Dayanacak gücümüz kalmadı

banner37

2020 yılını pandemi nedeniyle neredeyse kazanç sağlayamadan geçiren düğün sektörü, 2021 için de endişeli. Ekmeğini bu sektörden kazanan düğün salonları, müzisyenler, kuaförler, çiçekçiler, organizasyoncular, gelinlikçiler, fotoğrafçılar ve kameracılar, açılım tarihinin bir an önce açıklanmasını istiyor:

Dayanacak gücümüz kalmadı
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“ENDİŞELİYİZ”… Uzun bir süredir kapalı kalan düğün sektörü adına konuşan düğün salonu direktörleri açılım istiyor. Zor durumda olduklarını, durumlarının günden güne kötüye gittiğini ve gelecekten endişe ettiklerini vurgulayan düğün salonu direktörleri, evlenecek çiftlerin düğün planlaması yapabilmesi için açılım tarihinin bir an önce verilmesini talep ediyor. Açılır açılmaz iş olmayacağından yakınan direktörler, en az 1-1.5 ay hazırlık süreci olacağını söyledi

“BİRİKİMİ TÜKETTİK”… Her yerin açıldığını ama kendi sektörlerinin halen açılmamasından dolayı ellerindeki birikimi tüketip, kredi çekerek personellerini ödediklerini söyleyen düğün salonu direktörleri, daha dar kapalı alana sahip meyhane, restoran ve cafelerin açıldığını, ama salonların açık hava ve geniş kapalı alanları olmasına rağmen açılmadığını kaydetti

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hüküm süren Koronavirüs pandemisi nedeniyle 1 yılı aşkın bir süredir kapalı olan düğün sektörü ve bu sektörden ekmeğini kazanan alt sektörler, işe başlayacakları günü dört gözle bekliyor.

Kapalı oldukları süreç içerisinde sıfırı tükettiklerini söyleyen düğün sektörü temsilci ve çalışanları, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, açılım tarihinin bir an önce açıklanmasını istediklerini söylüyor.

Pandemi nedeniyle Bakanlar Kurulu kararlarıyla kısmi ya da tam kapanmanın yaşandığı ülkemizde, birçok sektör ekonomik olarak ciddi şekilde mağduriyet yaşıyor.

Ülkede kademeli açılımlar sürerken, uzun süredir kapalı kalan sektörlerden biri olan “düğün sektörü” de sesini yükseltti.

“Dayanacak gücümüz kalmadı”, “zor durumdayız”, “günden güne kötüye gidiyoruz”, “endişeliyiz” gibi yakınmalarda bulunan düğün salonu direktörleri, açılım istiyor.

Düğün salonu sahipleri, açılım tarihi şimdi verilse bile düğünlerin hemen başlamayacağını, evlenecek çiftlerin evlenmek için plan ve program yapması gerektiğini, bu nedenle bir an önce tarihin açıklanması gerektiğini söyledi.

Düğün sektöründen ekmek yiyen müzisyen, kuaför, çiçekçi, organizasyoncu, gelinlikçi, fotoğrafçı, kameracı gibi alt sektörlerin de zor durumda olduğunu belirten düğün salonu direktörleri, dayanacak güçlerinin kalmadığını vurguladı.

Ne dediler?

Paradise Park Düğün Salonu ve

Yarim Gelinlik Sahibi Sema Köse:

Dayanacak gücümüz kalmadı

“Düğün sektörü olarak pandemi sürecinde çok zor günlerden geçtiğimizi söyleyebilirim. Sadece, hiçbir şekilde organizasyon yapamayan bizler değil, bu düğün sektöründen ekmek parasını kazanan birçok alt sektör de zor durumdadır.

Müzisyen, kuaför, çiçekçi, organizasyoncu, gelinlikçi, fotoğrafçı, kameracı gibi sektörler, 1 seneyi aşkın bir süredir iş yapamamaktan dolayı yıpranmış ve karamsarlığa kapılmıştır.

