banner6

Denetimsiz olmuyor

banner37

Vatandaş, asgari ücret ile emeklilerle memur maaşlarına yapılacak artışlar ortaya çıkar çıkmaz raflardaki ürünlerin değişmeye başlamasından şikayet ederken, hükümet yaş sebze ve meyve ile ilgili ilk referans fiyatlarını yayınladı

Denetimsiz olmuyor
banner99

Özel Haber - Ali ÇATAL - Nihan YÜCEL

ÜSTEL: GEREKENLER YAPILACAK…

Başbakan Üstel KIBRIS’a yaptığı açıklamada, “gerek 11 bin 800 TL olarak saptanan asgari ücret gerekse % 37.75 olarak saptanan son altı aylık hayat pahalılığının Ocak maaşlarına yansıması için gereken düzenlemeleri yapacaklarını, bu arada fahiş fiyat uygulanmasının engellenmesi için de piyasanın denetleneceğini açıkladı.

“REFERANS FİYATLAR BELİRLENİYOR”…

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu KIBRIS’a, Yaş Sebze ve Meyve Referans Fiyatları Belirleme Komitesi’nin çalışmalarına devam ettiği bilgisini verdi fiyatlarının da dün itibarıyla açıklandığını söyledi. Amcaoğlu, “Hedefimiz, hem tüketicinin alışverişte ‘çok daha bilinçli’ bir yaklaşıma sahip olmasını sağlamak hem de satıcıların ‘fahiş fiyat’ talep etme riskini azaltmak” diye konuştu.

“KAYIT DIŞILIK TARİH OLUYOR”…

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Hal Yasası’nın ocak sonu gibi meclisten geçmesini beklediklerini söyledi. Aşıkoğlu, yasanın geçmesiyle, şu anda kayıt dışında bulunan bir sistemin kayıt altına alınacağını belirtti.

Asgari ücretin saptanmasından sonra dün de Aralık ayı Hayat Pahalılığı oranı ve 2022 yılı toplam enflasyonu belli oldu.

KIBRIS muhabirinin bir sorusunu yanıtlayan Başbakan Ünal Üstel, çalışanlar ve emeklilerin hayat pahalılığı karşısındaki alım gücünü korumak için gereken düzenlemeleri yapacaklarını, haksız kazancın önlenmesi için de piyasanın denetleneceğini” vurguladı.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun net asgari ücretin 11 bin 800 TL olmasını saptamasından sonra dün de Devlet İstatistik Kurumu’nun Aralık ayı hayat pahalılığını % 4.5 olarak açıkladığına dikkati çeken Başbakan Üstel şunları kaydetti:

“Aralık hayat pahalılığı oranının da belirlenmesi ile 2022 yılı hayat pahalılığı toplamda %94,51 olarak gerçekleşmiş oldu. Hatırlanacağı üzere Temmuz 2022’de maaşlara % 56, 76 artış vermiştik. Bu da demektir ki 2022 yılı hayat pahalılığını gidermek üzere kamuda çalışan herkesle emeklilerimize % 37, 75 oranında bir artış daha vermemiz gerekiyor.

Gerek asgari ücret gerekse vergi matrahları bakımından gereken düzenlemeler yapılacak ve artışlar Ocak maaşlarına yansıtılacaktır.

Piyasa denetimi

Bu arada vatandaşlarımızın en büyük şikayetinin etiketlere yansıyan artışlar olduğunu biliyoruz. Gerekli talimatları vermiş durumundayım; hiç kimsenin haksız kazanç sağlamasına, anormal fiyat uygulamasına fırsat vermemek için gereken denetimleri yapacağız. Halkımız rahat olsun.

Kalkınma süreci

Ülkemiz ekonomisinde önümüzdeki süreçte olumlu gelişmeler olacak ve inşallah iş insanlarımız, tüm sektörlerimiz, yatırımcılarımızla birlikte ülkemizi yeni bir kalkınma süreci içine koyacağız.

Daima ifade ettiğim üzere bizim yegane hedefimiz Devleti’ne sahip çıkan halkımızın refah ve yaşam kalitesini yükseltmektir.”

“Referans fiyatlar belirleniyor”

Ekonomi ve Enerji Bakanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Olgun Amcaoğlu, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda, bakanlık ve birlik temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Yaş Sebze ve Meyve Referans Fiyatları Belirleme Komitesi’nin, çalışmalarına devam ettiği bilgisini verdi.

