banner6

Deniz: Dünya genelinde üretimde çok büyük aksamalar var

banner37

KIBRIS TV’ye konuk olan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz soruları yanıtladı.

Deniz: Dünya genelinde üretimde çok büyük aksamalar var
banner150

banner150

banner99

KIBRIS TV’ye konuk olan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz soruları yanıtladı:

“DÜNYA GENELİNDE ÜRETİMDE ÇOK BÜYÜK AKSAMALAR VAR”

Dünya genelinde enflasyonun olduğunu, ekonomik sıkıntıların olduğunu dile getiren Deniz, “Dünya genelinde üretimde çok büyük aksamalar var. Bu da fiyatları olumsuz anlamda etkiliyor örneğin pandemi zamanında bilirsiniz gemilerin azaltılması ve navlun fiyatlarının bin/2 bin eurolardan özellikle uzak doğu için 15 bin eurolara çıkması ve ham madde fiyatlarındaki yükselişten kaynaklı dünya genelinde büyük bir fiyat dengesizliği oluştu” dedi.

“BİZİM GELİR SEVİYEMİZ DÜŞÜK”

Devamlı olarak fiyatların yükselmesinin vatandaşları gerçekten zor durumda bıraktığını söyleyen Deniz, “Bizim gelir seviyemiz düşük. Bakınız Güney’den Kuzey’e bir akım var nedenini bilirsiniz bizim için pahalı olan onlar için makul fiyat oluyor ve alışverişlerini burada yapıyorlar. Çünkü onların gelir seviyeleri yüksek.  Bizde kişi başı milli gelir 10 bin dolar Güney’de bu rakam 28 bin dolar. Bizim yapmamız gereken şey ekonomimizi nasıl daha iyi seviyeye ulaştırırız olmalı” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLARIN EZİLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN İNSANLARIN GELİR DÜZEYİNİN ARTTIRILMASI ŞART”

Deniz, var olan fiyat düzeyinde vatandaşların ezilmesini önlemek için insanların gelir düzeyinin arttırılmasının şart olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2023, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104