banner6

Damacana suya 5 TL ZAM; 22 TL oldu

banner37

Damacana suya  5 TL ZAM;  22 TL oldu
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Döviz kurundaki yükseliş, piyasadaki pahalılığı yeniden tetikledi.

   Akaryakıt zammı sonrası temel gıda maddelerine ardı ardına gelen zamlardan içme suyu da nasibini aldı.

   En son 3 ay önce zamlanan içme suyu fiyatları, 5 TL’lik yeni zamla yeniden fiyatlandı.

   5 TL’lik zamla birlikte; 17 TL’ye satılan damacana su 22 TL’ye; içerisinde 60 adet bardak su 42 TL’den 55 TL’ye; 12’li 0,5 litrelik pet şişe su 20 TL’den 30 TL’ye; 6 adetlik 1,5 litre su 20 TL’den 30 TL’ye yükseldi.

   Hediyem Su Satış Müdürü Ali Buda, maliyetin sebebinin su değil, ambalaj olduğunu söyleyerek, kendilerinin de vatandaşların da suya değil ambalaja para ödediklerini belirtti.

   Buda, bazı firmaların artışı uygulamaya koyduğunu, kendilerinin de bir iki gün içerisinde artış gerçekleştireceklerini ifade etti.

   Malzemeleri dolar üzerinden aldıklarını ve ambalaj hammaddelerinin fiyatlarında ciddi artış olduğunu belirten Buda, karton malzemesine 1 yılda yüzde 200 zam geldiğini vurguladı.

   Öte yandan artan akaryakıt fiyatları sebebi ile nakliye fiyatlarının yükseldiğine ve bunların hep ek maliyet oluşturduğuna dikkat çeken Buda, asgari ücrete de değindi.

   Buda, çalışan maaşlarının da maliyetleri yükselttiğini ama gelinen aşamada çalışanın ekmek bile alamayacak duruma sürüklendiğini, sadece yüzde 40 hayat pahalılığını memura yansıtarak ekonomik çarkların dönmeyeceğine dikkat çekti. Buda, işverenin desteklenip çalışan maaşlarının da artırılarak piyasaya para girmesini sağlamak gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104