banner6

Denizin kıyısındaki inşaat izinsiz çıktı

banner37

Karpaz bölgesindeki Livana Otel’de yapılan inşaat çalışması, “izinsiz” olduğu gerekçesiyle İskele Kaymakamlığı tarafından durduruldu

Denizin kıyısındaki inşaat izinsiz çıktı
banner150 banner151 banner143

Ayşe BULUT

Dipkarpaz-Zaferburnu anayolu üzerinde bulunan Livana Otel’de mevcut otel binasını “tamir” ve “güçlendirme çalışması” adıyla yeni bir inşaat başlatıldı.

İzinleri tam olmadığı için cumartesi günü İskele Kaymakamlığı’nın emriyle Dipkarpaz polisi tarafından inşaat çalışması durduruldu.

İskele Kaymakamlığı’ndan elde edilen bilgiye göre, otel sahibinin izinler için Şehir Planlama Dairesi’ne başvurduğunu ancak izinleri tamamlanmadığı için, izinler çıkana kadar inşaatı durdurdu.

Livana Otel sahibi Mehmet Ölmez ise, izinler çıkana kadar inşaatın durdurulduğunu ve beklemede olduklarını söyledi.  “Oradaki eski yapıyı güçlendiriyoruz” diyen Ölmez, “Projemiz turizme uygun yapılıyor. Hepsi yasalar dahilinde, amacımız Karpaz’daki bu yapının Turizm Bakanlığı’nın rehberinin içerisine girmesini sağlamak” dedi.

İnşaat izinsiz olduğu için durduruldu

Livana Otel’e ait inşaat fotoğraflarının sosyal medyada yayınlanmasının hemen ardından İskele Kaymakamlığı harekete geçti.

Otelde gidip incelemeler yapan Kaymakamlık personeli, inşaat izinlerinin eksik olduğunu fark etti. Dipkarpaz polisi de inşaat çalışmasını, izinler alınana kadar durdurdu.

İskele Kaymakamlığı’ndan bir yetkili, otel sahibinin proje hazırladığını ancak emirname bölgesi olduğu için Şehir Planlama Dairesi’nden planlama onayı alması gerektiğini belirtti.

Otel sahibinin ilgili daireye projesini sunduğunu ancak Şehir Planlama Dairesi’nin de planlama onayını değerlendirebilmesi için Eski Eserler ve Çevre Dairesi’nden görüş alması gerektiğini anlatan yetkili kişi, görüş gelmediği için planlama onayı da alınamadığını belirtti.

İskele Kaymakamlığı’ndaki yetkili kişi, planlama onayı alındıktan sonra kaymakamlıktan da ruhsat çıkarılması gerektiğini ifade etti. Yetkili kişi, “İzinsiz inşaat olduğu için çalışmayı durdurduk” dedi.

Ölmez: Binayı, içinde insan kalabilecek şekle getiriyoruz

Livana Otel sahibi Mehmet Ölmez de, otel inşaatıyla ilgili izinler konusunda gerekli dairelere üç ay önceden müracaat yaptıklarını, sonuç beklediklerini söyledi.

İnşaat izinsiz olduğu gerekçesiyle işlerin durdurulduğunu ifade eden Ölmez, “İşimize devam etmek için izinlerin çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Ölmez, oradaki eski bir yapıyı güçlendirdiklerini belirterek projenin mimar ve mühendisler tarafından çizildiğini söyledi. “Orada herhangi bir inşaat büyütmesi yok. İçerdeki eski direkler görünmüyor, bu nedenle yeni güçlendirme direklerini görünce göz yanılması oluyor ve insanlar kaçak yapı yaptığımızı iddia ediyor” diyen Ölmez, eski binayı tadil ettiklerini söyledi.

Ölmez, şöyle dedi:

“Metruk bir binayı, içinde insan kalabilecek şekle getiriyoruz. Mimarımız ve mühendisimiz, bina güçlendirilmezse binanın herhangi bir depremde yıkılacağını söyledi. Binada zayıflık vardı. Biz de güçlendiriyoruz.  Bu mal devletin, her ay devlete 2 bin 600 dolar kira veriyoruz. 25 seneden beri de bizim elimizdedir. Düzenli olarak kirasını ödüyoruz. Bungalovlarımız vardı, kaldırıldı. Bizler 25 yıldır buranın bekçiliğini yaptık. Burayı yapmak için bankalardan kredi çektik. Projemiz turizme uygun yapılıyor, hepsi yasalar dahilinde, amacımız Karpaz’daki bu yapının Turizm Bakanlığı’nın rehberinin içerisine girmesini sağlamak. İnsanlar bilgi sahibi olmadan yargılıyor”.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 08:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110