banner6

Denetçiler devrede

banner37

Ülke gündemi yine KIB-TEK… Bir türlü sonuçlandırılamayan yakıt ihalesiyle sürekli tartışma konusu olan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, şimdi de ‘ihalesiz’ ve ‘kalitesiz’ yakıt alımı konusunda eleştirilerin odağında. Teknecik Elektrik Santrali’nin açıklarındaki yakıt gemisinden dün Ombudsman Dizdarlı’nın gözetiminde alınan yakıt numunesi Türkiye’ye gönderildi. Sayıştaylık ise gözünü KIB-TEK ile ilgili iptal edilen ihalelere çevirdi

Denetçiler devrede
banner99

OMBUDSMAN VE SAYIŞTAYLIK DÜĞMEYE BASTI… Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na akaryakıt temini ve taşınması için açılan ihalelerin çeşitli sebeplerle iptal edilmesinin ardından ülkenin elektriksiz kalmaması için kuruma “ihalesiz” ve “doğrudan alım” şeklinde temin edilen yakıtın “kalitesiz” olduğu iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Başbakan Ersan Saner’in talimatıyla Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun görevlendirilmesinin ardından dün de Türkiye’den gelen teknik bir heyet, Ombudsman Emine Dizdarlı’nın gözetiminde Teknecik Elektrik Santrali’nin açıklarında bulunan yakıt gemisinden numune aldı. Sayıştay Başkanlığı ise numunelerden çıkacak sonuç temin edildikten sonra rapor hazırlayacak.

“İPTAL EDİLEN 5 İHALE İNCELENİYOR”… KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, “ihalesiz” olarak alınan yakıtın kalitesini öğrenmek için alınan numunelerin Mersin ve Gebze’deki laboratuvarlarda inceleneceğini belirterek, sonuçların 24 saat içerisinde çıkmasının beklendiğini ifade etti. Sayıştay Başkanı Osman Korahan ise KIB-TEK’e 2020-2021 yıllarında akaryakıt alınması için açılan, ancak çeşitli sebeplerle iptal edilen 321, 12, 28, 157 ve 219 numaralı ihalelerle ilgili rapor hazırlandığını açıkladı. Korahan, raporların çıkmasının ardından denetçilerin yakıt gemisinden alınan numunelerden çıkacak sonuca göre yeni bir araştırmaya başlayacaklarını söyledi.

Ahmet KARAGÖZLÜ


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) bir yıllık ihtiyacı olan “220 bin metrik ton” akaryakıt (fuel oil) temini ve taşınması için açılan ihalelerin iptal edilmesinin ardından ülkenin elektriksiz kalmaması için “ihalesiz” ve “doğrudan alım” şeklinde alınan yakıtın kalitesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor.


Yaklaşık bir yıldır sonuçlandırılamayan akaryakıt ihalesi yüzünden kuruma “ihalesiz” olarak alınan yakıtın “kalitesiz” olduğu ve kalitesiz yakıt yüzünden Teknecik Elektrik Santrali’ndeki cihazların 450 bin Euro zarara uğratıldığı iddialarıyla çalkalanan KIB-TEK’le ilgili Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun yanı sıra Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) ve Sayıştay Başkanlığı da devreye girdi.


KIBRIS’a konuşan Sayıştay Başkanı Osman Korahan ise KIB-TEK’e 2020-2021 yıllarında akaryakıt alınması için açılan, ancak çeşitli sebeplerle iptal edilen 321, 12, 28, 157 ve 219 numaralı ihalelerle ilgili rapor hazırlandığını söyledi.


Korahan, söz konusu raporların çıkmasının ardından denetçilerin dün yakıt gemisinden alınan numunelerden çıkacak sonuca göre yeni bir araştırmaya başlayacaklarını dile getirdi.


Başbakan Ersan Saner’in ülkeye gelen yakıtın kalitesini denetlemek üzere Başbakanlık Denetleme Kurulu’nu görevlendirmesinin ardından dün Türkiye’den gelen teknik bir heyet, Ombudsman Emine Dizdarlı’nın gözetiminde Teknecik Elektrik Santrali’nin açıklarında bulunan yakıt gemisinden numune aldı.


KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, “ihalesiz” olarak alınan yakıtın kalitesini öğrenmek için alınan numunelerin Mersin ve Gebze’deki laboratuvarlarda inceleneceğini belirterek, numunelerin 24 saat içerisinde sonuçlanmasının beklendiğini ifade etti.

