“Demokrasi ve İrade” yürüyüşü yarın yapılacak

banner37

Sosyal medya üzerinden örgütlenen “Demokrasi ve İrade Platformu” yarın Lefkoşa’da “Demokrasi ve İrade” yürüyüşü düzenliyor.

“Demokrasi ve İrade” yürüyüşü yarın yapılacak
banner90
banner8

Yürüyüş, saat 18.00’de, Dereboyu olarak anılan Mehmet Akif Caddesi'nin Citroen Kavşağı’ndan başlayacak. Cadde üzerinden İnönü Meydanı'na yürünecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve sonrasında yaşananlar için sokağa ineceğini duyuran Platform, halkı iradesine ve demokrasisine sahip çıkmaya çağırdı.

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımda, “Her şeye rağmen, bu ülke farklı görüşten insanların birbirine hoşgörü ile bakabildiği, vicdanların ve akılların susturulamadığı bir ülke olagelmiş ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Kıbrıs Türk halkı, nereden gelirse gelsin kendi iradesine ve demokrasisine yapılan hiçbir müdahalenin hoş görülmeyeceğini ve halk vicdanında asla kabul edilmeyeceğini, yeri geldiğinde yağmur altında yürüyerek, yeri geldiğinde de başbakanları sandıkta bırakarak göstermiştir” ifadelerine de yer verildi.

4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yarınki yürüyüşe, eşi Meral Akıncı ile birlikte katılacağını sosyal medya hesabından duyurdu.

banner134
SOL HAREKET “DEMOKRASİ VE İRADE” YÜRÜYÜŞÜNE DESTEK BELİRTTİ

Sol Hareket, Demokrasi ve İrade Platformu tarafından yarın yapılacak olan “Demokrasi ve İrade” yürüyüşüne destek belirtti.

Sol Hareket adına yazılı açıklama yapan Abdullah Korkmazhan, Kıbrıslı Türk siyasi yaşamının bir çok müdahale örnekleri ile dolu olduğunu, yaşananların bir ilk olmadığını ileri sürerek; “Ancak son dönemde yaşanan müdahalelerin eşi benzeri bulunmamaktadır. Kıbrıs sorununu Türkiye iç siyasetinde şahsi iktidarı için malzeme yapmak ve ilhak politikasını gündeme getirmek isteyen Erdoğan, Kıbrıslı Türk toplumunun iradesi ile seçilenleri müdahale ile engellemekte ve yaptığı siyasi atamalar ile oldu bitti yaratmaya çalışmaktadır” dedi.

Kıbrıslı Türk toplumu ve demokrasi güçlerinin müdahaleleri ve siyasi atamaları asla kabul etmeyeceğini, toplumsal irade, demokrasi ve barış mücadelesini kararlı bir şekilde sürdüreceğini ifade eden Korkmazhan, müdahalelere karşı toplumsal irade ve demokrasiden yana olan herkesi 10 Kasım Demokrasi ve İrade Yürüyüşü’ne katılmaya çağırdı.
 

DEMOKRAT PARTİ YARIN DÜZENLENECEK YÜRÜYÜŞE KATILMAYACAĞINI AÇIKLADI

Öte yandan Demokrat Parti (DP) yarın düzenlenecek yürüyüşe katılmayacak.

DP, yarın Demokrasi ve İrade Platformu tarafından düzenlenecek yürüyüşe katılmayacaklarını duyurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75