Deniz, 8 ayda 11 can aldı

banner37

Ülkede yazın en büyük keyfi olan denize gidip yüzmek bu yıl kabusa döndü. Son 8 ayda biri havuz, biri gölet ve 11’i de denizde olmak üzere toplam 13 kişi suda boğularak hayatını kaybetti

banner87
Deniz, 8 ayda 11 can aldı
banner90
banner99

5’i RAHATSIZLIK, 5’İ DALGALARA KAPILMA… Polis Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı haftalık raporlara göre; ülkede son 8 ay içerisinde 13 kişi suda boğularak hayatını kaybetti. Bu 13 boğulma olayının 11’i denizde, 1’i havuzda ve 1’i de gölette meydana geldi. Bu 13 boğulma olayının 11’i denizde, 1’i havuzda ve 1’i de gölette meydana geldi. Denizde meydana gelen 11 boğulma olayının 5’i yüzerken dalgalara kapılmak, 5’i yüzerken rahatsızlanmak ve biri de rahatsızlanıp denize düşmek nedeniyle yaşandı.

Ceren ÖZBİL

   Ülkede yazın en büyük keyfi olan denize gidip yüzmek birçok plajda can kurtaran bulunmaması, yeterli ölçüde yüzme bilinmeden denize girilmesi, plajlarda uyarıcı bayraklar olmaması ya da olan bayraklarında önemsenmemesi nedeniyle kabusa döndü.

   Polis Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı haftalık raporlara göre; ülkede son 8 ay içerisinde 13 kişi suda boğularak hayatını kaybetti.

   Bu 13 boğulma olayının 11’i denizde, 1’i havuzda ve 1’i de gölette meydana geldi. Denizde meydana gelen 11 boğulma olayının 5’i yüzerken dalgalara kapılmak, 5’i yüzerken rahatsızlanmak ve biri de rahatsızlanıp denize düşmek nedeniyle yaşandı.

Polis raporuna göre boğularak hayatını kaybedenler:

Geçitköy Barajı’na yüzmek için girdi, boğuldu

   11 Mayıs 2019 tarihinde Geçitköy Barajı etrafında kamp yapan bir grup öğrenci arasında bulunan Nijerya uyruklu 24 yaşındaki Kubiat Abasi Okon, saat 09.00 sıralarında yüzmek için girdiği gölette gözden kayboldu.

   Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve Polis Özel Harekat Müdürlüğü ekipleri tarafından gölette yapılan arama kurtarma çalışmaları sonucu aynı gün saat 12.45 sıralarında Okon’un cansız bedenine ulaşıldı.

Denizde rahatsızlandı, boğularak hayatını kaybetti

   16 Mayıs 2019’da denizde rahatsızlanan ve boğulma tehlikesi geçiren 77 yaşındaki Alman uyruklu turist tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

   Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, Gazimağusa’da deniz içerisinde bulunduğu sırada rahatsızlanarak boğulma tehlikesi geçiren 77 yaşındaki Alman uyruklu Anne Dore Melga Omme, tedavi gördüğü Yakın Doğu Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, 17 Mayıs 2019’da sabaha karşı saat 01.00 sıralarında yaşamını yitirdi.

Kalp krizi geçirip suya

düştü, hayatını kaybetti

   26 Mayıs 2019 tarihinde Girne’de geçirdiği rahatsızlık nedeniyle denize düşen 55 yaşındaki Yusuf Karagöz hayatını kaybetti.

   Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Karagöz, kalp krizi ve suda boğulma nedeniyle yaşamını yitirdi.

Dalgalara kapıldı, hayatını kaybetti

   1 Temmuz 2019 tarihinde Gazimağusa’da sabah yüzmek için denize giren Ali Mücahit Sırmacı (E-59) dalgalara kapılarak yaşamını yitirdi.

   Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, olay sabah saat 08.00 sıralarında meydana geldi.

   Sırmacı ile birlikte denize giren ve boğulma tehlikesi geçiren Sadık Akmermer (E-55) ise görevliler tarafından kurtarılarak, kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından müşahede altına alındı.

Denizde rahatsızlandı

   1 Temmuz 2019 tarihinde Tatlısu Zambak Tatil Köyü’nde denizde rahatsızlanan Mustafa Tekgüç (E-72) tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

   Polis Basın Subaylığından yapılan yazılı açıklamada, saat 12.00 sıralarında, kıyıdan yaklaşık 40 metre deniz içerisinde bulunduğu sırada rahatsızlanarak boğulma tehlikesi geçiren Mustafa Kemal Tekgüç’ün kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Suda boğuldu

   Çatalköy’de 29 Haziran tarihinde denizde yüzdüğü sırada rahatsızlanan 64 yaşındaki Yusuf İzzettin Işık hayatını kaybetti.

   Yapılan otopsi neticesinde, Yusuf İzzettin Işık’ın ölüm nedeni suda boğulma olarak açıklandı.

Denizde boğulma tehlikesi geçirdi, kurtarılamadı

   8 Temmuz 2019 tarihinde Karaoğlanoğlu’nda Kervansaray Halk Plajı’nda boğulma tehlikesi geçiren Güney Kıbrıs’ta sakin Joseph Foradavis (E-72), kaldırıldığı hastanede öldü.

   Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Foradavis, 8 Temmuz 2019 saat 18.00 sıralarında,  kıyıdan yaklaşık 20 metre deniz içerisinde bulunduğu sırada aniden rahatsızlanması sonucu boğulma tehlikesi geçirdi.

   Joseph Foradavis kaldırıldığı Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Bir aileden 4 kişi boğuldu

   12 Temmuz Cuma günü, saat 18.30 sıralarında Kaplıca - Yedikonuk arasında Tulumba mevkiinde, yüzmek için denize giren Ramazan Katırcı (E-48), Filiz Katırcı (K-40), Merve Katırcı (K-18) denizin aşırı dalgalı oluşundan dolayı boğuldu. 