Büyükyılmaz: Sonuç 24 saat içerisinde çıkacak


KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, dün Teknecik Elektrik Santrali’nin açıklarında bulunan yakıt gemisinden alınan numunenin akşam saatlerinde Türkiye’ye gönderildiğini söyledi.


Büyükyılmaz, Teknecik’te kullanılmak için alınan yakıtın kalitesini ölçmek için alınan numunelerin Mersin ve Gebze’deki laboratuvarlarda inceleneceğini ifade etti.


Yakıt teknesinden alınan numunelerin 24 saat içerisinde sonuçlanmasının beklendiğini kaydeden Büyükyılmaz, çıkacak sonucun kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirdi.

Korahan: İptal edilen 5 ihaleyle ilgili inceleme başlatıldı


Sayıştay Başkanı Osman Korahan, KIB-TEK’e 2020-2021 yıllarında akaryakıt alınması için açılan, ancak çeşitli sebeplerle iptal edilen 5 ihaleyle ilgili inceleme başlattıklarını söyledi.


Korahan, iptal edilen 321, 12, 28, 157 ve 219 numaralı ihalelerle ilgili rapor hazırlandığını belirterek, raporların çıkmasının ardından denetçilerin “ihalesiz” bir şekilde alınan akaryakıtla ilgili yeni bir araştırma yapacağını dile getirdi.


Dün Teknecik Elektrik Santrali’nin açıklarında bulunan yakıt gemisinden alınan numunelerin sonuçlarının yayınlanmasının ardından adım atacaklarını kaydeden Korahan, denetçilerin her zaman olduğu gibi görevini eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye devam edeceğini ifade etti.

Dizdarlı: 12 tanktan 3’er örnek alındı

banner134


BRT’ye konuşan Ombudsman Emine Dizdarlı, toplum sağlığının büyük önem taşıdığına vurgu yaparak, toplumda birkaç haftadır akaryakıt konusunda yaşanan tedirginliği rahatlatmak için Ombusdmanlık, Başbakanlık Denetleme Kurulu, Belediyeler, El-SEN ve Yeşil Barış Hareketi temsilcilerinin gözetiminde, numune alımı yapıldığını belirtti.


Dizdarlı, gemide bulunan 12 bin tonluk akaryakıtın tank bazında 12 tanktan, alt, orta ve üst olmak üzere 3’er örnek alınarak, tutanak altında örnekler mühürlendikten sonra 2 set halinde Türkiye’ye gönderileceğini kaydetti.


Analiz sonuçlarından, halk sağlığını tehdit etmeyecek sonuçlar çıkmasını dileyen Dizdarlı, analiz sonuçlarına göre değerlendirme yapılacağını ifade etti.


Analizlerin 2 farklı laboratuvarda yapılacağını söyleyen Dizdarlı, sonuçların en geç salı günü çıkacağını kaydetti.

Orkun: 2 ayrı laboratuvara gönderilecek


Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı Meftun Orkun, Başbakan Ersan Saner’in talimatıyla, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun bu ekibe dahil olduğunu belirterek, söz konusu numunelerin Başbakanlık Denetleme Kurulu görevlisi 2 kişi, platform ve Elektrik Kurumu temsilcilerinden oluşan heyet eşliğinde Mersin’e gönderileceğini ve 2 ayrı laboratuvara teslim edileceğini belirtti.

“Analiz raporları paylaşılacak”


KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, ayda 2-3 kez akaryakıt tankerlerinin santrale geldiğini ve bunlara numune alım ve analiz işlemlerinin düzenli aralıklarla yapıldığını ifade ederek bugüne kadar değerlenin üzerinde yakıt alımı yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi.


Gürcan Erdoğan, KIB-TEK’in gizlediği ya da endişelendiği bir durum olmadığını, analiz raporlarının toplumla paylaşılacağını vurguladı.


El-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif, numune alma prosedürünün titiz bir çalışmayla tamamlandığını belirterek, sonuçların beklenmesi sürecinde ülkede kesintiye neden olacak bir durumun bulunmadığını, stokların yeterli olduğunu söyledi.


Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, ihalesiz akaryakıt alımı ve yakıtın temizlik ve kullanılabilirliğinin yaklaşık 25 gündür kamuoyunun gündeminde tartışıldığını dile getirerek, bölgenin yerel yönetimi olarak vatandaşların endişelerini gidermek için bir platform oluşturarak böyle bir adım attıklarını söyledi.


Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir ise bir çevre örgütü olarak haftalardır kamuoyunda tartışılan konuya dahil olduklarını belirterek sonuçların standartlara uygun çıkmasını diledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104