banner6

Denetimli serbestliği yaktı 20 ay hapis cezası aldı

banner37

Denetimli serbestliği yaktı 20 ay hapis cezası aldı
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA
 

   Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanıp, serbest kalan ancak bu sürede Güney Kıbrıs’tan 32 gram sentetik uyuşturucu ithal eden Süleyman Bulut, 20 ay hapis cezası aldı.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı dava dün karara bağlandı.

   Davanın kararını açıklayan Yargıç Murat Soytaç, “Sanık, mahkeme tarafından kendisine bir fırsat verilerek denetimli serbestlik sürecine tabi tutulmuş ancak kısa sürede tekrardan uyuşturucu kullanmaya başlayarak, bu süreci ihlal etmiş ve kamunun kaynaklarının israf edilmesine sebep olduğu gibi, kendisine verilen fırsatı da tepmiştir” ifadelerine yer verdi.

   Soytaç, sanığın denetimli serbestlik süreci içerisinde tekrardan uyuşturucu madde kullanımına yönelmesini ceza takdirinde aleyhinde değerlendirdiklerini kaydetti.

   Murat Soytaç, sanığın sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi, Güney Kıbrıs’tan ithal edip tasarruf ettiğine vurgu yapıp, bu türdeki uyuşturucunun tehlikeli kategorisinde değerlendirilen ve sağlık açısından etkileri itibariyle tehlikeli bir uyuşturucu türü olmasının yanı sıra bağımlılık düzeyinin de yüksek olduğuna dikkat çekti.

   Soytaç, ayrıca bu tür uyuşturucu maddelerin içeriğindeki kimyevi maddeler gereği sağlığa olumsuz etkileri olup, vücutta ve beyinde tahribata yol açtığına ve düşünsel yetilerde azalmaya sebep olduğuna vurgu yaptı.

   Soytaç, 53 yaşındaki sanığın uyuşturucu bağımlısı bir kimse olduğuna ve uyuşturucu bağımlılığı dolayısı ile birçok kez cezaevine girip çıkmış sabıkalı bir kimse olduğunu da belirtti.

   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Soytaç, sanığa oybirliği ile 20 ay, hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104