Gelinlik satan yerler açılmış olabilir ama açık olmamız demek, iş yapıyoruz anlamına gelmiyor.

Uzun bir süredir düğünlerin yapılmamasından kaynaklı gelinlik satamıyoruz.  

Belli bir plan, program olmaması sebebiyle maalesef önümüzü de göremiyoruz.

Geçtiğimiz yıl bilindiği üzere çok kısa süreliğine açıldık ve çok az düğün yapıldı.

Maalesef yarın açılıyoruz dendiği an düğünler başlamıyor. Evleneceklerin plan ve programlarını yapabilmek için en az bir, bir buçuk ay önceden açılma tarihi verilmeli.

Bu süreçte birikimlerimiz tükendi, ben personelimi ödeyebilmek için 3 kez kredi aldım.

Dayanacak gücümüz kalmadı. Düğün salonlarından çok daha dar olan restoran, spor salonu, kuaför gibi yerleri açtılar ama bizlerin alanı çok daha geniş olmasına rağmen açılmadık.

Düğün salonlarını açarak belirli kriterlerle düğünlerin yapılmasına izin verilmeli, böylelikle sektörün ayakta kalma ve personeli ödeme şansı olur.”

banner134
Hidden Garden Düğün Salonu Direktörü İsmet Ertaç:

2020 kötü geçti, 2021’den de emin değiliz

“Uzun süredir düğün salonlarının kapalı olması nedeni ile kazanç sağlayamadığımız için personelimizi ödemekte de zorluk çekiyoruz.

Öyle, böyle aşçımızı, garson ve müzisyenlerimizi ödedik ama zor bir süreçten geçiyoruz.

2020 bizim için güzel geçmedi, 2021’den de emin değiliz.

Ayrılmış düğün günleri var ama ne olacağı belirsiz. Sektörün açılmasını bekliyoruz.”

The Elysium Park Düğün Salonu Direktörü Çağla Ağınlı Üçöz:

Sektör günden güne kötüye gidiyor

“Mağdur durumdayız. Düğün sektörü olarak hem bizler, hem de müzisyen, fotoğrafçı, dekorcu, gelinlikçi gibi alt sektörlerimiz de kötü durumda. Bir an önce açılmayı bekliyoruz.

Düğün sektörü öyle bir sektör ki, hükümet açıyoruz der demez iş başı yapamayız.

Evleneceklerin önce davetiye, gelinlik, dekor, müzik gibi planlamalar yapması gerekiyor, bu nedenle de açılma tarihi ile ilgili belirsizlik olduğundan kaynaklı önümüzü göremiyoruz.

Restoran, cafe, meyhaneler, kapalı alanları dar olmasına rağmen açılıyor ve bulaşa neden olmuyor, ama düğün salonları açılınca bulaşa neden mi oluyor? Bizim isteğimiz de belirli kriterler konularak açılmak.

Sektörün durumu günden güne daha da kötüye gidiyor, endişelerimiz büyüyor.”

İnci Park Düğün Salonu Direktörü Fahri Büyük:

Salonu satmayı düşünür durumdayım

“Pandemi düğün sektörünü olumsuz etkiledi. Her sektöre destek veren hükümet, bize destek vermedi. Ben bir şekilde kuru ekmek bulur yerim ama çocuğumun masrafları var, eğitimi var.

Öte yandan gelinen noktada düğün sektörüne bağlı çiçekçi, dekorcu, müzisyen ve bunlar gibi alt sektörler de gelir elde edememekte.

Evlenecek çiftler gelip gün almak ve yer ayırmak istiyor, ama açılacağımız tarih belli olmadığı için onlara yardımcı olamıyoruz.

Tabi ki önce sağlık geliyor, ama sektör ve bu sektörden ekmek yiyenler çok yıprandı.

Düğün salonu bizim ailenin geçim kaynağı, yıllardır bu sektörden ekmek yiyoruz, benden önce de annem babam bu işi yapmaktaydı, şimdi de ben.

Ama öyle bir noktaya geldik ki salonu satmayı bile düşünür durumdayım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75