banner6

'Daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir bir sistem'

banner37

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yükseköğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, Türkiye’deki üniversitelere girişte uygulanacak yeni sistemle ilgili yazılı açıklama yaptı.

'Daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir bir sistem'
banner151

Öztürkler değişiklikle daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir bir sisteme ulaşmanın hedeflendiğini dile getirerek, sınav puan türlerinin 18’den, 5’e indirildiğini kaydetti. 

Öztürkler “5 hafta sonuna yayılan sınavlar 1 hafta sonuna toplandı; 6 oturumdan 3 oturuma indirildi.” dedi. 

“İKİ OTURUM…”

2018-2019 eğitim öğretim yılında yükseköğretime giriş sınavının adının “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” olarak belirlendiğini dile getiren Öztürkler, yeni sistemde adayların iki ayrı oturuma katılacağını kaydetti. 
İlk oturumda adaylara temel yeterlilik testi uygulanacağını belirten Öztürkler, bu testte Türkçe’yi doğru kullanma, okuma-anlama, dil hâkimiyeti ile matematiksel ilişkilerden yararlanmanın ölçüleceğini belirtti.

Öztürkler öğleden sonraki ikinci oturumda ise adayların önceki yıllarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dair bilgilerinin esas alınacağını anlattı.

“BİRİNCİ OTURUMDA TÜRKÇE VE TEMEL MATEMATİK”

Öztürkler, birinci oturumla ilgili şu detayları paylaştı:,

“Birinci oturum, Türkçe ve temel matematik sorularından oluşan temel yeterlilik testi olup, ortak müfredatına dayalı sorular olacak. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. 40 Türkçe ve 40 temel matematik sorusundan oluşan temel yeterlilik testi, cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecek. Bu sınavın sonucu adayların temel yeterlilik testi puanını (TYT-Puanı) belirleyecek.

Türkçe ve temel matematik testlerinin, temel yeterlilik testi puanının oluşmasına etkisi eşit. Yani temel yeterlilik testi puanında, Türkçe testinin ağırlığı yüzde 50, temel matematik testinin ağırlığı yüzde 50 olacak. Bu test, aynı zamanda ön lisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için yükseköğretime giriş baraj puanlarını belirleyecek.”

“BARAJ PUNANLAR DEĞİŞMEYECEK… TEMEL YETERLİLİK TESTİ PUANI 150 ÜSTÜ OLMALI…200 VE ÜZERİ PUAN SONRAKİ YIL DA GEÇERLİ”

Bu sene, geçen seneki ön lisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için gerekli baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyeceğini söyleyen Öztürkler şöyle devam etti:

“Adayların bir ön lisans programını tercih edebilmeleri için temel yeterlilik testi puanının en az 150 olması gerekli. Temel yeterlilik testi puanı 150’nin altında olan adayların herhangi bir yükseköğretim programını tercih etme hakkı olmayacak. Temel yeterlilik testi puanı 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacak. Temel yeterlilik testi puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları, istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacak.”

“İKİNCİ OTURUM MÜFREDATA DAYALI”

Cumartesi öğleden sonra gerçekleştirilecek ikinci oturumun müfredata dayalı olacağını anlatan Öztürkler şöyle devam etti:

“İkinci oturumda, Türk dili ve edebiyatı ile coğrafya; sosyal bilimler; matematik ve fen bilimleri olmak üzere dört test yer alacak. Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da müfredata dayalı olacak. İkinci oturum, 40 Türk dili ve edebiyatı-coğrafya 1, 40 sosyal bilimler (tarih, coğrafya 2, felsefe grubu, din kültürü ve ahlak bilgisi), 40 matematik ve 40 fen bilimleri sorusundan oluşacak.”

AĞIRLIKLAR…

Öztürkler ağırlıklar konusunda ise şu bilgileri verdi: 

“Tercih edilecek puan türüne göre:

Sözel puanda, Türk dili ve edebiyatı-coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, sosyal bilimler testinin ağırlığı yüzde 50. 
Sayısal puanda matematik testinin ağırlığı yüzde 50, fen bilimleri testinin ağırlığı yüzde 50.

Eşit ağırlık puanda Türk dili ve edebiyatı-coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, matematik testinin ağırlığı yüzde 50.”

YERLEŞTİRME…

Öztürkler yerleştirme konusunda ise şunları kaydetti:

“Önlisans programlarında temel yeterlilik testi puanı esas alınacak. 

Lisans programlarında dört puan türü (sözel, sayısal, eşit ağırlık, dil) esas alınacak.

Sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanları hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi’nin etkisi yüzde 40 olacak.

Belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına devam edilecek.

Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı bu yıl da aynı tutuldu. Temel yeterlilikler testine giren ve temel yeterlilik puanı en az 150 olan adaylar özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.”

“YABANCI DİL SINAVI TEK OTURUM”

Öztürkler yabancı dil sınavının ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda gerçekleştirileceğini ve 80 soru sorulacağını belirtti. 

“ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANININ HESAPLAMASI DEĞİŞMEDİ”

Yeni düzenlemede, ortaöğretim başarı puanının hesaplanmasında bir değişikliğe gidilmediğini söyleyen Öztürkler, bunun yerleştirme puanlarına etkisinin geçen seneki gibi olacağını belirtti. 

Meslek lisesi mezunları için alan odaklı ek puan uygulamasına devam edileceğini belirten Öztürkler, engelli adaylara yönelik düzenlemelerin de süreceğini kaydetti. 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2017, 20:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110