banner6

Denktaş Bulut'u, Erdoğan'a şikayet etti

banner37

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Serhat İncirli’nin Kıbrıs TV’de sunduğu “Kıbrıs’ta bugün” programına katılarak TC Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlarından Yiğit Bulut’un sözleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Denktaş Bulut'u, Erdoğan'a şikayet etti
banner151 banner143

Denktaş, Yiğit Bulut’un sözlerini “çok bilerek söylenmiş bir söz değil” diye betimleyerek, KKTC’nin geçen yılsonu itibariyle yerel gelirlerinin, yerel giderlerini aşmış durumda olduğunu kaydetti.

Denktaş, 5 milyar TL’lik 2017 bütçesinde Türkiye’nin katkısının 150 milyon TL olduğunu ve bu rakamın, yatırımlarla beraber 1.5 milyar TL’ye çıktığını ifade ederek, geriye kalan 3.5 milyar TL’nin ülkenin kendi gelirleriyle toplandığını kaydetti. Denktaş, her ülkenin bir dış kaynağa ihtiyaç duyduğunu da sözlerini ifade ederek, Kıbrıs Rum hükümetinin IMF gibi kaynaklara başvurabileceğini ancak KKTC’nin böyle bir şansı olmadığı için tek şansının Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirtti.

“Erdoğan’a rahatsızlığımı aktardım”

Serdar Denktaş, Yiğit Bulut'un açıklamalarıyla ilgili basına herhangi bir açıklama yapmadığını, ancak rahatsızlığını dile getirmek için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazdığı ve mektubu Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne teslim ettiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Denktaş, Yiğit Bulut’un sözleriyle ilgili, kendisinin gösteri yapma yönüne girmediği, birkaç kişi kendini alkışlasın diye gösteriler yapmadığını kaydetti.

“Kendi destekçilerimize kahramanlık yapıyoruz”

Denktaş şunları kaydetti:

“Herkes, kendi iç tribünlerimize ne kadar kahraman olduğumuzu göstermeye çalışıyor. Açıklamayla ilgili bir rahatsızlık var. Bu iki ülke arasındaki ilişkiyi de etkileyebilir. Bu söylemlerin KKTC halkını Türkiye’den ne kadar uzaklaştırdığını görebiliyorum, bunu da Sayın Erdoğan’a aktarmak istedim. Bu tür söylemlerin buradaki etkisini anlatmaktır benim görevim… Tüm parti başkanları açıklamalarda bulunmuş. Kendi içimizde, kendi destekçilerimize kahramanlık yapıyoruz.”

“İlhak ve iltihak siyasetini kabul etmem”

Denktaş, ne ilhak ne de iltihak siyasetini kabul etmeyeceğini de sözlerine ekleyerek, “Rum’a da eyalet olma siyasetini de reddederim” dedi. Denktaş, “ben bu devletin devamını talep eden kişiyim. Rum benimle federasyon kurmak isterse, o federasyonu ancak KKTC’yle kurarsa işler. Ona inanıyorum. Dolayısıyla “ben size ilhak edeceğim” dense, bunun karşısında içtenlikle duracağım” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 09:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104