Denize gitti, ayağını cam parçası kesti

banner37

Duyarsız kişiler, acımasızca her yeri kirletiyor. Yollar, sokaklar, dağlar derken deniz de bundan nasibini aldı

Denize gitti, ayağını cam parçası kesti
banner99

“AYAĞIMA 6 DİKİŞ ATILDI”… Denize atılan cam parçası nedeniyle ayağı kesilen Bahar Uygur Özbil, geçtiğimiz pazar günü hem piknik, hem de denize girmek amaçlı Silver Beach’e gittiğini ve denizden çıktığı esnada ayağını bir maddenin kestiğini hissettiğini belirtti. Bunun üzerine hastaneye gittiğini söyleyen Bahar Uygur Özbil, doktorun kendisine kesiğin çok düzgün olup, kesen maddenin kaya değil, bir cam parçası olabileceğini söylediğini belirtti. Bunun üzerine ayağına 6 dikiş atıldığını kaydeden Özbil, ardından ise aynı yerde bir kişinin daha aynı durumu yaşadığını ve ayağına 10 dikiş atıldığını öğrendiğini ifade etti.

“GERİ DÖNÜŞÜM POLİTİKASI OLMALI”… Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne değerlendirmede bulunan Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırırken, Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir ise bu sorunun çözümü için geri dönüşüm politikalarının oluşturulmasının şart olduğunu söyledi. Sahir, ayrıca, özellikle cam şişeler için depozito uygulaması yapılabileceğini, böylece, cam şişelerin doğaya atılmasının önüne geçilebileceğini belirtti.

Ceren ÖZBİL


Mağusa’da duyarsız kişi ya da kişiler tarafından denize atılan cam parçaları, iki kişinin ayağının kesilerek dikiş atılmasına neden oldu. Bu durum, denizlerin kirletilmesi konusunun bir kez daha sorgulanmasına yol açtı.


Denize atılan cam parçası nedeniyle ayağı kesilen Bahar Uygur Özbil, yaşadığı olayı anlatırken, Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt ve Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, denizlerin kirletilmesinin nasıl önüne geçilebileceği hakkında bilgi verdi.

Özbil: Doğaya karşı duyarlı olalım


Pazar günü hem piknik, hem de denize girme amaçlı Silver Beach’e gittiğini anlatan Bahar Uygur Özbil, denizden çıktığı esnada ayağını bir maddenin kestiğini hissettiğini ve hastaneye gittiğinde de doktorun kendisine kesiğin çok düzgün olup, kesen maddenin kaya değil, bir cam parçası olabileceğini söylediğini belirtti.


Bunun üzerine ayağına 6 dikiş atıldığını kaydeden Bahar Uygur Özbil, ardından ise aynı yerde bir kişinin daha aynı durumu yaşadığını ve ayağına 10 dikiş atıldığını öğrendiğini ifade etti.


Özbil, şöyle konuştu:


“Pazar günü hem piknik, hem denize girmek için Mağusa’da Silver Beach’in yanında olan piknik alanına gittik. Denizden çıkarken ayağıma bir şey battı. Elimle baktığımda ayağımın altının derin bir şekilde kesildiğini fark ettim. O panikle denizin içinde ayağımı kesen maddeyi almak aklıma gelmedi ne yazık ki…


Ayağımı bir bezle sardıktan sonra hastaneye gittik ve 6 dikiş atıldı. Benden sonra bir çocuğun daha ayağının altının kesildiğini ve 10 dikiş atıldığını öğrendim. Kimsenin, denizde ne olduğuna bakmadığını öğrendim.


Doktorun demesine göre kesiğin düzgün olduğunu, bunun kaya parçası olmayacağı ancak cam parçası olabileceği bilgisini edindim. Kendini bilmez kişilerce denize kırık cam şişe atılmıştı. Ve ne yazık ki sığ bir yerde o parça hâlâ duruyor ve başkalarına da zarar verebilir.


O denize girecek olanları uyarmak istiyorum ve hangi yetkili makam ilgileniyorsa bir an önce denizdeki o cam parçasını çıkarmasını talep ediyorum. Şu anda bir yere gidemiyor, çocuğumla ilgilenemiyorum. Hayatım boyunca doğaya bir çöp atmadım. Yapabildiğimce saygılı oldum doğaya karşı… Ailelerin de çocuklarına evde, doğaya ve çevreye karşı duyarlı ve saygılı olma konusunda eğitim vermesini istiyorum.


Umarım denize cam parçaları atan bu kişiler de nasıl bir kötülük yaptıklarının farkına varır”.

banner134

Yeşilyurt: Denizler, gemiler tarafından da kirletiliyor


Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı ve “denize yabancı maddeler sadece vatandaşlar tarafından atılmıyor. Aynı zamanda gemilerden atılan çöpler de var. Gemi atıkları da denize bırakılıyor.  Yakınımızdan geçen gemilerin atıkları da karaya vuruyor. Özellikle Karpaz Sahili’nde akaryakıt atıkları göze çarpıyor” dedi.
 

Sahir: Sadece denizler değil,

kara da aynı şekilde kirletiliyor


Yeşil Barış Hareketi Genel sekreteri Doğan Sahir, sadece denizlerin değil, karanın da aynı şekilde kirletildiğini  söyledi ve bunun da sadece yaralanmalara değil, aynı zamanda yangınlara ve doğanın ciddi şekilde zarar görmesine neden olduğunu belirtti.


“Denizlere maalesef sadece cam değil, çeşitli çöpler de atılıyor” diyen Sahir,  ancak camın doğada binlerce yıl kalacak bir madde olduğunun altını çizdi ve bu nedenle atılmaması gerektiğini kaydetti. 


Sahil, burada yapılabilecek olanın geri dönüşümün yasal mevzuatlarla sağlanması olduğunu ifade etti ve ayrıca bu atıkların toplanmasının çok önemli olduğunu kaydetti.


Özellikle cam atıkların depozitolu olması gerektiğini belirten Sahir, böylece doğaya atılmasının önüne geçilebileceğini söyledi. 


Doğan Sahir, bunlara ek olarak belediyelerin ya da oralardaki özel işletmelerin plajların bakımını ve denetimini yapmasının önemli olduğunu ifade etti ve  “Turizm, ülkemizde önemli bir sektördür. Turizmin daha güvenli olması açısından da bu durum önemlidir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88