banner6

Denetlenen inşaatlardan 5'i kapatıldı

banner37

Çalışma Dairesi tarafından ülke genelindeki inşaat alanlarında iş sağlığı ve güvenliği denetimleri başlatıldı. Denetimlerin ilk gününde 5 inşaattaki tüm faaliyetler durduruldu, birine ise uyarı verildi

Denetlenen inşaatlardan 5'i kapatıldı
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkemizde bir türlü önlenemeyen ve her geçen gün artarak devam eden iş kazaları nedeniyle Çalışma Dairesi, ülke genelindeki inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği denetimleri başlattı. Denetimlere dün başlayan müfettişler, kurallara uymadığı belirlenen 5 inşaattaki tüm faaliyetleri durdurdu, birine ise uyarı cezası verdi.

Çalışma Dairesi iş sağlığı ve güvenliği denetimleri uygulamasını basın ile birlikte yaptı.

Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, denetimlerde 6 inşaatta iş sağlığı ve güvenliği açısından insan hayatı için acil ve tehlikeli koşullar tespit edildi. Mevzuat gereği gerekli önlemler alınıncaya kadar Çalışma Dairesi tarafından 5 inşaatın faaliyeti durduruldu. Bir inşaata ise, ilgili mevzuat kapsamında gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alması için Çalışma Dairesi tarafından yazılı uyarı verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, “iş sağlığı ve güvenliği konusunda yasaların ağırlığını herkes üzerinde hissedecek ve sorumluluğunu yerine getirecek” dedi.

Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol da, Çalışma Dairesi Müdürlüğü tarafından ülke genelinde yapılan iş sağlığı ve güvenliği denetimlerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Çeler: Name and shame uygulamasına başladık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, dün basınla birlikte yapılan iş sağlığı ve güvenliği denetimleri konusunda açıklama yaparak, bakanlık olarak “name and shame” (teşhir edip utandırma) uygulamasını hayata geçirdiklerini ve bu konuda tavrının çok net olduğunu vurguladı.

Çeler, ülkede art arda yaşanan ve ölümle sonuçlanan iş kazalarından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, insan hayatının sıfırla çarpıldığı bir çalışma hayatının her zaman karşısında olacağını yineledi.

“İş sağlığı ve güvenliği konusunda yasaların ağırlığını herkes üzerinde hissedecek ve sorumluluğunu yerine getirecek” diyen Çeler, sınırlı denetim personeliyle de olsa ülke genelinde Çalışma Dairesi’nin denetimlerini sürdürdüğünü ve bu denetimlerin artarak da devam edeceğini söyledi.

“Uyarıları dikkate almayanları ifşa edeceğiz”

Yasal mevzuatın yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenleri uyarırken, uyarıları dikkate almayan işverenleri de kamuoyu önünde artık açıkça ifşa edeceklerini belirten Çeler, şu açıklamayı yaptı:

“Lefkoşa’da dün yapılan denetimlerde; Ortaköy’de Osmanoğlu İnşaat Ltd. ve Yapıcı İnşaat Ltd.; Gönyeli’de Aksa İnşaat Ltd. ve İrfan Göçen Construction İshakoğlu İnşaat Müteahhitlik Ltd; Girne’de yapılan denetimlerde ise Kavanlar Yapı Ltd’in faaliyeti, insan hayatı için acil ve tehlikeli koşullar tespit edildiğinden dolayı, Çalışma Dairesi tarafından yürürlükte olan İnşaatlarda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü gereğince durduruldu. Gönyeli’deki Benli Market’e ait inşaata ise, ilgili mevzuat kapsamında gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alması için Çalışma Dairesi tarafından yazılı uyarı verildi.”

Çeler, iş sağlığı ve güvenliği alanında İnşaat Müteahhitleri Birliği ile işbirliklerinin devam ettiğini, dün birlik ile imzaladıkları protokol çerçevesinde de, çalışma saatlerine uymayanlar ve kuralları çiğneyenlere ön izinlerin verilmeyeceğini hatırlattı.

Önderol: Amacımız kimseyi rencide etmek değil

Denetimler sonrası basına açıklama yapan Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol, dün basın nezdinde müfettişlerin yaptığı denetimlerde niyetlerinin kimseyi rencide etmek olmadığını söyledi.

Önderol, Çalışma Dairesi tarafından inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği denetimi yapılırken aranan koşulların basın aracılığıyla diğer inşaat alanlarına ulaşmasını da sağlamak ve iş sağlığı ve güvenliği bilinci ile ilgili duyarlılığı arttırmak olduğuna dikkat çekti.

Çalışma Dairesi Müdürlüğü tarafından ülke genelinde yapılan iş sağlığı ve güvenliği denetimleri artarak devam edeceğini ifade eden Önderol, işverenlerin inşaatlarının kapatılıp mağduriyet yaşamaması için, iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılması gerekenler konusunda tüm sektör temsilcilerine uyarıda bulunarak gereken tedbirleri almaları için çağrıda bulundu.

“Ben asla kimsenin düşüp

mağdur olmasını istemem”

Müfettişler İrfan İnşaat’ta denetim yaptıkları sırada inşaat sahibi Ahmet Göçen, hiçbir zaman asla birinin hayatını kaybetmesini istemediğini belirterek, eksikliklerini ise en kısa zamanda tamamlayıp faaliyetlerini yeniden başlatacaklarını söyledi.

Göçen, “ben asla birinin bir yerlerden düşüp hayatını kaybetmesini istemem. Parayı bugün kazanırız ama o insanı geri getiremeyiz. Hatalarımız varsa yapıcı şekilde söyleyin. Bugün tespit edilen eksikleri Cuma gününe kadar bitireceğim. Basamaklardaki korkuluklar yapılacak. Rögarların kapakları yapılmıştır tekrar kapatılacak. İskele tahtaları (Bondolar) yeni konacak. Adamlarımın hepsinin kaskları var ve bundan sonra takacaklar. Müteahhitlerin genel amacı asla bir kazanın olmamasıdır. Denetim mekanizması gelip yapıcı bir şekilde denetlesin. Hiçbir şikayetimiz yoktur. Hepsini de bilemeyiz. Müteahhit firmalara kurs düzenlesinler, mühendislerimizi, işçilerimizi gönderelim. Peki, Çalışma Dairesi bugüne kadar işçiler için eğitim düzenledi mi? Düzenlemedi, öyle bir genelge gelmedi. 3-5 adamımızı seçelim onları eğitime gönderelim. Oradan ne kadar faydalanabilirsek faydalanalım ki iş kazalarının önüne geçelim. Bu bilinci geliştirmemiz lazım. Önce eğitim gelir. Bunu güçlendirirsek iş kazalarını o kadar önleyebiliriz” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104