Komitenin, Başbakanlık çatısı altında Ekonomi ve Enerji, Maliye, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlıklarının yanı sıra üretici birlikleri ve Kıbrıs Türk Sebze ve Meyve Toptancılar Birliği’nden oluştuğunu kaydeden Amcaoğlu, bahse konu komitenin çalışmaları sayesinde, vatandaşın referans fiyatı belirlenen bir ürünün ‘astronomik’ bir fiyatla satıldığını gördüğünde ‘alışveriş adresini değiştirme’ yoluna gideceğini belirtti.

Amcaoğlu, 74-2019 sayılı Bakanlar Kurulu kararı uyarınca tavsiye edilen yaş meyve ve sebze satış fiyatlarının ise dün itibarıyla açıklandığını da kaydetti.

Buna göre, 04 Ocak 2023 itibarıyla tavsiye edilen toptan yaş meyve ve sebze satış referans fiyatları sayesinde ‘algı oluşturma’ çabalarının da sürdüğünü vurgulayan Amcaoğlu, “Hedefimiz, bu referans fiyatlar sayesinde hem tüketicinin alışverişte ‘çok daha bilinçli’ bir yaklaşıma sahip olmasını sağlamak hem de satıcıların ‘fahiş fiyat’ talep etme riskini azaltmak” ifadelerini kullandı.

“Hukuk Dairesi’nden görüş bekleniyor”

Asgari ücrete yapılan son zammın ardından, kamuoyundan yükselen “Asgari ücreti artırmaktan ziyade piyasayı ucuzlatsınlar” seslerini de ‘gayet yakından’ takip ettikleri bilgisini veren Olgun Amcaoğlu, serbest piyasa ekonomisinin geçerli olduğu yerlerde, mal ve hizmet alımı fiyatlamasına müdahalenin mümkün olmadığının altını çizdi.

Elektrik, akaryakıt ve gaz gibi girdi maliyetlerinin fiyatlarına müdahale etmek mümkün olmadığından, mal ve hizmetteki nihai fiyatlamaya da müdahil olunamayacağına dikkat çeken Amcaoğlu, buna rağmen bazı girişimlerde bulunduklarını ve son olarak Kıbrıs Türk Fırıncılar Birliği ile yaptıkları görüşme sayesinde ekmeğe gelmesi muhtemel zammı engellediklerini ifade etti.

‘Piyasanın ucuzlatılması’ konusunda en fazla çabayı sarf edenlerden birisi olduğunu da söyleyen Amcaoğlu, “Bu iş söylenildiği kadar kolay olsaydı, İngiltere hane başına 400 sterlin, Fransa da 200 Euro vermezdi. Yani piyasaya müdahale etmek ‘bazı iddiaların aksine’ son derece zor” ifadelerini kullandı.

Amcaoğlu, “Memlekette serbest piyasa ekonomisi kuralları geçerli” diyerek vatandaştan fahiş fiyat talep eden işletmelere ‘şu aşamada’ müdahale etme lükslerinin olmadığı bilgisini de verirken; bu alanda da ihtiyaç duyulan ‘denetleyici mekanizmaya’yönelik çalışmaların da ‘son aşamaya’ geldiğini vurguladı.

Üzerinde ekip olarak uzun zamandır çalıştıkları mevzuatın hayata geçirilmesiyle, bu konudaki çalışmalara da derhal başlayacaklarını söyleyen Amcaoğlu, bu sayede ‘azami kâr marjı’ konusunda da düzenleme ve denetleme yapabilir hale gelecekleri bilgisini verdi.

Ticaret Dairesi ekiplerinin, şu anda uzmanlar eşliğinde ancak raf denetimleri yaparak ‘gıda güvenliğini’ sağladığını, kendilerinin de ancak ‘doğru vergilendirme’ için efor sarf ettiklerini açıklayan Amcaoğlu, Hukuk Dairesi’nden gelecek “Anayasaya uygundur” onayının ardından ‘azami kâr marjı’ konusunda başlayacakları denetimlerle, piyasa regülasyonu hedefinde ‘dev bir adımın daha’ atılacağını kaydetti.