   Aynı yerde denizde bulunan Barış Katırcı (E-12) vatandaşlar tarafından kurtarılarak ambulans ile hastaneye sevk edildi.

   Ardından Kaplıca-Yedikonuk arasında Tulumba mevkiinde denizde kaybolan Mert Katırcı’nın cesedinin de bulunmasıyla aynı aileden boğularak yaşamını yitirenlerin sayısı dörde yükseldi.

   Helikopter ile deniz içerisinde tespit edilen Mert Katırcı’nın cansız bedeni karaya çıkarıldı. Mert Katırcı’nın 17 yaşında değil 13 yaşında olduğu tespit edildi.

   Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde müşahede altında bulunan Barış Katırcı’ýı kurtarırken boğulma tehlikesi geçiren Osman Göztaş (E-32) ise kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevk edildi.

Kamila Druzhina kafa travması, beyin kanaması ve suda boğulma nedeniyle hayatını kaybetti

   Lapta’da Balıkçı Barınağının mendirek bölgesinde 13 Temmuz’da denizde ölü bulunan Rus uyruklu Kamila Druzhina (K-78)’nın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen otopsisinde ölüm nedeninin kafa travması, beyin kanaması ve suda boğulma olduğu anlaşıldı.

Çatalköy'de 4 yaşındaki çocuk havuzda boğuldu

    Çatalköy'de 17 Ağustos’ta 4 yaşındaki kız çocuğu, havuzda boğuldu. Polis Basın Subayı'nın verdiği bilgiye göre, saat 16.00 sıralarında içinde bulunduğu havuzda boğulma tehlikesi geçiren 4 yaşındaki Isabel Ahmed, kaldırıldığı Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Boğulma tehlikesi geçirenler:

İki öğrenci boğulma tehlikesi geçirdi

   18 Mayıs 2019 tarihinde Gazimağusa’da 2 öğrenci denizde boğulma tehlikesi geçirdi.

   Polisin açıklamasına göre, Palm Beach plajından 20 metre açıkta yüzdükleri sırada boğulma tehlikesi geçiren Lefkoşa’da sakin Kenyalı öğrenciler Kennedy Kipkosgei (E-25) ve Edith Jeptoo (K-19), plajda yapılan ilk yardım müdahalesinin ardından önce Mağusa Devlet Hastanesi, daha sonra ise Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

6 yaşındaki çocuk boğulma tehlikesi geçirdi

   20 Mayıs 2019 tarihinde, 6 yaşındaki Gleb Fedorov isimli çocuk, İskele’de bir sitenin çocuk havuzunda, babası gözetiminde yüzdüğü sırada su yutması sonucu boğulma tehlikesi geçirdi.

   Fedorov, olayın ardından Gazimağusa Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Gazimağusa’da 6 kişi boğulma tehlikesi geçirdi

   Yabancı uyruklu 6 kişi 19 Haziran 2019 tarihinde öğleden sonra Gazimağusa denizinde boğulma tehlikesi geçirdi. Vatandaşlar ve sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan kişilerin Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından taburcu olduğu açıklandı.

   Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, olay, Gazimağusa’da Silver Beach’de oldu. Yabancı uyruklu 6 erkek şahıs, deniz bisikletiyle kıyıdan yaklaşık 500 metre içerideyken akıntıya kapıldı, boğulma tehlikesi geçirdi.

   Söz konusu şahısların üçü vatandaşlar tarafından karaya çıkarılırken, diğer üçü sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

68 yaşındaki turist boğulma tehlikesi geçirdi

   21 Haziran 2019 tarihinde Çatalköy’de faaliyet gösteren bir otelin plajında kıyıdan yaklaşık iki metre deniz içerisinde yüzen Heidelore Bümann (K-68) aniden rahatsızlanarak, boğulma tehlikesi geçirdi.

Kaplıca Halk Plajında 5 kişi boğulma tehlikesi geçirdi

   30 Haziran 2019’da Kaplıca Halk plajında 5 kişi boğulma tehlikesi geçirdi.

   Polisten yapılan açıklamaya göre, 30 Haziran saat 11.00 sıralarında, Kaplıca Halk Plajında, yüzmek için denize giren 3 kişi, denizin aşırı dalgalı oluşundan dolayı boğulma tehlikesi geçirdi.

   Söz konusu şahıslara yardımcı olmak için denize giren iki kişi, konu şahısların kurtarılmasına yardımcı olurken, kendileri de boğulma tehlikesi geçirdi.

   Olay sonrası bir kişi, özel aracı ile Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Diğer şahıslar için bölgeye ambulans takviyesi yapıldı.

Boğulma tehlikesi geçirdi

  1 Temmuz 2019 tarihinde suda boğularak hayatını kaybeden Sırmacı ile birlikte denize giren Sadık Akmermer (E-55) de boğulma tehlikesi geçirdi.

   Akmermer görevliler tarafından kurtarılarak kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından müşahede altına alındı.

4 kişi boğulma tehlikesi geçirdi                                         

   Bafra oteller bölgesinde faaliyet gösteren bir otelin havuzunda 4 yaşındaki Efe Savran ile Yenierenköy Balıkçı Barınağı içerisinde fiber teknenin su alıp batması neticesinde Mustafa Metni (E-27), Hürsen Metni (K-46) ve Nazan Gürsel (K-45) boğulma tehlikesi geçirdi.

Bir kişi daha boğulma tehlikesi geçirdi

   Alsancak’ta 13 Temmuz’da yüzmek için denize giren 25 yaşındaki Kazakistan uyruklu Yesmukhamed Nurakhmet boğulma tehlikesi geçirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75