banner6

Dayanışma: Barış, bütün ordular gittiğinde gelecek

banner37

Dayanışma Askersiz Lefkoşa İnisiyatifi’nin çağrısını paylaşıyor, militarizme karşı, barışa, özgürlüğe ve umuda yürüyor.

Dayanışma: Barış, bütün ordular gittiğinde gelecek
banner151

Herkesi 4 Mart Cumartesi günü saat 14.00’da Sarayönü Meydanı’na çağırıyoruz. Yeniden Birleşmiş Askersiz Kıbrıs talebini hep birlikte yükseltiyoruz.

On yıllardır, bu ülkede insanların yaşadığı travmalar ve bu travmalardan kaynaklı korkular, her seferinde başka aktörler tarafından manipüle edilmiş, statükonun muhafazası askeri unsurların varlığı ile sağlanmıştır. Yerli ya da yabancı askeri unsurların çıkarları ve jeopolitik kaygılar ada insanlarının özgür biçimde geleceklerini belirleyebilmesinin önüne geçmiştir. Bu yüzden ada insanları istemedikleri tercihleri yapmak zorunda kalmış, yurdundan yabancılaşmış, kendine yaşayacak yeni yerler bulmak zorunda kalmıştır. Askeri koşulların dayatmaları ve olağanüstü hal paranoyası insanların özgürleşmesinin önüne geçmiştir. Kendi yaşam alanımızda, kendi geleceğimiz ile ilgili kararları şekillendiremez hale getirmiş, bizleri yurtsuzlaştırmanın eşiğine getirmiştir.

Birleşmiş Milletler’in, Türkiye’nin, Yunanistan’ın ya da Britanya’nın adadaki askeri mevcutiyetinin ada insanlarının daha iyi bir gelecek kurmalarına katkıda bulunmadığı herkesin kabullendiği bir gerçektir. Bizler, Kıbrıs adasını yurt bilmiş tüm insanlar olarak, özgürleşmenin top, tüfek ve süngü ile sağlanamayacağını biliyoruz. Bu yüzden temel bir ilke olarak ölümü kutsamayı değil, yaşamı savunmayı seçiyoruz. Korku üzerinden değil, güven üzerinden bir gelecek kurmak istiyoruz. Yaşadığımız yerin batmayan bir uçak gemisi değil, umut ve dayanışma ile kurulacak bir yurt olması gerektiğine inanıyoruz.

Askersiz Kıbrıs talebi, yaşam alanlarımızı geri alma kararlılığıdır. Askersiz Kıbrıs, özgürlüğün sınırlandırılılamayacağına yönelik taraf olmaktır. Askersiz Kıbrıs, milliyetçi histeriye inat, çıkar odaklarının tahakkümünden kurtulabilmek ve buralı olabilmeyi talep etmektir.

Dayanışma olarak Askersiz Lefkoşa İnisiyatifi’nin çağrısını paylaşıyor, militarizme karşı, barışa, özgürlüğe ve umuda yürüyoruz. Herkesi 4 Mart Cumartesi günü saat 14.00’da Sarayönü Meydanı’na çağırıyoruz. Yeniden Birleşmiş Askersiz Kıbrıs talebini hep birlikte yükseltiyoruz.

BARIŞ, BÜTÜN ORDULAR GİTTİĞİNDE GELECEK

ARTIK FEDERASYON ZAMANI

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 11:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110