Denizlerimiz aslan balığıyla doldu

banner37

Yenierenköy’de balıkçılıkla uğraşan Fikri Aydener, istilacı bir tür olan aslan balığının denizlerdeki küçük balıkları tükettiğini belirterek önlem alınmasını istedi:

Denizlerimiz aslan balığıyla doldu
banner99

Ayşe BULUT
İstilacı bir tür olan aslan balığının popülasyonun son yıllarda denizlerimizde giderek artması geçimini balıkçılıkla sağlayan emekçilere büyük bir darbe vuruyor.

Yenierenköy’de balıkçılıkla uğraşan Fikri Aydener de aslan balığından etkilenen bir isim…

KIBRIS’a konuşan Aydener, aslan balığının her geçen gün çoğaldığını belirterek denizlerdeki birçok değerli balıkların yavrularını yediğini söyledi.

“Denizlerimiz aslan balığıyla doldu” diyen Aydener, aslan balığının istilacı bir tür olduğunu ve orfo yavruları gibi küçük balıklarla beslendiğini söyledi.

Aydener, her geçen yıl denizlerdeki aslan balığı popülasyonun arttığını belirterek, “Eğer önlem alınmazsa orfo balığının nesli tükenecek. Aslan balığı denizlerimiz için büyük bir tehlike” dedi.

banner134
Aslan balığının tıpkı balon balığı gibi avlanması gerektiğini kaydeden Aydener, aksi takdirde ileride bu türle baş edemeyecek duruma gelineceği uyarısında bulundu.  
Aslan balığının 3-4 yıldır denizlerimizde görüldüğünü kaydeden Aydener, bu türün çok hızlı ürediğini ve bir metreden yüz metre derinliğe kadar her yerde yaşadığını belirtti.

Aydener, aslan balığını dikenli ve zehirli olmasından dolayı birçok insanın tüketmekten kaçındığını, ancak etinin çok lezzetli olduğunu söyledi.

“Bir kez aslan balığı yiyen devamlı tüketmek istiyor” diyen Aydener, neredeyse her gün bir kasa aslan balığı yakaladığını, ancak satamadığı için eşe dosta dağıttığını dile getirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 3 gün Önce

Hemen önlem alinir

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75