banner6

'Denetim zafiyetinin bedeli, çok ağır olmaktadır'

banner37

Ombudsman Dizdarlı, Girne’de inşaat çalışmalarının pazar günleri dahil geç saatlere kadar sürmesiyle ilgili bir vatandaşın yaptığı şikayeti değerlendirdi… Dizdarlı, konu şikayetle ilgili Girne Belediyesi, Çevre Koruma Dairesi ve Çalışma Dairesi’nin gerekli denetimleri layıkıyla yapmadığını belirtti

'Denetim zafiyetinin bedeli, çok ağır olmaktadır'
banner151 banner143

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, Girne’de inşaat çalışmalarının gece geç saatlere kadar sürmesi ve hafta sonları, özellikle pazar günleri devam etmesi konusunda kendilerine yapılan bir şikayeti değerlendirdi.

Dizdarlı, Girne Belediyesi, Çevre Koruma Dairesi ve Çalışma Dairesi’yle yapılan yazışmalarda ve bu yazışmalar neticesinde sunulan tutanaklar değerlendirildiğinde, gerekli denetimlerin layıkıyla yapılmadığının görüldüğünü söyledi.

Denetimlerin sadece şikayet olması durumunda yapılmasının kabul edilebilir olmadığını ifade eden Dizdarlı, “Özellikle iş sağlığı ve güvenliği konularındaki denetim zafiyetinin bedeli, zaman zaman çok ağır olmaktadır. Bu nedenle ilgili kurumlar insan hayatını riske sokacak gecikmelerden kaçınmalı ve gereken tedbirleri zamanında almalıdırlar” dedi.

Dizdarlı, ses kirliliği, gürültü veya rahatsızlık sorununa çözüm getirmenin belediyelerin olduğu gibi Çevre Koruma Dairesi’nin de görevleri arasında olduğuna dikkat çekerek “Çevresel gürültüye maruz kalınması sonucu kişilerin huzur ve sükûnunun, beden ve ruh sağlığının bozulmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak her iki kurumun sorumluluğundadır. Bu durumda rahatsızlığa maruz kalan kişilerin çözüm bulmak amacıyla iki kurum arasında gidip gelmeden bunun yapılması hayatı kolaylaştıracaktır. Belediyeler ve Çevre Koruma Dairesi, koordineli çalışmak zorundadırlar. Aksi halde bu tür rahatsızlıklara maruz kalan kişiler iki kurum arasında kalacaklardır” dedi.

“İşçilerin çalışma saatini denetlemek, Çalışma Dairesi’nin görevi”

Ombudsman Emine Dizdarlı, konaklama hizmeti veren (yatılı) turistik tesislere 500 metre mesafe içerisinde olan inşaat faaliyetlerinde yaz dönemi (01 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında) boyunca gürültüye neden olan iş makinelerinin yalnızca 09.00-17.00 saatleri arasında çalışma yapabileceğini belirtti.

Dizdarlı, her türlü inşaat faaliyeti ile inşaat amaçlı malzeme taşıma faaliyetlerinin (kum, çakıl, tuğla, demir vb.) inşaat malzemesinin karayolundan inşaat veya imalat alanına taşınma faaliyetlerinin 22/1992 sayılı İş Yasası’nın (1)’inci madde kapsamında olmadığını, pazar günleri faaliyette bulunamayacaklarını söyledi.

Ancak teknik zorunluluk, güvenlik, tehlikeli durum gibi zorlayıcı nedenlerle pazar günleri faaliyette

bulunulmasının gerekli olduğu durumlarda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan önceden yazılı izin alınması koşuluyla belirli bir iş veya işyeri için, belirli bir süreyle sınırlı olmak koşuluyla bu kapsamdaki işlerin yapılabileceğine işaret eden Dizdarlı, 22/1992 sayılı İş Yasası’nın 62’nci maddesi gereğince yasanın ve ilgili mevzuatın uygulandığını izlemek ve denetlemenin Çalışma Dairesi’nin uhdesinde olduğunu vurguladı.

Dizdarlı, bu nedenle mezkûr inşaatlarda çalışan işçilerin belirlenen saatler içerisinde çalışıp çalışmadıklarını denetlemenin Çalışma Dairesi’nin görevleri ve sorumluluğu arasında olduğunu belirtti.

“Gürültüyü önleyici tedbirler almak, denetlemek belediyelerin görevi”

Emine Dizdarlı, 51/1995 sayılı Belediyeler Yasası’nın belediyelerin diğer görevlerini düzenleyen 23’üncü maddesinin 7’nci fıkrası uyarınca, gürültü ve rahatsızlıkları önleyici tedbirler almak ve bu amaçla denetimler yapmanın da belediyelerin görevleri arasında olduğunu belirtti.

Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü’nün, 21 Nisan 2016 tarihli yazısında bölgedeki inşaat yoğunluğundan dolayı belediyenin inşaatlarda düzenli olarak kontrol yapmasının mümkün olmadığını, buna rağmen şikâyet ve ihbarların değerlendirilerek sözlü ve/veya yazılı uyarılarda bulunulduğunu ve gerektiği takdirde müdahale edildiğini belirttiğine işaret eden Dizdarlı, raporunda şöyle dedi:

“Belediyelerin imkânlarının sınırlı olması veya ilgili bölgede artan inşaat yoğunluğu, yapılmayan veya gecikerek yapılan denetimler için bir mazeret teşkil etmemelidir.

Bu durumda Girne Belediyesi’nin rahatsızlık veya çevresel gürültü konusundaki şikâyetlerini Çalışma Dairesi’ne yönlendirmesi ve bu konuda sadece Çalışma Dairesi’nin yetkili olduğu hususunu ima etmesi doğru bir yaklaşım değildir. Denetimin yetersiz olması, gereken tedbirlerin alınmaması veya geç veya zamansız yapılmış olması çevre halkının yaşadığı zararı ortadan kaldırmamaktadır. Belediyenin yerine getirmekle yükümlü olduğu hizmeti yerine getirmemesi bir eksikliktir veya kusurdur”.

Dizdarlı, konu şikâyetle bağlantılı olarak Çevre Koruma Dairesi’nin gürültüyle ilgili bir şikayeti denetlemek için gürültüden rahatsızlık duyulan bir saatte denetime gitmemesi,  inşaat faaliyetinin olmadığı bir saatte fon ölçümü yapması, diğer inşaatlar ile ilgili herhangi bir denetim gerçekleştirmemesini “büyük bir eksiklik” olarak değerlendirdi.

Dizdarlı, “Bu çerçevede ses kirliliğiyle ilgili ölçümlerin şikâyete konu süreler içerisinde yapılmaması veya zamanında yapılmamasının Çevre Koruma Dairesi’nin görevini layıkıyla yerine getirmediğinin bir göstergesidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 09:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104