banner6

Daha çok hakkaniyet, adalet ve demokrasi için siyaset yapacağım

banner37

UBP Girne Milletvekili Adayı, iş insanı Hasan Küçük, “Meclise girdiğimde benden sadece el kaldırıp indirmemi bekleyenler, lütfen bana oy vermesin. Siyasete giriş nedenim ‘para, şan, şöhret’ değil” dedi ve neden parlamentoya girmek istediğini vurguladı:

Daha çok hakkaniyet, adalet ve  demokrasi için siyaset yapacağım
banner151

Ali ÇATAL

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Adayı, Hediyem Su Ltd. Direktörü Hasan Küçük, parlamentodaki iş insanlarının sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

“KKTC’nin gelişimi ve kalkınması hedefi doğrultusunda toplumsal hizmet için daha çok hakkaniyet, adalet ve demokrasi için siyaset yapacağım”diyen Küçük, KKTC devletine duyduğu inanç ve Kıbrıs Türkünün var oluş mücadelesinden aldığı feyzle, hedeflerini gerçekleştireceğini söyledi.

Sevilen ve sayılan öğretmen, iş insanı ve televizyon programcısı sıfatlarını taşıdığını ifade eden Küçük, kendisi için koltuğun ‘siyah veya kırmızı’ renk olmasının hiçbir şey ifade etmediğini, siyasete giriş nedeninin ‘para, şan, şöhret’ gibi nedenlere dayanmadığını vurguladı.

Küçük, “Meclise girdiğimde benden sadece el kaldırıp indirmemi bekleyenler, lütfen bana oy vermesin” dedi.

Meclise düzenli gelmeyen hatta ‘hiç uğramayan’ vekillerden Kıbrıs Türk halkının bezdiğini de kaydeden Küçük, “Bu aslında ilgili vekillerin ayıbı ama yeni dönemde bu tarz şeyler yaşanmayacak çünkü çok yeni ve son derece renkli bir meclis bizi bekliyor” dedi.

Euro’ya geçme ve Güney Kıbrıs’a Kıbrıslı Türk işçi götürme gibi konuların ise zamanlamasının manidar olduğunu savunan Küçük, işsizlik ve pahalılık gibi sorunların KKTC’de her zaman olduğunu fakat tam da seçim arifesinde bunları gündeme getirmenin art niyet taşıdığını söyledi.

Euro kullanımına geçmenin mümkün olmadığını işin erbabı herkesin söylediğini buna rağmen bazı kişilerin bu konuda konuşmakta ısrar ettiklerini belirten Küçük, “Euro kullanımına nasıl geçeceklerini canlı yayında karşıma geçip söyleyebilen çıkar mı?” diye sordu.

“Ülke ekonomisini güçlendireceğiz”

İktidara gelmeleri durumunda, ülke ekonomisini güçlendirecek ve halkın alım gücünü artıracak adımlar atacaklarını belirten Hasan Küçük, Mevlana’nın “Pergel gibi ol. Bir ayağın yurduna bassın, diğer ayağın ise dünyayı dolaşsın” yaklaşımına uygun hareket edeceklerini söyledi.

UBP Genel Başkanı, Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun “Tanınmamışlığın avantajlarından yararlanacağız” sözünden kastının da zaten bu perspektif doğrultusunda olduğunu ifade eden Küçük, ‘Tayvan örneği’ baz alınarak, tanınmamış bir ülkenin atması gereken bütün adımları atacaklarını vurguladı.

Sucuoğlu’nun bahse konu vizyoner yaklaşımının yanı sıra Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un ‘Türkiye ile ticareti TL’ye endeksleme’ çalışmalarının da kayda değer ve takdir edilesi olduğuna işaret eden Küçük, devasa bir ticaret hacmine sahip Türkiye’nin, KKTC’den gelen bu yöndeki talebi reddedeceğini ise düşünmediğini açıkladı.

Ülke piyasasındaki ‘hakiki’ sıkıntının ise genel kanının aksine denetim değil; ‘planlama’ yetersizliği olduğuna dikkat çeken Küçük, birbiriyle ‘dip dipe’ açılan ve aynı talebe cevap verme iddiası taşıyan iş yerlerine getirilecek düzenlemenin, denetim ihtiyacını da hafifleteceğini kaydetti.

Sermayenin dolaşım sürecinde dünyada artık maldan ziyade hizmet sektörlerinin ön plana çıktığını da belirten Küçük, üzerine doktora tezi kaleme aldığı ‘inovasyon’ konusunda da devlet desteği ve teşvik sistemini eksiksiz işleteceklerini söyledi.

‘Sektöre değil; üretime teşvik’ yaklaşımıyla hareket ederek, teşvik sistemini düzenleyecekleri bilgisini de veren Küçük, “Söz gelimi Mesarya, Lefkoşa ve Güzelyurt’ta aynı ürünü üreten üreticiye ‘aynı miktarda teşvik’ verirseniz, bölgelere bağlı maliyet ve verim farklılığı nedeniyle haksız bir durum ortaya çıkar. Bunu da düzelteceğiz” dedi.

Küçük, sözlerini “Boykot çağrılarına kulak asmadan sandığa gidilmeli ve yurttaşlık görevi yerine getirilmeli. Halkımızdan ricam, oy kullanmaları ve çok daha güçlü bir meclisi şekillendirmeleri” ifadeleriyle sonlandırdı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110