Defalarca Akıncılar'dan geçip içki satın aldılar

banner37

Girne’de marketleri mesken tutarak yüzlerce şişe alkollü içki çalan hırsızlık çetesinin Akıncılar üzerinden sınır ihlali yaparak defalarca yasadışı bir şekilde ülkemize giriş çıkış yaptıkları ortaya çıktı

banner87
Defalarca Akıncılar'dan  geçip içki satın aldılar
banner8

Ahmet VAMIK

Girne’de marketleri mesken tutarak yüzlerce şişe alkollü içki sirkat eden hırsızlık çetesi, 24 Temmuz günü gerçekleştirilen operasyonla kıskıvrak yakalandı.
Girne Adli Şube ekipleri tarafından yakın takibe alınan biri kadın üç zanlı, Ercan Havaalanı kavşağı yakınlarında gerçekleştirilen operasyonda ele geçirildi.
Olay yerinde yakalanan zanlı Hüseyin Özvurulmuş ile HXP 712 Güney Kıbrıs plakalı salon araç içerisinde yakalanan zanlılar Barış Gül ve KKTC’ye girişi yasak olan Rum vatandaşı Eleni Christaki’nin Akıncılar Köyü yolu üzerinden sınır ihlali yaparak defalarca yasadışı bir şekilde ülkemize giriş çıkış yaptıkları ortaya çıktı.
Girne’de birçok marketten çaldıkları binlerce lira değerinde çeşitli marka içkileri Güney Lefkoşa’da büyük marketlere sattıkları tespit edilen zanlılar, soruşturmanın devam etmesi nedeniyle dün yeniden tutukluluk talebiyle Girne’de mahkemeye çıkarıldı.

Girne Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılan zanlılar aleyhinde 7’şer günlük ek tutukluluk emri alındı.

Yüzlerce şişe içki çaldılar
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Mustafa Özmüezzin’i tanık olarak dinletti.
Zanlılar Barış Gül, Hüseyin Özvurulmuş ve Eleni Christaki’nin  “Sirkat” ve “Suç İşlemeye Teşebbüs” suçlarından methaldar olduklarını belirten polis memuru Mustafa Özmüezzin, zanlıların ihbar üzerine takibe alındıklarını ve Girne bölgesinde birçok marketten yüzlerce alkollü içki sirkat eden zanlıların söz konusu içkileri Güney Lefkoşa’da sattıklarını tespit ettiklerini kaydetti.

Özmüezzin, zanlıların önceki gün 10.50-13.45 saatleri arasında Girne’de faaliyet gösteren “Starling” isimli market içerisinden 2 bin 200 TL değerinde 21 şişe muhtelif marka alkollü içkiyi sirkat ettiklerini belirtti.

Zanlıların aynı gün, “Erdener” isimli market içerisinden toplam değerleri bin 452 TL olan 2 şişe alkollü içkiyi sirkat ettikten sonra “Supreme” isimli market içerisinden muhtelif markalardaki alkollü içkileri ve tütünleri çalmak istedikleri sırada market çalışanları tarafından fark edildiklerini ifade etti.

Soruşturmayı yürüten polis memuru Mustafa Özmüezzin, zanlı Hüseyin Özvurulmuş’un olay yerinde yakalandığını, zanlılar Barış Gül ve Eleni Christaki’nin ise kaçmak isterken yakalandıklarını, Gül’ün kullanımındaki HXP 712 plakalı araçta yapılan aramadaysa 47 adet muhtelif markada alkollü içki ve 34 paket tütün bulunarak emare olarak alındığını belirtti.


“Suç ortakları aranıyor”
Meselenin ciddiyetine dikkati çeken Mustafa Özmüezzin, Girne ve çevresinde haziran-temmuz ayları arasında benzer birçok faili meçhul olay yaşandığını, yapılan sorgulamalarda zanlıların olaylarla bağlantısı olduğunun tespit edildiğini ve sirkat edilen alkollü içki miktarının artma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı.

Özmüezzin, yürütülen geniş çaplı soruşturma kapsamında alınması gereken birçok ifade ve incelenmesi gereken çok sayıda kamera görüntüsü olduğuna ve zanlıların suç ortağı olan bir şahsın daha arandığına dikkat çekerek gönüllü ifade verip suçlarını kabul eden zanlıların tutuklu kalmasını talep etti.
Zanlıların Lefkoşa’da da benzer suçlar işleyip Akıncılar Köyü üzerinden defalarca KKTC’ye giriş ve çıkış yaptıklarına değinen Özmüezzin, soruşturmanın tamamlanmasının ardından zanlıların Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne teslim edileceğini de dile getirdi.
Yargıç Mesut Mesutoğlu, soruşturmanın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla, zanlıların 2’şer gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108