Aşıkoğlu: Hal Yasası ocak sonunda geçecek

Diğer taraftan KIBRIS TV’ye konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu da Hal Yasası’nın nasıl olması gerektiği konusunda taraflarla görüştüklerini ve onları ikna ettiklerini belirtti.

Aşıkoğlu, yasanın mecliste olduğu halde yerel seçimler ve bütçe görüşmeleri nedeniyle gündeme gelemediğini ama Ocak 2023 sonu gibi geçmesini beklediklerini söyledi.

Hal Yasası’nın sadece meyve sebze için değil; başka alanlarda da etkili olacağını dile getiren Aşıkoğlu, yasanın geçmesi ile çok büyük olan ve şu anda kayıt dışında bulunan bir sistemin kayıt altına alınacağını belirtti.

Kayıt dışı et ve tarım ürünleri

Et kaçağı konusunda 130 milyon TL gibi bir rakam telaffuz eden Şahap Aşıkoğlu, bunun ise ‘vergiden kaçırma ve devleti zarar uğratma’ anlamına geldiğini söyledi.

Aşıkoğlu, yüzde 35 civarında tarımsal ürünün Güney’e geçirilip satıldığını, bunun da vergisel miktarının ortada olduğunu kaydederken; Hal Yasası sayesinde günlük kayıt dışı ekonomiyi ‘yüzde 98 bandında’ kayıt içine alma şanslarının olacağını söyledi.

Aşıkoğlu önemli bir noktaya daha dikkati çekerek, kayıp ve kaçağı önlemeleri durumunda Fiyat İstikrar Fonu (FİF) veya başka bir vergilendirme sistemini devreye sokarak hayat pahalılığının bir miktar önüne geçeceklerini ve halkın alım gücünü koruyabileceklerini de söyledi.

İşte 11 Ocak’ a kadar geçerli referans fiyatlar

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Ticaret Dairesi tarafından dün itibarıyla açıklanan ve 11 Ocak 2023’e kadar geçerli olacak yaş sebze ve meyve referans fiyatları ise şu şekilde kayda geçti:

ÜRÜN ADI BİRİM FİYAT (TL)

AVAKADO 18.00

MANDARİN NOVA 11.00

BAKLA 50.00

MANDARİN KLEMENTİN 11.00

MANDARİN YERLİ 10.00

BİBER ACI KIRMIZI 65.00

MARUL DÜZ 7.00

BİBER ACI YEŞİL 60.00

MARUL KIVIRCIK 8.00

BİBER ÇARLİ SARI 27.00

MARUL LOROLOSO KA 6.00

BİBER ÇARLİ YEŞİL 27.00

MARUL LOROLOSO YE 6.00

BİBER DOLMA 33.00

MAYDANOZ 4.00

BİBER KAPYA 45.00

NANE 7.00

BİBER TATLI SERA 33.00

MUZ YERLİ 27.00

BROKOLİ 16.00

NAR 20.00

PANCAR 22.00

ÇİÇEK 8.00

PATATES TAZE 11.00

ÇİLEK Kl. 80.00

PAMALO 11.00

ÇİLEK Pk. 27.00

PATLICAN KIR. SERA 28.00

DEREOTU 6.00

PATLICAN SİY. SERA 20.00

DOMATES CHERİ 27.00

PATLICAN TOPAK 20.00

DOMATES SERA 15.00

PORTAKAL ŞEKER 11.00

ENGİNAR 11.00

PORTAKAL VAŞİNTON 11.00

FASULYE AYŞE 33.00

PORTAKAL YAFA 11.00

FASULYE TAZE SERA 33.00

PIRASA 7.00

GOLYANDRO 5.00

ROKA 4.00

GÖMEÇ 6.00

SALATALIK 25.00

GREYFURT 11.00

SARI FASULYE 45.00

GULUMRA 6.00

SARIMSAK BAŞ 4.50

HAVUÇ 13.00

SARIMSAK İRİ 8.00

ISPANAK 5.00

SARIMSAK TAZE 7.50

KABAK 13.00

SARMA BEYAZ 13.00

KEREVİZ 11.00

SARMA MOR 17.00

KOLAKAS 25.00

SEMİZ OTU 6.00

LİMON 5.50

SOĞAN 15.00

SOĞAN TAZE 6.00

TERE OTU 5.00

TURP 5.50

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2023, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104