banner6

Denktaş: Çözüm olacakmış gibi çalışmalıyız

banner37

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, AB Koordinasyon Merkezi’ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, çözüm olsa da olmasa da merkezin çalışmalarının yoğunlaştığını ve daha da yoğunlaşacağını, kendilerinin çözüm olacakmış gibi bir çalışma içerisine girmeleri gerektiğini söyledi.

Denktaş: Çözüm olacakmış gibi çalışmalıyız
banner90
banner99

Bugün saat 13.30 sıralarında gerçekleşen ziyarette Denktaş, AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Kudret Akay ve ekibiyle bir araya gelerek, merkez çalışmaları hakkında bilgi aldı.

AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Kudret Akay, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, yapılan çalışmalarda gelinen aşamaları Denktaş’la paylaştı, Denktaş’ın bu konuda verebileceği katkıların önemine vurgu yaptı.

Denktaş katkılarından dolayı merkez çalışanlarına teşekkür etti

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise, Merkezin çalışmalarını uzun bir süredir yakından takip ettiğini, personelin eksikliklere rağmen olağanüstü bir güç sarf ederek emek harcadığını gördüğünü belirterek, katkılarından ötürü teşekkür etti.

Denktaş, Merkez için bütçede 400 bin TL ayrıldığını, ancak personel ve giderlerin karşılanması için ellerinden geleni yapmayı sürdüreceklerini söyledi. Denktaş, her şey den önce KKTC bankalarının, AB ile uyumu ile ilgili çalışmaların yapılması gerektiğini de kaydederek, bankaların denetlenmesi hususunda yapılan girişimlerin de kendilerini oldukça memnun ettiğini belirtti.

Personelden ekonomi ve mali konularda destek talep etti

AB Koordinasyon Merkezi personelinden olası bir çözüme yönelik ekonomik ve mali konularda destek de talep eden Denktaş şunları söyledi:

“Direk ekonominin, mali konuların üzerine odaklanın. Özellikle Ekonomik ve Mali konularda AB ile uyumsuzluğumuzun var olduğu birçok alan var. Sizden ricam reel hayatı etkileyecek, yasal konularda eksikliklerimizin neler olduğu ve nasıl giderileceği yönünde tespitleri ivedi bir biçimde ele almanız.

Olası bir çözümde, Kıbrıs Türk halkını en çok sıkıntıya sokacak konuların başında ekonomik hayat geleceğine göre, tarımdan tutun, esnaf, ticaret erbabı, sanayici AB normlarından oldukça uzak. Bu nedenle pratik hayata da etki edecek ekonomiye yönelik bir çalışmayı başlatmak ilerisi için çok daha sağlıklı ve kararlı adım olacaktır.”

“Hükümete ve cumhurbaşkanına ışık tutacak”

Denktaş, Merkezin çalışmalarının gerek hükümete, gerekse Cumhurbaşkanına ışık tutacağını söyledi.

Denktaş merkezin bu yöndeki çalışmaları ile hükümetin hangi yasalara öncelik vereceğinin de saptanacağını, yasalarla birlikte sektörlere yönelik eğitim süreçlerine geçileceğini kaydetti.

Serdar Denktaş, AB Koordinasyon Merkezi’nin mali yönde yapacağı çalışmaların, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya da öneri sunmak için önemli olduğuna işaret ederken “Müzakere sürecinde varılan mutabakatlarda gördüğüm kadarıyla dolaylı vergiler federal hükümete kalacak, direk vergiler bizim elimizde olacak. Bizde de direk vergilerin oranı, dolaylı vergilere göre daha düşük. Dolayısıyla Kıbrıs Türk Eyaleti olarak kendi kamumuzun ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağımız konusunda benim ciddi sıkıntılarım var. Sizlerin çalışmaları bu yönde bizlere ışık tutacak” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2016, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104