banner6

Davulcu: KKTC artık sosyal adalet ilkesine dayanan bir Cumhuriyet değildir

banner37

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Davulcu, yayımladığı basın açıklamasıyla KKTC'nin artık sosyal adalet ilkesine dayanan bir Cumhuriyet olmadığını kaydetti. Açıklama şöyle:

Davulcu: KKTC artık sosyal adalet ilkesine dayanan bir Cumhuriyet değildir
banner8

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin nasıl bir devlet olduğu anayasasının birinci maddesinde yer alan temel ilkelerle belirlenmiştir. Bu ilkeler, her biri çağdaşlaşma yolunda bilimin ışığında ilerlemek iradesi ortaya koymuş toplumlar için çok önemlidir. Bununla birlikte bu temel ilkelerin birlikte düşülüp hayat geçirilmesi için çaba harcanması da ayrıca önemlidir. Biri yokken, var olanı da önemsizleştirmektedir.

Anayasa, KKTC’nin demokrasi, sosyal adalet ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayanan laik bir Cumhuriyet olduğunu belirlemektedir. Anayasa’da bu ilkeler o kadar önemsenmektedir ki, “değiştirilemez, değiştirilmesi önerilemez” demektedir.

banner134

Devlet Planlama Örgütünü (DPÖ) geçtiğimiz günlerde 2016 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla ve Gayri Safi Milli Hâsıla (GSMH) gerçekleşme sonuçlarını açıkladı. Bu rapora göre KKTC ekonomisi yüzde 3,6 oranında büyüyerek refah seviyesi de yükseldi. Milli gelirden kişi başına düşen pay yükselerek 13 Bin 902 Dolara ulaştı. Bu rakamlar resmi para birimi olan Türk Lirasına çevrildiğinde; KKTC’de yaşayan her birey başına yılda 50 bin Türk Lirası düştüğü görülmektedir. Aya bölündüğünde ise 4 bin 166 TL düştüğü ortaya çıkmaktadır.

Belirlenen yeni asgari ücretin neti bin 892 TL’dir. Yürürlükteki mevzuata göre her çalışan iki nüfusu geçindirmek durumundadır. Buna göre, kişi başına düşen asgari ücret 946 TL’dir.

KKTC Anayasası’nda bir de “eşitlik” ilkesi vardır. Eşitlikçi olarak değerlendirildiğinde kişi başına düşmesi gereken aylık gelir 4 bin 166 TL olması gerekirken, adaletsiz şekilde belirlenen Asgari Ücretle kişi başına belirlenen gelir 946 TL olarak dayatılmıştır. Bu rakamlar, KKTC devlet kurumlarının belirlediği rakamlardır.

Rakamların ortaya koyduğu gerçek; KKTC’nin anayasasında belirlediği temel ilkelerinden uzaklaştırıldığıdır. Bu rakamlar KKTC’nin, “demokrasi, sosyal adalet ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayanan laik bir Cumhuriyet” olmadığını gösterip kanıtlamaktadır.

Kıbrıslı Türk toplumu birbirinin çok benzeri kişiliksiz hükümetlere mahkûm değildir. Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler siyasal yelpazenin merkezini de içine alan şekilde, solun her rengini bünyesinde birleştiren güçlü bir halk hareketiyle Halkın İktidarı’nı oluşturmak için göreve taliptir.  Değiştirilemez, değiştirilmesi önerilemez anayasal ilke olan sosyal adalet TKP Yeni Güçler’le oluşacak Halkın İktidarı’nda hayat bulacaktır.

Mehmet DAVULCU        

Genel Başkan Yardımcısı

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88