Daha planlı bir ekonomiye ihtiyacımız var!

banner37

UBP Mağusa Milletvekili Sunat Atun, siyasetteki hedeflerini ve ülkenin durumu ile ilgili düşüncelerini KIBRIS Gazetesi ile paylaştı. Atun’a göre ülkedeki en büyük sorun ekonomik…

Daha planlı bir  ekonomiye ihtiyacımız var!
banner90
banner99

“DAHA PLANLI BİR BÜYÜME OLMALI”… Cumhuriyet Meclisi’ne 2009 yılında gerçekleşen genel seçimle giren UBP Mağusa Milletvekili Sunat Atun’a göre ülkenin en büyük sorunu ekonomi… Atun, ekonomide daha planlı bir büyüme gerektiği görüşünde…

   Cumhuriyet Meclisi’ne 2009 yılında gerçekleşen genel seçimle giren Ulusal Birlik Partisi (UBP) Mağusa Milletvekili Sunat Atun, siyasetteki hedeflerini ve ülkenin durumu ile ilgili düşüncelerini KIBRIS Gazetesi ile paylaştı.

   Ülkedeki en büyük sorun olarak ekonomiyi gören Atun, bu durumu ise “ülkemizin daha planlı bir ekonomiye ihtiyacı var” cümlesi ile anlatıyor.

   KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Atun, hedefleri ve ülkenin içerisinde bulunduğu durum hakkında bilgi verdi.  

KIBRIS: Sizi tanıyabilir miyiz?

Atun: 1973 Mağusa doğumluyum. Evliyim, 3 çocuk babasıyım. İki kızım, bir oğlum var. Kızım inşallah bu sene üniversiteye başlayacak. Küçük kızım 10’uncu sınıfa, oğlum da ilkokula başlayacak.

   2009’dan beridir siyasetin içindeyim. O günden bugüne üç genel seçimde seçimleri kazandım. 4 hükümette de Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak görev yaptım. Üç kez Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak, bir kez de Ekonomi, Sanayi ve Enerji Bakanı olarak atandım.

   Yine partimin ilçe başkanlığını, dört dönem MYK üyeliği yaptım, bir dönem de genel sekreter olarak görev aldım.

   Üniversite eğitimim iktisat üzerinedir, yüksek lisansı da işletme üzerine yapıyorum. Şu anda da ekonomi ve finans üzerine doktora yapmaktayım.

   Bunlar dışında hafta sonları ailemle vakit geçirmeye çok önem veririm. Sporu çok seviyorum, haftanın en az iki üç günü spor yapmaya çalışıyorum. Bunlar dışında balık tutmayı seviyorum.

KIBRIS: Milletvekilliği için aday olmaya nasıl karar verdiniz?

Atun: Milletvekili olmak için aday olmaya hiçbir zaman karar vermedim.

   Derviş Eroğlu, UBP Genel Başkanıyken bir gün beni telefonda arayıp görüşmek istediğini söyledi. Ayrıca aday olacak genç arkadaşlar istediğini söyledi. Ben de bunun üzerine “etraftaki genç arkadaşlarıma sorayım” dedim. “Boş ver arkadaşlarını, sen aday ol” dedi. Üç, dört görüşme sonra aday olmayı kabul ettim.

   Kendisi bana destek oldu ve kazandım. Ardından da beni bakan olarak atadı. Bu şekilde siyasete girdim.

KIBRIS: Mecliste ilk katıldığınız toplantı nasıl olmuştu?

Atun: Mecliste genelde çok tecrübeli milletvekilleri vardı. UBP büyük bir patlama yaparak gelmişti. Çünkü öncesinde halkın onaylamadığı CTP- ÖRP hükümeti vardı. Onun zaten oluşma şekli de halktan çok büyük bir tepki görmüştü. Bu nedenle UBP büyük patlamalar yaparak bu göreve gelmişti.

   Partinin de en az yarısı tecrübeli milletvekillerinden oluşuyordu. Ana muhalefette de tecrübeli vekiller vardı. Haliyle bana o ortam, siyasetin olabilecek en üst düzeyde olduğu bir ortam gibi geldi.

   Daha sonra da o alanda hiç bir şeyin dışarından göründüğü gibi olmadığını gördüm ve anladım. Yani, bir anda yaşanmamış ya da doğmamış bir şeyi, birileri yaşanmış, olmuş gibi getirip, büyük manipülasyonlarla gündem yapabiliyor. Bunu gördüm. Ancak devlet yönetmek çok büyük bir tecrübe işi…

   Benim siyasi algımı, siyasete bakış açımı oluşturan temel şey, çalışmak, halk için, halkın faydasına olacak icraatları yapmak ve bunları halka anlatmaktır.

