banner6

“Daha adil bir vergi sistemi olacak”

banner37

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı, ülkede son zamanlarda ciddi bir tartışma konusuna dönüşen Gelir Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasının hedeflendiğini söyledi

“Daha adil bir vergi  sistemi olacak”
banner150 banner150 banner151

Ceren ÖZBİL

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı, ülkede son zamanlarda ciddi bir tartışma konusuna dönüşen Gelir Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı hakkında bilgi verdi.

 Bu yasa tasarısı ile çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasının hedeflendiğinden söz eden Kalkanlı,2018 yılından itibaren 30 bin TL ve üzerindeki matrahlardan yüzde 37 oranından vergi alındığını ve bu tasarının yasalaşması durumunda ise indirimler düşüldükten sonra kalan 87 bin TL’ye kadar olan matrahlardan en fazla yüzde 35 oranında vergi alınacağını ifade etti.

Kalkanlı, mevcut sistemde barem 5 ile 6’da bile çalışanların yüzde 37’den vergilendirildiği ifade etti ve yapılması planlanan değişiklikle barem 16’ya kadar olanların yani aylık 12 bin, 13 bin TL maaşı olanlarında en fazla yüzde 35 vergi diliminden vergilendirilmesi tasalandığını söyledi

“Matrah dilimleri genişletildi”

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı, hazırladıkları Gelir Vergisi Yasa Tasarısı ile 2014 yılından itibaren önemli ölçüde değişiklik görmeyen yıllık matrah dilimleri açılarak, düşük gelirliden daha az vergi alınmasının sağlanmasını hedeflediklerini anlattı.

Kalkanlı, mevcut sistemde barem 5 ile 6’da bile çalışanların yüzde 37’den vergilendirildiği ifade etti ve yapılması planlanan değişiklikle barem 16’ya kadar olanların yani aylık 12 bin, 13 bin TL maaşı olanlarında en fazla yüzde 35 vergi diliminden vergilendirilmesi tasalandığını söyledi. Kalkanlı şu şekilde konuştu:

“Yasa tasarısının yasalaşması halinde özellikle barem 16 ve altında maaş çekenler daha az vergi ödeyecektir. Hazırlanan tasarı da özel sektörde kendi nam ve hesabına çalışanlarda vergi avantajı elde edecektir. Yıllık vergi beyanları dikkate alınıp incelendiği zaman kendi nam ve hesabına vergi ödeyen 20 bin kişiden en az 19 bini vergide avantaj sağlayacaktır. Vergi matrahlarının açılması ile birlikte çalışma hayatına yeni başlayanlar bile yüzde 37’den vergilendirilirken yüzde 30 ya da yüzde 35 oranında vergiye tabi olacaklardır”.

“Çok kazandan çok, az kazanandan az vergi alınacak”

Yasa tasarısı ile en son 2018’de güncellenen ve 2018’den sonra güncellenmeyen vergi dilimlerinin genişletilmesi ve özellikle düşük ücretlilerin ve çalışanların daha yüksek oranda artış almasının sağlanmasının hedeflendiğinden söz eden Kalkanlı şu şekilde konuştu:

“Yasanın 12’nci maddesi gereği Gelir Vergisi yükümlülerinin elde ettikleri gelirden verilen kişisel indirim miktarı en az yıllık asgari ücret miktarı kadar olacaktır. 52’inci madde de yapılan değişiklik ise Gelir Vergisine tabi kazançlardan yasada belirlenen kişisel indirim, eş ve çocuk indirimleri ve benzer indirimler düşüldükten sonra kalan matrahın hesaplanmasına yöneliktir.

“2018 yılından sonra önemli bir açılım getirilmeyen bu matrahlara açılım getirilmiştir. Şöyle ki, 2018 yılından itibaren 30 bin TL ve üzerindeki matrahlar yüzde 37 oranından vergilendirilmektedir. Yapılan düzenleme ile indirimler düşüldükten sonra kalan 87 bin TL’ye kadar matrahlar en fazla yüzde 35 oranından vergilendirilecektir. 14’üncü madde de ise yapılan düzenlemede yasa ile sağlanan özel indirim miktarı yüzde 10 oranından yüzde 0 oranına çekilerek özellikle yüksek gelir elde edenlerden çok, az kazanandan az vergi alınması prensibine uygun olarak vergi alınması amaçlanmıştır”.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110