banner6

Daha atılacak çok adım var

banner37

Kıbrıs’ın her iki yanında geçerli olacak ortak araç poliçeleriyle ilgili hâlâ bir sonuç yok. KIBRIS’a konuşan Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Başkanı Namık Kemal Kural, ortak tek poliçe konusunda hem kuzeyde, hem de güneyde birtakım yasal değişikliklerin yapılmasının gündeme geleceğini söyledi

Daha atılacak çok adım var
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıs’ın her iki yanında geçerli olacak ortak araç poliçeleri ile ilgili çalışmalardan hala bir sonuç alınamadı. Adada ortak poliçenin geçerli olması için her iki taraftaki ilgili yasalarda değişiklik yapılması gerekiyor.

KIBRIS’a konuşan Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Başkanı Namık Kemal Kural, Ekonomi Teknik Komitesi’nde sigortacılık bölümüyle ilgili kendi birliklerinin ilgilendiğini belirterek, çalışmaların sürdüğünü ve atılacak çok adım bulunduğunu söyledi.

“Yasal değişiklere ihtiyaç olacak”

Kural, ortak tek poliçe için 60 /2010 Sigorta Hizmetleri Yasası’nda değişiklik yapılması gerekeceğini anlatarak, “Poliçelerin KKTC’de kesilmesi gerekiyor. Yani ortak iki şirketin muhasebesel ve vergisel sorunları var. Bunlarla ilgili ileri adımlar atılıyor. Hem ekonomi komitesinde, hem birlik kanadına çalışmalar yapılıyor. Henüz ortaya bariz bir şey çıkmadı. Ancak olmayacak bir vizyon değil; olabilecek bir vizyon” diye konuştu.

“Çalışmalar sürüyor”

Güney Kıbrıs’ta da yasal değişiklikler istenebileceğini ifade eden Kural, “Bizde şirketlerin poliçeleri nasıl yapacağı, acente olarak mı yapacak, acente olursa komisyon tahakkukun başka bir devlete nasıl olacağı veya onların nasıl olacağı konuları var. Daha çok kapalı konferans tarzında bakıyoruz” dedi.

Kural, şu anda uluslararası şirketlerle reasürans (ikili sigorta) anlaşmalarının bulunduğunu dile getirerek, “O tarz bir yöntemle de çalışmalara devam ediyoruz. Biraz daha vakti var gibi görünüyor. Çalışmalar sürüyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 10:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104