   Halbuki ülkede yerleşmiş olan siyasi biçim, icraat yapmayarak, siyasi risk almamak ama yapmış gibi görüntü oluşturmaktır.

banner134

KIBRIS: Aldığınız görevler arasında size en zor gelen hangisiydi?

Atun: Bakanlığın da, vekilliğin de, komite başkanlığının da kendisine göre zorlukları var.

   İkisinin farkı bakanlıkta kararı veren ve uygulayan sizsiniz, bir ekibiniz var, ekibi doğru seçmeniz gerekir. Tecrübeli birisi eğer vizyonu doğru ise iyi programlanmış çalışmaları varsa, icraatları süreklilik arz edebilir.     Ancak komite başkanlığında bir irade oluşması gerekiyor. Yedi milletvekili vardır ve hepsinin ortak olduğu bir irade oluşması gerekiyor.

   Ben komite başkanlığında hiçbir zaman işi oylayalım, ağırlıklandıralım noktasına taşımadım; her zaman oybirliği olmasını istedim. Çünkü orası üç partinin yer aldığı bir konsersuyumdur. UBP, CTP ve HP’nin olduğu bir konsersiyumdur.

   Halk adına güzel olan, orada konsensusun, vizyon birliğinin, görüş birliğinin sağlanarak yasaların oluşturulmasıdır. Ben buna çok dikkat ederim. Arkadaşlar da aynı hassasiyeti paylaşıyor olacaklar ki yasaların tamamını oybirliği ile yaptık. Sadece bütçe ve bütçe bağlantılı taslaklardır oyçokluğu ile geçen…

KIBRIS: KIB-TEK ile ilgili araştırma yapmak üzere oluşturulan özel komitenin başkanısınız. Bu çalışmalarda hangi aşamaya gelindi?

Atun:  Orada çok yüklü bir gündem var. Her dosyanın geçmişi ve detayları var. Çok kişiyi tekrar tekrar dinlememiz gerekti. Her ortaya çıkan konu ile ilgili sil baştan yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyelerini, genel müdür, hepsini tek tek dinlememiz gerekti. Ayrıca dışarıdan bu konuya müdahil olmuş kişiler varsa onları da dinleyip, davet etmemiz gerekti.

   Bu nedenle Elektrik Kurumu ile ilgili dosya hemen hemen hazır ve tespitler de yapılmış durumda… Orada üç partili konsesiyumun ve öneri sahibi Erhan Arıklı ile birlikte ortaya yine görüş birliği oluşan bir rapor çıkacak. 

   Çok ciddi bulgular var. Ciddi bulgulara işaret eden de çok ciddi deliller, ifadeler ve belgeler var.

KIBRIS: Ülkede şu anda gördüğünüz en büyük sorun nedir?

Atun: Bence en büyük sorun tüm dünyayı etkileyen Covid-19 sürecidir.

Covid süreci ile beraber de ülkemizin daha planlı bir ekonomi yönetimine ihtiyacı var. Daha planlı, daha programlı ve daha ne yaptığını bilen… Daha stratejik bir plan izleyen bir yapıya ihtiyaç var.

KIBRIS: Şu an elinizde sihirli bir değnek olsa değiştireceğiniz ilk üç şey ne olurdu?

Atun: biri ekonomi alanı, biri eğitim alanı diğeri de sağlık olurdu. Ekonomide daha planlı büyümeyi ve kalkınmayı hedefleyen teknoloji odaklı bir dönüşüm isterdim.

   Eğitimde büyük okullara eş düzeyde imkanların sunulduğu daha bir teknoloji tabanlı sistem olmasını isterdim.

Sağlıkta da hastane ve doktor sayısının artırıldığı, imkanların artırıldığı bir ortam olmasını isterdim. Bence en önemli üç alan bunlardır.

KIBRIS: Bir hükümet vekili olarak hükümeti 100’de yüz başarılı buluyor musunuz?

Atun: Hiçbir hükümet için 100’de yüz başarılıdır diyemezsiniz. Bu hükümetin gayretleri var.

   Sayın Ersin Tatar, pandemi sürecini yönetmekte başarılı oldu. Bence vizyoner bir insandır.

   Bunun beraberinde bence güçlü temelleri olan bir ekonomik plan olsaydı çok daha başarılı olunacaktı. Bence bu hükümetin en büyük eksiği odur. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75