banner6

Denktaş AP vekili ve KTÖS'ü eleştirdi

banner37

Demokrat Parti Lefkoşa İlçe Başkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Takis Hadjigeorgiou’nun AP Başkanı Martin Schulz’a sendika önünde gerçekleştirilen eylemle ilgili yolladığı mektubun gerçek dışı olduğunu kaydetti.

Denktaş AP vekili ve KTÖS'ü eleştirdi
banner150

banner150

banner99

Sözkonusu mektupta, DP’nin de katıldığı “Tarihsel değerlerimize sahip çıkalım, Kıbrıs Türk'ünün hassasiyetlerine zerre kadar saygı duymayanlara Dur De !" yürüyüş ve eylemin “radikal milliyetçilerin KTÖS üyelerine tahrik edici saldırılarda bulunduğu linç girişimi” olarak nitelendirdiğine işaret eden Denktaş, “Bu yazı, KTÖS yönetiminin neden olduğu bir yalan ve utanç belgesi olarak Elcil ve taraftarlarının omzunda ağır bir yük olarak kalacaktır” ifadesini kullandı.

Rauf Denktaş, konuyla ilgili açıklamasında, bir meslek kuruluşu olan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın siyasi taraf gütmeden, ayırımcılık yapmadan hareket etmesi gerektiği düşüncesiyle eyleme katıldıklarını belirtti.

Kutsal öğretmenlik mesleğini icra eden  Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası üyesi olan bir çok  Demokrat Parti sempatizanı  bulunduğunu kaydeden Denktaş, KTÖS 2017 ajandasında yer alanların halkın büyük bir bölümünü derinden üzdüğünü söyledi. Denktaş,  halkın çoğunluğunu rencide ettiğini göstermek için orada yer aldıklarını vurguladı.

Demokratik hakları olan  bir eyleme katıldıklarının altını çizen Denktaş,  KTÖS yönetiminin kışkırtıcı tavırlarına rağmen eylemde hiç bir şiddet eğilimi ya da belirtisi olmadığını kaydetti. Denktaş, “Buna rağmen bu demokratik eylemi “linç girişimi” olarak niteleyen zihniyet olsa olsa kendi faşist zihniyetlerinin bir tezahürü, demokrasiye zerre kadar inanmadıklarının göstergesi olur” dedi.

“Mektubun yazılımına alet olan sendika yöneticilerini”  kınayan Denktaş, “Umarım daha geç kalınmadan kimlerin yalan yanlış beyanatlarda bulunduğu ve statükonun gerçek savunucusu olduğunu herkes görür” ifadelerini kullandı

Sendika yönetiminin Kıbrıs sorununa çözümden yana bir tavır değil de Kıbrıslı Türkleri provoke ederek çözümsüzlüğün devamından yana çaba harcadığını ileri süren Rauf Denktaş, “Ülkede statükonun esas bekçiliğini yapan KTÖS  yönetimini  demokratik eylem hakkının bile rahatsız ettiğini” ifade etti.

Denktaş açıklamasında şunları kaydetti:

“Demokratik, barışçıl eylem yapma hakkımızdan dahi rahatsız olan KTÖS yönetimi artık demokratik haklardan bahsetmesin. KTÖS yönetimi için demokratik haklar sadece kendilerine tahsis edilmiş haklardır.

Öğretmenlerimizin önemli bir bölümünü temsil eden, Kıbrıs Türk mücadele ve demokrasi tarihinde önemli bir yeri olan KTÖS ve mücadele yıllarında TMT içinde görev almış KTÖS üyelerini öz değerlerimiz olarak kalbimizin ayrı bir yerine saygı ile koyarak; Takis Hadjigeorgiou’nun yalanlarının arkasına saklanmaya çalışan bugünkü yönetimin sendikayı bağladığı zincirlerden kurtarma zamanı artık gelmiştir. Bu görev de yurtsever demokrat öğretmenlerimize düşmektedir”

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104