banner6

DAÜ Hemşirelik Bölümü’nün Sağlık Profesyonellerine yönelik kursları devam ediyor

banner37

DAÜ Hemşirelik Bölümü’nün Sağlık Profesyonellerine yönelik kursları devam ediyor
banner151 banner143

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği iş birliğinde “Birinci Basamak Sağlık Birimlerinde Çalışan Sağlık Profesyonellerine Yönelik Güncel Yaklaşımlar” başlıklı kurs düzenlendi. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalassemia Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve üç gün süren kurs, DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Bebiş, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği Başkanı Ali Özgöçmen, Eğitim Birim Sorumluları Yrd. Doç. Dr. Mine Bahçeci ve Uz. Hem. Demet Erol koordinatörlüğünde düzenlendi.

35 Hemşire Katıldı

Birinci basamak sağlık birimlerinde çalışan sağlık profesyonellerinin birey, aile ve toplumun sağlığını korumak, geliştirmek ve hastalıkların önlenmesi konusunda en sık karşılaştıkları sorunlara yönelik güncel yaklaşımların tartışıldığı, hemşirelerin bireysel mesleki gelişmeleri ve hizmet kalitesinin artırılmasının amaçlandığı kursa, KKTC genelinde Hastane ve Birinci Basmak Sağlık Birimlerinde çalışan 35 hemşire katıldı. Birinci gün; DAÜ Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Sinem Dağ’ın “I. Basamakta Çalışan Hemşirelerin Toplumu Tanıma İlkeleri ve Ev Ziyaretlerinin Önemi”, Araştırma Görevlisi Mert Hızlıoğluları’nın “Hemşirelerin Hasta/Sağlam Birey ile İletişim – Zor Hasta/Birey Davranışlarının Yönetimi”, Öğretim Görevlisi Meltem Altınışık’ın “Çocukların, Kadınların, Yaşlıların vs. Sağlığının Geliştirilmesi, Korunması ve Sürdürülmesi İçin Yeni Yaklaşımlar”, Öğretim Görevlisi Dilek Karaoğlan Gülevi’nin “Evde Meydana Gelen Kazalar ve Yaralanmaların Önlenmesine Yönelik Güncel Yaklaşımlar” ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Bebiş’in “Toplumda Uygulanan Erken Tanı ve Taramalarda Hemşirelerin Rol ve Sorumlulukları” başlıklı kurslarıyla tamamlandı.

Katılım Belgeleri Takdim Edildi

İkinci günde Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arzu Abiç tarafından “Anne-Çocuk Sağlığı ve İzlemleri, Üreme Sağlığında Güncel Yaklaşımlar, Birinci Basamakta AP Planlaması Uygulamaları” ve Araştırma Görevlisi Meryem Akgün tarafından “Çocuklarda Bağışıklama ve Aşıların Uygulanması ile İlgili Güncel Yaklaşımlar” başlıklı kurslar verildi. Kurs programı üçüncü günde Uzman Hemşire Nazmiye Kızılkaya’nın “Yaşlılık ve Yaşlanma Olgusuna Hemşirelik Bakımında Güncel Yaklaşımlar, Evde Hasta Bakımı İhtiyaçlarının Belirlenmesi” kursu ile sona erdi. Katılımcıların olumlu görüşler bildirdiği kurs sonunda hemşirelere katılım belgeleri takdim edildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104