Dehşet verici anlar yaşandı

banner37

Çatalköy bölgesindeki korulukta çıkan yangın, askeri cephaneliğe sıçradı ve bu sabah saat 01.00’de büyük patlamalar meydana geldi ve saatlerce sürdü

Dehşet verici anlar yaşandı
banner90
banner8

Mehmet KARA/ Doğan SAMER

Girne’de Çatalköy bölgesindeki Acapulco Hotel yanında bulunan askeri cephanelikte bu sabah saat 01.00 sıralarında büyük patlamalar meydana geldi.

Patlamalara, Çatalköy kavşağında askeri bölge içerisinde korulukta çıkan yangının sebep olduğu bildirildi. Yangın, mühimmat deposuna sıçradı ve art arda şiddetli patlamalar meydana geldi. Patlamalarla birlikte bölgeye şarapnel parçaları yağdı.

Patlama nedeniyle yaralıların olduğu bildirildi. Vatandaşlar, patlamalar nedeniyle ölen kişilerin de olduğunu iddia etti ama yetkililer bu bilgiyi doğrulamadı.

Yaralılar olması nedeniyle bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Olay yerine birçok itfaiye, asker ve polis ekipleri giderek müdahale etti.

Yetkililer olay yerine gitti

Polis ve asker, bölgeyi güvenlik kordonu altına aldı. Şiddetli patlamalar Lefkoşa’da da birçok bölgede hissedildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay olay yerine giderek askeri yetkililerden bilgi aldı.

Bölgedeki konutlar tahliye edildi

Büyük bir gürültüyle patlayan cephanelik, bölgede bulunan konutlara da zarar verdi. Çok sayıda evin camlarının kırıldığı bildirildi. Bazı evlerin avlularına bomba parçaları düştü.

Uzun süren patlamalar nedeniyle Çatalköy ve Arapköy’deki bazı konutlar tahliye edildi. Patlamanın Lefkoşa ve köylerinden de duyulduğu bildirildi.

Olay yerine yakın olan Acapulco Hotel de patlamadan dolayı hasar gördü. Otel yetkilileri, emniyet tedbiri alarak konuklarını sahile indirdi.

banner134
Akıncı: Gereken neyse yapılıyor

Olay yerinde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Muıstafa Akıncı, usulüne uygun olarak yapılması ne gerekiyorsa onun yapıldığını açıkladı. BRT’de canlı yayına katılan Akıncı, herhangi, bir can kaybı yaşanmaması için gerek sivil gerekse askeri halkın emniyetli bölgelere aktarıldığını söyledi.

Akıncı, yaralanma olduğunu ancak herhangi bir can kaybı yaşanmadığını ifade ederek, yarından (bugünden) sonra bunun nedenlerini öğreneceklerini ve bunların bir daha yaşanmaması için neler yapılabileceğinin araştırılacağını belirtti.

Yurttaşların endişeye kapılmaması gerektiğini ifade eden Akıncı, “İlk gelen kamera görüntülerinde önce duman görüldü, sonra patlama sesi duyuldu” diyerek bunların net bilgiler olmadığını net bilgilerin yarın (bugün) elde edileceğini söyledi.

Başbakan halkı soğukkanlı olmaya çağırdı

Başbakan Ersin Tatar, halka geçmiş olsun diledi ve halkı soğukkanlı olmaya çağırdı.

Önemli olan can kaybının olmaması gerektiğini ve herhangi bir can kaybı yaşanmadığını dile getiren Tatar, bölgenin emniyet altında olduğunu söyledi.

Özersay: Her türlü tedbir alındı

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Çatalköy’deki olayla ilgili açıklama yaptı.

Özersay açıklamasında; şu görüşlere yer verdi:

“Girne’nin doğusunda kısa bir süre önce maalesef askeri bölge içerisinde bir cephanelikte yangın çıkmış ve arka arkaya patlamalar meydana gelmiştir. Gerek askeri yetkililerimiz gerekse polis genel müdürlüğü ile temas halinde olaya müdahale edilmiştir”.

Her patlamada şarapnel parçaları da atıldığı için bölgeye girişler kapatıldı, güvenli bir alan yaratıldı. Bölgedeki elektrikler de tedbir olarak kesildi. İlk belirlemeye göre can kaybının olmadığı bilgisi alındı.  ilk patlamada camlar parçalandığı için bazı cam kesikleri olan bireyler var ancak o noktada ambulans mevcut. Arapköy’deki vatandaşlar tedbir için köyü önemli ölçüde boşaltmış durumdadırlar ancak oraya dönük ilerleyen bir yangın mevcut değildir. Şu an itibariyle etrafa yayılan bir yangın yoktur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75