banner6

Değerlerimizi tekrar kazanmayı biz başarabiliriz

banner37

CTP Mağusa milletvekili adayı Seran Aysal, “Mücadelenin öznesi halkımız ve değerlerimizdir” dedi ve ekledi:

Değerlerimizi tekrar  kazanmayı biz başarabiliriz
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa milletvekili adayı Seran Aysal, “Halkımız, kurumlarımız, üniversitelerimiz, örgütlerimiz hükümet eliyle her kararda ve konuda yok sayılmakta, hiçleştirilmekte, toplumsal özgüveni kaybetmemiz için adımlar atılmaktadır. Bu kabul edilebilir değildir” dedi.

Mücadelenin öznesinin halk ve değerlerimiz olduğunu ifade eden Aysal, “Toplumsal özgüven ve toplumu var eden değerlerimizi tekrar kazanmalıyız. Biz başarabiliriz” şeklinde konuştu. Seran Aysal başta eğitim, sağlık, çevre, trafik ve enerji olmak üzere tüm alanlarda devlet politikası oluşturulması gerektiğini söyledi.

Aysal, Kıbrıslı Türklerin bir an önce dünya ile bütünleşmesi için bir çözüme ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak, çıkmazın ana sebebinin de bu olduğuna dikkat çekti.

“Bizlerin ve Birleşmiş Milletler’in kabul ettiği, yaşayabilir, federal çözüm ile bu, en erken zamanda sağlanmalıdır” diyen Aysal, Kıbrıs’ta çözümün, hükümetin, ekonomi ve diğer önemli konulardan bağımsız olarak öncelikli başlığı olması gerektiğinin altını çizdi.

Aysal, çözümden çok uzaklaştırıldığımızı söyleyerek, topraklarımızda tutunmamızı zorlaştıran bu gidişe “dur” denilmesi gerektiğini ifade etti.

Seran Aysal, 17 yılı aşkın bir süre ülkenin en büyük meslek örgütlerinden biri olan KTMMOB’nin hemen her kademesinde emek verdiğini, edindiği tecrübe ve bilgi birikimini, insanımıza daha çok dokunabileceği ve yararlı olabileceğine inandığı bir platforma taşımak istediğini kaydetti.

Aysal, memleket gerçeklerine vakıf, sorunlara çözüm üretebilecek ve uygulamaya koyabilecek daha fazla insanın meclis çatısı altında olması gerektiğini belirterek, toplumsal fayda noktasında memleketi daha ileriye taşımak, daha fazla demokrasi, daha yüksek bir refah seviyesi, sürdürülebilir bir kalkınma, daha fazla adalet ve hukukun üstünlüğü için aday olduğunu vurguladı. Aysal, aday olmasının bir diğer sebebinin ise ülkenin ve ülke insanının gailesini çeken, kamu yararını ön planda tutarak çalışmak olduğuna dikkat çekti.

Sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın yolunun toplumsal adaletten geçtiğine işaret eden Aysal, hukukun üstünlüğünü, toplumun her alanında hayata geçirmenin şart olduğunu vurguladı. Aysal, yasaların uygulanmak için olduğunu ve bunların takipçisi olmak gerektiğini belirterek, bireysel ve zümresel menfaatleri bir kenara bırakıp, toplumsal menfaat noktasında çaba harcamanın önemli olduğunu kaydetti.

“Kamu reformu ekonomik kalkınma için olmazsa olmazdır”  diyen Aysal, ülkedeki her uygulamada, bilimin şiar edilmesi ve her kararda referans alınması gerektiğini söyledi.

Aysal, şöyle devam etti:

“Ülkemizin gördüğü en önemli, anlaşılması ve anlatılması mümkün olmayan önemli bir sorun da son yıllarda giderek artan şekilde, kendi yurdunda Kıbrıslı Türklerin, hükümetlerin yaklaşım ve eylemlerinde artık önceliği olmamasıdır.  Halkımız, kurumlarımız, üniversitelerimiz, örgütlerimiz hükümet eliyle her kararda ve konuda yok sayılmakta, hiçleştirilmekte, toplumsal özgüveni kaybetmemiz için adımlar atılmaktadır. Bu kabul edilebilir değildir.  Mücadelenin öznesi halkımızdır ve değerlerimizdir. Toplumsal özgüven ve toplumu var eden değerlerimizi tekrar kazanmalıyız. Biz başarabiliriz.

İstisnai yurttaşlık, gündemden kalkmalı, beyaz kimlik uygulamasını etkinleştirmeliyiz. Adil vergi sistemi ile bordrolu olarak yalnızca kayıtlıların değil, özellikle kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almamız gerekmektedir.

Gelir ve giderlerimizin alım gücünü etkilemeyecek şekilde stabil bir para birimine endekslenmesi gerekmektedir. Şu andaki uygulama artık bizler için sürdürülebilir değildir”.

Aysal, plansızlık ve vizyonsuzlukla gelinen durumun ortada olduğunu vurgulayarak, planlı kentlere, planlı tarıma, planlı hizmet ve mal üretimine, bilişimin sunduğu imkânları hayatın her alanında olduğu gibi devlet işlerinde de aktif olarak kullanılmasının öncelik olması gerektiğine işaret etti.

“Ülkemizde uzun zamandır ihmal edilmiş konulardan birisi de imalat sektörüdür” diyen Aysal, özellikle son dönemdeki pandemi koşullarında ekonomik girdilerinin ağırlık olarak turizme dayanmasının bizi nasıl bir anda nefessiz bırakabileceğini gördüklerini kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104