Dede cinayetinin duruşması eylüle

banner37

Gazimağusa’da bin TL alacak için ciddi şekilde darp edilen Nijeryalı üniversite öğrencisinin ölümüyle ilgili tutuklu bulunan biri çocuk 5 gencin, cinayet davası yine tehir oldu. Yeni adli yıl açılışına kadar dava, belirli sürelerle ertelenecek

banner87
Dede cinayetinin duruşması eylüle
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da bin TL alacak için, dövülerek zorla evinden kaçırdıktan sonra, götürüldüğü Çanakkale Göleti’nde de tekme tokatla ciddi şekilde darp edilip öldürülen 28 yaşındaki Nijerya uyruklu üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede ile ilgili, başlaması beklenen ilk tahkikat (P.İ.) duruşması, dün yine tehir edildi.

Meseleyle ilgili aylardır Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak yargıyı bekleyen Nidai Şanlı (28), Ozan Körkurt (18), Onur Körkurt (21), S.D. (K-17) ve Zekeriya Kurucu (22) isimli gençlerin davası, avukatların ve savcılığın ortak beyanları doğrultusunda, 6 Temmuz 2018’e ertelendi.

Ancak, adli tatil söz konusu olduğundan dolayı duruşmanın başlama tarihi adli yıl başlangıcı olan eylül ayına kadar belirli sürelerle ertelenecek. Bu durumda ilk tahkikat duruşmasının eylül ayında başlaması bekleniyor.

Öte yandan, polis gençler arasında yaşanması muhtemel gerginlikleri önlemek için Nidai Şanlı’yı halen, diğerlerinden ayrı araçla mahkemeye getirip götürüyor.

Gençler, geniş güvenlik önlemi altında cezaevinden alınıp, mahkemeye taşınıyor. Polislere, Cürümleri Önleme Şubesi ekibi de destek veriyor.

 

Nidai, ifade vermek istiyor

Mahkemede, olayın azmettiricisi Nidai Şanlı’yı Avukat Ulaş Sabancı, suç ortakları olan Ozan Körkurt ve Onur Körkurt’u Avukat Özkul Özdevrim, 17 yaşındaki S.D.’yi Avukat İbrahim Öztürk ve Zekeriya Kurucu’yu da Avukat Mustafa Kocatürk müdafaa edecek.

Dünkü duruşmada, gençleri savunan avukatlar, mahkemeye ortak beyanda bulunarak, davanın ciddiyetine vurgu yaptı ve meselede 211 tanık olduğunu belirterek, gerekli araştırmayı yapabilmeleri için süre istedi.

Nidai Şanlı’yı savunan Avukat Ulaş Sabancı, müvekkilinin gönüllü ifade vermek istediğini ancak bu ifadenin bir türlü alınmasının mümkün olmadığını ileri sürerek, mahkemeden bu yönde direktif vermesini istedi.

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, taleplere katıldığı beyanında bulunarak, takdiri mahkemeye bıraktı.

Huzurundaki beyanları değerlendiren Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, davayı, itham ve P.İ. için 6 Temmuz 2018’e tehir ederek, Nidai Şanlı’dan ifade temin edilmesinin sağlanması hususunda direktif verdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 07:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75