DAÜ'deki AVM, Salamis Yolu'ndaki kaosu artırdı

banner37

Örgütler, Gazimağusa’da, DAÜ Kampusu içerisinde yapılan alışveriş merkezinin tamamlanmamasına rağmen trafik sıkışıklığını artırdığını savundu

banner87
DAÜ'deki AVM, Salamis Yolu'ndaki kaosu artırdı
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ
Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) ile Mağusa İnisiyatifi, Gazimağusa’da, tüm tartışmalara rağmen inşası tamamlanmak üzere olan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Kampusu içerisindeki alışveriş merkezinin (AVM), trafik sıkışıklığını artırmanın yanında görsel kirlilik de oluşturduğunu savundu.
Örgütler, ilgili şirketin, yasayı bypass ederek, alanı 3 parsele ayırdığını, böylece halka, bu tür bir yapıyı isteyip istemediğini sormaktan kurtulduğunu öne sürdüler. Örgütler, bu ve bunun gibi yapılarla ilgili halkın ve esnafın birlikte mücadele etmesi gerektiğine dikkat çektiler.
 

Tulga: Salamis Yolu’nda kaos daha da arttı
KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, DAÜ’deki AVM ile ilgili yürüttükleri mücadelenin bir sembol olduğunu söyledi.
Hürrem Tulga, kampus içlerine ve yanıbaşına böylesi büyük AVM’lerin yapılmasının ve öğrencilerin ticari emtia olarak görülmelerinin oldukça üzücü olduğunu kaydetti.
Söz konusu AVM’nin, yasada hile yapılarak 3 parçalı yapıldığını iddia eden Tulga, eğer tek parça olarak yapılsaydı, halka da sorulması gerekeceğini, halkın da bunu reddedeceğini iddia etti.

Hürrem Tulga, söz konusu yerin sanki de Mağusa’nın böyle bir şeye ihtiyacı varmış gibi yurttan çok çarşı olduğunu dile getirdi.
AVM ile DAÜ’nün, kentle olan ilişkisinin giderek azaldığını savunan Tulga, “Eğer bir imar planı olsaydı, bu şekilde olmazdı. İmar planını, bu ve benzeri yapılar nedeniyle hayata geçirmiyorlar. Bu AVM, kentte bir vicdan yarası oluşturdu” dedi.


Tulga, hukuk sürecine gittiklerini ancak sonuç alamadıklarını söyledi. Böyle bir işi, bir eğitim kurumunun yapmış olmasının çok üzüntü verici olduğuna değinen Tulga, Salamis Yolu’nda yıllardır trafik sıkışıklığından ve kaostan bahsedildiğini, şimdi bu AVM ile kaosun daha da arttığını açıkladı.
Hürrem Tulga, bundan sonraki dönemde halk ve esnafın birlikte mücadele etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Hamit: Görsel kirlilik de oluşturuyor
Mağusa İnisiyatifi aktivistlerinden Mertkan Hamit, geçmişte dava konusu olan Salamis yolundaki AVM projesinin hâlâ tamamlanmamış olduğunu söyledi.
Mertkan Hamit, geçmişte, davayı çevre davası olarak açtıklarını ancak bu davayı kaybettiklerini bildirdi.
Kendisine göre davayı kaybetmelerinin sebebinin, bu AVM’den doğrudan etkilenmemiş olmaması olduğunu anlatan Hamit, kararın, mahkemenin kendi anlayışı olduğunu ancak o kentte yaşayıp sözü edilen yapılaşmadan etkilenmemiş olmak için doğrudan söz konusu yapının yanında mülkünün olması gerektiğini bildirdi.
Mertkan Hamit, Salamis Yolu’nun kentin ana arterlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Hamit, konuyla ilgili birey olarak değil, Mağusa inisiyatifi, MAGEM ve benzeri derneklerde aktif olarak çalışan bir vatandaş olarak davada taraf olduğunu aktardı.


İlgili şirketin, alanı 3 parsele ayırarak, yasanın belli noktalarını bypass ettiğini öne süren Hamit, bununla ilgili herhangi bir karar alınmadığını, kenti temsil etmek için seçilmiş başkan ya da ona muhalefet yapmakla yükümlü belediye meclis üyelerinin ise bu konuyu gündemlerine alıp almadıklarını bilmediğini kaydetti.

Mertkan Hamit, AVM binasının bir kısmının inşasının tamamlandığını, kur rejimindeki dalgalanma ve bölgede yapılan kazı çalışması yüzünden şu an oradaki çoğu dükkânın boş olduğunu bildirdi.

Davada dert oluşturulacak konunun çevre baskısı olduğunu ifade eden Hamit, bunların da trafiğin artışı, hastane yolunun daha da tıkanacak olması gibi unsurların olduğunu kaydetti.
Günümüzde, sadece trafiğin değil, görsel kirliliğin de buna eklendiğini anlatan Hamit, Mağusa’ya büyük bir şantiye gibi onlarca bina yapıldığını, büyük bölümünün tam verimli kullanılmayıp boş olarak kaldığını belirtti ve bölgenin çekim alanı olmasından dolayı da fiyatların sürekli arttığını bildirdi.
Mertkan Hamit, belediyenin bölgeyi kazı çalışmalarıyla berbat hale getirmesiyle Mağusa’nın bakımsız bir köy haline geldiğini dile getirdi.


Bunun ekonomik etkilerinin ise çok daha kötü olduğunun altını çizen Hamit, yıllardır bu kentin kent planının yapılmamasının esas sorunu oluşturduğunu ifade etti.
Mertkan Hamit, plansızlığın sonucunu mahkemenin çözmesinin mümkün olmadığını, mahkemenin sadece plansızlığın planmış gibi kabul edildiği koşullarda devam ettiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75