nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

Aplıç ve Derinya kapılarının aynı anda açılmasının hükümetin net görüşü olduğunu söyleyen Özgürgün, “eğer Aplıç açılmazsa Derinya da açılamaz.” dedi. Derinya Yolu maalesef Başbakanın dediği gibi ne eş zamanlı ne de bir başka zaman açılmayacak! Nedeni de o yolu açmaya kuzey ada yarısında muktedir herhangi bir güç ve irade yoktur. Ne söz verenler ne hükmedenler görev süreleri içinde o yolun sivil trafiğine açıldığını bizlerle beraber göremeyecekler. Onlar verdikleri sözün altında kalacak, bizler ise doğru bildiğimiz yolda barış mücadelesine devam edeceğiz.

Asker o yoldan henüz bir adım gerilememiştir. UNDP ve AB yaptıkları proje ve verdikleri para ile Mağusa Belediyesine 2.8 km'lik güzel bir asfalt yol kazandırmışlardır. Hükmettiğini sananlar ise askere 4 km'lik yepyeni ve askeri birliklerin istediği standartta yeni teller ve bariyerler çekecek, askerin nöbet kulübelerini yenileyeceklerdir. Ara bölge (buffer zona) ise tamamen olduğu gibi durmaktadır. Güney kısmı ise Derinya Belediyesi tarafından tamamlanmıştır. Derinya Yolunda durum bundan ibarettir. Fazla söze gerek yoktur. Bütünlüklü çözüme odaklanmaya devam edebilirz.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104