Değirmenlik Belediyesi'ne verilecek kaynak kayıp

banner37

CAS’da yeni bir kayıp parayı gündeme getiren Başbakan Tufan Erhürman, Bakanlar Kurulu’nun 4 Nisan 2017’de CAS’a aktardığı 1 milyon 800 TL’nin amacına uygun kullanılmadığı ve bu paranın nerde olduğunun bilinmediğini açıkladı

Değirmenlik Belediyesi'ne verilecek kaynak kayıp

Bakanlar Kurulu’nun 4 Nisan 2017’de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan 1 milyon 800 bin TL’lik katkının birikmiş olan borç için Değirmenlik Belediyesi’ne ödenmesi amacıyla CAS’a aktarıldığını kaydeden Başbakan Ergürman bu paranın CAS tarafından belediyeye ödenmediğinin altını çizdi.

Başbakan Tufan Ergürman, CAS’ın devlete devriyle ilgili bakanları kurulu tarafından aktarılan ve işlem yapılmayarak bugün kayıp olan 3 buçuk milyon TL dışında 1 milyon 800 TL’lik başka bir kaynağın daha kayıp olduğunu açıkladı.

3 buçuk milyon TL tasfiye masasında devletin bir alacağı olarak durduğuna dikkat çeken Başbakan Erhürman, bunun hesabının verilmesi için ilgili araştırma raporunun savcılığa verileceğini kaydeden Erhürman, 1 milyon 800 TL’nin akıbetinin de soruşturulacağını kaydetti.

Başbakan talimatıyla 50 istihdam

Başbakan Tufan Erhürman, CAS’ta 16 Ağustos 2016 tarihinden yıl sonuna kadar 50’si başbakanın talimatıyla toplam 70 kişi istihdam edildiğini açıkladı.

2017 yılında da 6’sı seçim yasaklarında olmak üzere 8 kişinin daha alındığını kaydeden Erhürman, hesapsız bu kadar kişi istihdam edildikten ve şirketin özel olduğunu beyan edip bu yönde kararlar alındıktan sonra şirketin devamı için devletten maddi yardım istenmesini sorguladı.

BRT’de “Alternatif Bakış” programına konuk olan Başbakan Ergürman, 50 sayfa ve 185 sayfa evraktan oluşan Başbakanlık Denetleme Kurulu raporunun yılbaşından sonra soruşturma amacıyla Başsavcılığına gönderileceğini kaydetti.

CAS, özel olduğunu ilan etti devletten destek istedi

Genel müdürün CAS’ın özel bir kuruluş olduğu için Ombudsman’ın denetimle ilgili sorularına yanıt vermediğini anımsatan Başbakan Erhürman, son 3 yılda CAS’ta özel şirket olduğunu göstereceği kararlarını aktardı.

21 Ekim 2016’da hakkı huzur ücretlerinin CAS tarafından özel şirket olduğu gerekçesiyle devletin belirlediği rakamların üzerinde olmasının kararlaştırıldığını açıklayan Başbakan Erhürman hak edişlerinin yıllık peşin olarak verilmesi kararı verildi

CAS yönetiminin, Bakanlar Kurulu kararı alınmasında uzun süre çaba sarf eden kişiye 20 bin TL ikramiye verilmesine karar verdiğini de açıkladı.

2 Mart 2018’in ilk ayında ise, şirketin başta maaş ödeme olmak üzere zora düşeceğinden dolayı şirketin devamı için aylık 400 bin TL ihtiyacı devletten talep etti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER