Damdan düştüğünü iddia etti!

banner37

Hırsızlık yapmak amacıyla girdiği komşusunun evinde fark edilince banyo penceresinden kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan İlyas Alkaya, aleyhindeki suçlamaları reddetti

banner87
Damdan düştüğünü iddia etti!
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

Alsancak bölgesinde bulunan bir sitede yaşanan faili meçhul hırsızlık olaylarının faili olduğu düşünülen aynı sitede sakin zanlı İlyas Alkaya aleyhine yürütülen soruşturma halen devam ediyor.
Hırsızlık maksadıyla, 24 Temmuz’da saat 04.30 sıralarında banyo penceresinden komşusunun evine gizlice girerek yatak odasına kadar giren zanlı İlyas Alkaya, ev sahibi N.Y. isimli kadının kendisini fark etmesi ve çığlık atması üzerine aynı yerden kaçmaya çalışırken ikinci kattan beton zemine düşerek ciddi şekilde yaralandı.
Olay sonrası hastanede gözünü açan zanlı Alkaya, tutukluluk süresinin dolmasının ardından dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. Mahkemede söz alan zanlı kendisinin komşunun penceresinden değil damdan düştüğünü iddia ederken, hırsızlık meseleleriyle bir alakası olmadığını da savundu.
Girne Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılan zanlı aleyhinde soruşturma maksatlı 6 günlük ek tutukluluk emri alındı.
Lapta Polis Karakolu sorumluluk alanındaki bölgede son 3 ayda 20’nin üzerinde ev açma meselesi meydana geldiğini belirten polis, söz konusu faili meçhul olayların aydınlatılması için yoğun çaba sarf edildiğini vurguladı.

“İkinci kattan beton zemine düştü”
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Lapta Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Mustafa Güneş’i tanık olarak dinletti.
Zanlı İlyas Alkaya’nın 24 Temmuz günü Alsancak’ta meydana gelen “Kanunsuz Patlayıcı Madde Tasarrufu”, “Kanunsuz Mal Tasarrufu”, “Geceleyin Ev Açma”, “Sirkat” ve “Mülke Tecavüz” suçlarından methaldar olduğunu belirten polis memuru Mustafa Güneş, 24 Temmuz günü saat 04.30 sıralarında apartman boşluğundan ikinci kata tırmanan zanlının, komşusu müşteki N.Y.’ye ait dairenin banyo penceresinden içeriye girdiğini ifade etti.
Güneş, yatak odasına kadar giren zanlı İlyas Alkaya ile göz göze gelen müşteki N.Y.’nin çığlık atması üzerine, aynı yerden kaçmaya çalışan zanlının 5 metre yükseklikten beton zemine düşerek ciddi şekilde yaralandığını dile getirdi.

“Evinde yapılan aramada mermi de bulundu”
Ambulans ile Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne kaldırılan zanlının aynı gün hastaneden taburcu edilmesinin ardından gözaltına alındığını kaydeden Mustafa Güneş, zanlının ikametgâhında arama yapıldığını ifade etti.
Zanlının, aynı sitede bulunan ikametgâhında yapılan aramada tespit edilen birçok eşya ile ilgili makul bir izahat veremediğini söyleyen polis memuru Mustafa Güneş, evde bulunan bir adet televizyonun ise aynı site içerisinde ikamet eden başka bir ev sahibine ait olduğunun ve zanlının evinde tespit edilen televizyonun söz konusu şahsa ait ikametgâhtan sirkat edildiğinin de ortaya çıktığını sözlerine ekledi.
Güneş, zanlının evinde yapılan aramada bir adet 7.62 mm çapında canlı mermi, 1 adet 7.62 mm çapında boş mermi kovanı ve 12 mm çapında 1 adet canlı av tüfeği fişeğinin bulunarak emare alındığını açıkladı.

“Bölgede faili meçhul birçok hırsızlık olayı var”
Meseleyle ilgili soruşturmanın henüz yeni başladığını ve bölgede son zamanlarda 20’nin üzerinde birçok faili meçhul ev açma meselesi gerçekleştiğini ifade eden Mustafa Güneş, serbest kalması halinde yürütülen geniş çaplı soruşturmaya, alınması gereken ifadelere, kayıp emarelere ve muhtemel suç ortaklarına etki etme olasılığı yüksek olan zanlının tutuklu kalmasını talep etti.
Yargıç Mesut Mesutoğlu, soruşturmanın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla, zanlının 6 gün süreyle daha tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75